Cvitan: Ustavni sud ‘upozorenjem’ o ženskim izbornim kvotama narušio samostalnost Državnog odvjetništva

Foto: fah

Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan ustvrdio je u petak da se Ustavni sud svojim “upozorenjem”, u kojem stoji da je Državno odvjetništvo pogrešno zaključilo kako nema prekršajne odgovornosti zbog nepoštivanja ženske kvote na izborim listama, narušio Ustavom zajamčenu samostalnost Državnog odvjetništva kao neovisnog pravosudnog tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu koje je uputio predsjednici Ustavnog suda Jasni Omejec Cvitan ističe da Državno odvjetništvo ostaje pri svojem ranijem zaključku da ne postoji zakonski osnov za pokretanje prekršajnih postupaka protiv predlagatelja lista na prošlim parlamentarnim izborima na kojima se nije nalazilo najmanje 40 posto žena.

Ističući da će o svemu obavijestiti Hrvatski sabor i Vladu Cvitan navodi i da Državno odvjtništvo nije tijelo državne uprave, preko kojega bi Vlada osiguravala provedbu odluke i rješenja Ustavnog suda, već neovisno pravosudno tijelo.

Predlagatelje lista s manje od 40 posto žena DORH ne može sankcionirati jer je, kako su objasnili, Ustavni sud u Zakonu o izboru zastupnika ukinuo sankciju za nepoštivanje uravnotežene zastupljenosti žena i muškaraca na izbornim listama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Zakonom o ravnopravnosti spolova predviđena kazna od 50.000 kuna za predlagatelje kojima je zastupljenost jednog spola niža od 40 posto ni nju se ne može provesti jer je tim zakonom predviđeno da se postupno povećanje podzastupljenog spola do propisanih 40 posto mora postići najkasnije prigodom provedbe trećih redovitih izbora od stupanja na snagu toga zakona, što će se, ne bude li izvanrednih izbora, dogoditi najvjerojatnije tek 2019.

Cvitan je u pismu izrazio zabrinutost dopisom predsjednice Ustavnog suda nazvanim “upozorernje”, jer se ne navodi zakonska osnova temeljem koje proizlazi ovlast Ustavnog suda da daje upozorenje “tim povodom i takvog sadržaja” pravosudnom tijelu.

Glavni državni odvjetnik naveo je kako nije točan stav da je Državno odvjetništvo svoj zaključak utemeljilo na selektivnom i pogrešnom tumačenju odluke Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužiteljstvo je, kaže Cvitan, odluku utemeljilo na cjelovitoj i sveobuhvatnoj analizi propisa koje reguliraju taj slučaj prema čemu se doista i upustilo u vlastito tumačenje tih odredbi jer je to njegova zakonska obveza i pravo prilikom primjene zakona na konkretan slučaj.

“Pri tome odbacujem vašu ocjenu da se radi o arbitražnom zaključku DORH-a jer se radi o zakonitoj, razumnoj i obrazloženoj odluci Državnog odvjetništva“, naveo je Cvitan.

Očekivanje Ustavnog suda da DORH povuče sporni zaključak Cvitan je ocijenio kao nedopustiv oblik utjecaja na državno odvjetništvo koje je prema zakonu i Ustavu samostalno i neovisno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema obavijesti Državnog izbornog povjerenstva, HDZ-ova Domoljubna koalicija nije žensku kvotu poštovala ni na jednoj od 11 izbornih lista, deset u Hrvatskoj te jednoj u dijaspori, SDP-ova Hrvatska raste na pet od deset lista, a HDSSB na svoje obje izborne liste.

Manjak žena na čak devet listi imala je Autohtona Hrvatska stranka prava (A-HSP), na po dvije su liste podbacili koalicija Naprijed Hrvatska Ive Josipovića i Radimira Čačića te Socijalistička radnička partija Hrvatske (SRP), a samo na jednoj koalicija Hrvatske kršćanske demokratske unije, Hrvatske demokratske stranke i Nacionalnih demokrata.

Podsjetimo, prije nekoliko mjeseci Krešimir Planinić, predsjednik U ime obitelji – projekt Domovina pojasnio je kako DIP tumači da se mora platiti kazna i to je potpisao predsjednik Vrhovnog suda, a isto je i u tumačenju Ustavnog suda.

U ime obitelji je zadovoljila u svim izbornim jedinicama ženske kvote, tj. predložila ženske kandidate, te je u svemu zadovoljila i Zakon o ravnopravnosti spolova. U svih 11 izbornih jedinica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DIP je objavio priopćenje o zastupljenosti žena i muškaraca na kanididacijskim listama u svim izbornim jedinicama u kojem stoji da su “predlagatelji lista dužni poštivati načelo ravnopravnosti spolova i voditi računa o uravnoteženoj zastupljenosti žena i muškaraca na listama. Lista za izbor zastupnika u Hrvatski sabor u skladu je s tim načelima ako je na listi najmanje 40% pripadnika svakog spola”.

Kažu kako iako je Ustavni sud ukinuo dio članka Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, kojim je propisano da lista na kojoj nije zastupljeno najmanje 40% pripadnika svakog spola nije pravovaljana, Ustavni sud je u obrazloženju te odluke naglasio da “iz pravnog poretka nije brisan dio članka 35. Zakona o ravnopravnosti spolova kojim je propisano da će se političke stranke i drugi ovlašteni predlagatelji “izbornih lista” kazniti za prekršaj kaznom od 50,000 kuna ako prilikom predlaganja lista kandidata za izbor zastupnika u Hrvatski sabore ne poštuju načelo ravnopravnosti spolova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.