Site icon narod.hr

Cvrtila o romskim i srpskim naseljima: Većinski građani postaju građani drugog reda

Željko Cvrtila

Foto: Snimka zaslona

– Posljednjih nekoliko godina upozoravamo nadležne institucije o problemima koje postoje osobitom u romskim naseljima – od bučenja glasne glazbe, zanemarivanje djece, pijančevanja, ilegalne gradnje, ilegalnog oružja… Mnogo je problema koji se sustavno trebaju rješavati, a posljednjih godina su se pred tim zatvarale oči i nije bilo volje da se to riješi. Mi ćemo ponovno izaći s jednim paketom rješenja jer mi živimo ovdje i najbolje znamo kako riješiti situaciju, rekao je međimurski župan Matija Posavec u HRT-ovoj emisiji Studio 4.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Jedna žena ubijena, 7 ranjenih u romskom naselju kod Nedelišća: ‘Da je policija reagirala bolje, ne bi do toga došlo’

> Povod krvoproliću u romskom naselju netrpeljivost je dviju obitelji: ‘Ilegalno oružje skrivaju po šumama…’

– Oni nisu izuzetak, ali kad vidimo da jedan određeni korijen nesigurnosti vuče iz jednog područja, onda bi se i policija i sva ostala preventivna tijela trebala fokusirati na problem odakle to dolazi, rekao je Željko Cvrtila stručnjak za sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da ovo nije milicijska država gdje se može nekome upadati u kuću bez sudskog naloga.

– Da bi policija dobila sudski nalog, mora imati detaljne podatke, da određena osoba u određenoj kući drži oružje. Postoji možda saznanje da ima oružja, ali ga oni sakrivanju na sve strane i nisam čuo da bi se sudac izdao nalog da se pretraži cijelo selo. Prema demokratskim zakonima to nije moguće, rekao je.

Na upit hoćemo li i mi putem Francuske, gdje su formirani doseljenički i migrantski kvartovi gdje policija ne ulazi. Cvrtila je rekao da takvih kvartova ima i da postoji mogućnost da će se oni formirati, a da je ključan razlog taj što država ne provodi integracijske programe, nego ljude strpava u nekakva geta gdje se formiraju zasebne vrijednosti kultura i odnosi koji su van onih kulturoloških okvira koje određena država propisuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ovdje bi trebalo jasno postaviti pitanje gdje je problem, a to je sudac koji drži 90 kaznenih prijava. Da imamo učinkovito sudstvo taj mladić bi davno bio u zatvoru i ovaj nemili događaj se ne bi dogodio, rekao je Cvrtila.

Župan Posavec osvrnuo se na prozivke za diskriminaciju jer se zalagao za vouchere, a ne novce direktno ugroženim romskim obiteljima.

– Svatko tko udovoljava uvjetima ima pravo na socijalnu naknadu i ako dobivate taj novac morate ga trošiti za to za što je namijenjen, a ne na drogu, alkohol… To nije diskriminacija, to je uvođenje reda, rekao je, dodavši kako se ovakvi događaji kojima svjedočimo, događaju u vrijeme isplate socijalne pomoći po romskim naseljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Imamo problem da taj državni javni novac završava u kockarnicama, drogama, alkoholu zbog čega se narušava sigurnost i to treba riješiti. Nikome ne treba uskraćivati nikakva prava, ali taj koji ih uživa mora poštivati obaveze, a država mora kontrolirati kuda ide njihov novac, rekao je.

Cvrtila je istaknuo da postoje presude gdje je eklatantno zapuštanje djece, ali da sud kaže da je to njihov način života.

– Ako će u ovoj državi svatko tjerati svoj način života onda ćemo ovakve situacije imati stalno. Događa se da većinski građani postaju građani drugog reda, a manjine postaju one koje koriste određena prava, a pri tome ne poštuju zakone kompletne države, upozorio je Cvrtila, upitavši zašto uopće postoje romska naselja, srpska naselja.

– To ne da integrira situaciju, već ju dezintegrira i uništava državu. Po meni je trebalo ljude uklopiti u zajednicu, u zajedničke škole i vrtiće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version