Danas u Saboru glasovanje o povjerenju ministru Berošu: Hoće li biti smijenjen?

Zagreb, 01.06.2021 - Rasprava u Hrvatskom saboru o Prijedlogu za pokretanje pitanja povjerenja Viliju Berošu, ministru zdravstva u Vladi Republike Hrvatske. Na fotografiji Vili Beroš. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Danas će se na dnevnom redu Sabora naći glasovanje o nepovjerenju Plenkovićevom ministru zdravstva Viliju Berošu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba to traži zbog, kako su naveli, nagomilanih problema, nepostojanja učinkovitog transparentnog cijepljenja, izbjegavanja javne nabave, korupcije te krađe javnog novca u doba pandemije koronavirusa kako bi se pogodovalo bliskim osobama ministra Beroša.

Podsjetimo, rasprava o nepovjerenju održana je jučer, a svi oporbeni klubovi, osim Hrvatskih suverenista, podržali su prijedlog opoziva. Ipak, i Hrvatski suverenisti najavili su da će glasati za opoziv Beroša.

Selak Raspudić predložila Berošu da sam podnese ostavku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marija Selak Raspudić (Most) tijekom rasprave predložila je Berošu da sam podnese ostavku i poručila mu kakav scenarij ga vjerojatno čeka.

– Beroš je u teškoj situaciji, ali teška je za sve nas jer smo u teškoj zdravstvenoj krizi. No to ga ne može opravdati za postupke. Odgovornost će se tražiti, a žrtvena glava na tom pladnju bit će Beroševa. Ministre, činjenica je da Vi već jeste bivši. Ovo je scenarij koji se ponavlja sa svakim ministrom. Možda je bolje da vam to kažemo mi nego da morate ponavljati sudbinu zadanu kao u grčkim tragedijama. Prvo ide prijedlog oporbe, onda odgovor vlade, koji je nepovoljan po oporbu, a nakon toga li prijeti vam ostavka ili sami dajete ostavku da ne biste bili na teret Vladi. Premijer na tome još profitira jer je pročistio vladu od nepovoljnih kadrova. Dobro razmislite hoćete li odigrati ulogu po scenariju iz grčkih tragedija ili preuzeti odgovornost slobodnog bića i otići kada odlučite da je za to vrijeme, poručila mu je.

Planira li Plenković smijeniti Beroša?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz krugova bliskih premijeru Andreju Plenkoviću nagađalo se kako namjerava svog daljnjeg rođaka, v. d. ravnatelja KB Dubrave, Ivicu Lukšića dovesti kao zamjenu za Beroša. Podsjetimo također, nakon Lukšićeva imenovanja počelo se spekulirati o daljnjoj rodbinskoj vezi predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i Ivice Lukšića. Iz Vlade su tada za medije pojasnili vezu između Lukšića i Plenkovića.

“Pokojna supruga Plenkovićeva strica i Lukšićeva majka su s Brača i one su rođakinje. Plenkovićev stric i njegova pokojna supruga, koja je bila u srodstvu s Lukšićevom majkom, imaju dvoje djece i oni su prvi premijerovi rođaci. Pojednostavljeno, prvim rođacima premijera Lukšić je drugi rođak po lozi njihove pokojne majke. Lukšić i Plenković susreli su se dosad nekoliko puta.”, kazali su tada iz Vlade. Dodali su da je odnos Lukšića i premijerove majke, koja je devet godina u mirovini, strogo profesionalan.

Još je u travnju upitan o zahtjevu oporbe za njegov opoziv, Vili Beroš rekao kako osjeća da ima podršku svih članova Vlade i premijera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Može li ujedinjena oporba srušiti HDZ-ovu tanku većinu?

Kada je parlament u srpnju potvrdio Vladu, za Plenkovićev novi tim glasovalo je 76 od 151 zastupnika. Riječ je o tankoj većini. Svaki je glas stoga vladajućoj većini u Saboru izuzetno značajan, jer samo jedan glas može biti jezičac da Plenkovićeva Vlada ili pojedini ministar u zakonodavnom tijelu više nema dovoljnu podršku.

Saborsku većinu čini 64 zastupnika HDZ-a, troje zastupnika SDSS-a te još petero iz Kluba nacionalnih manjina, kao i četvero zastupnika HNS-a, Reformista i HSLS-a.

Oporba je također fragmentirana i ideološki suprotstavljena, no i odnosi i mišljenja o pojedinim temama, ni u vladajućoj koaliciji nisu istovjetni i usuglašeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beroševa afera s portalom cijepise.zdravlje.hr

Policijski službenici PNUSKOK-a početkom ove godine počeli su izvide nad nekim ugovorima i poslovima sklopljenim između Ministarstva zdravstva s tvrtkama IN2 i Cuspis, čiji je osnivač i direktor Vinko Kojundžić radio platformu cijepise.zdravlje.hr na kojoj građani prilikom prijave često imaju problema.

Direktor tvrtke Cuspis Kojundžić priznao da je autor spomenute platforme od koje su se, pak, jučer ogradili iz tvrtke IN2 i Ericsson Nikola Tesla, unatoč tome što je ministar Vili Beroš ujutro kazao da su i te dvije kompanije radile na toj platformi.

I dok Ministarstvo zdravstva i Kojundžić nisu odgovorili o policijskim izvidima Jutarnji doznaje da su policijski službenici postupili temeljem zahtjeva Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta i od Ministarstva zdravstva navodno zatražili “cjelokupnu dokumentaciju vezanu za šest postupaka javne nabave naručitelja Ministarstvo zdravstva”.

Kojundžić je 90-ih bio aktivan u politici i to u Mladeži HDZ-a, a zaslužan je i za pokretanje prve web stranice HDZ-a. Svojedobno je navodno radio i u Konzumu, a u medijima se opet pojavio vezano uz aferu u HZZO-u kad je 2009. USKOK upao u prostorije HZZO-a radi navodnih sumnji na poslovanje u njihovom IT sektoru.

Tko je Vili Beroš?

Vili Beroš rođen je 13. prosinca 1964. godine u Splitu, u Republici Hrvatskoj. Osnovno i srednjoškolsko obrazovanje stekao je u Jelsi na otoku Hvaru. Nakon završetka vojnog roka upisuje Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Oženjen je i otac dvoje djece. Na mjesto ministra došao je nakon smjene bivšeg ministra Milana Kujundžića, a do tada je obnašao dužnost njegova zamjenika.

Na Medicinskom fakultetu diplomirao je 24. listopada 1989. godine s prosječnom ocjenom 4,83. Kako je razvio zanimanje za neurokirurgiju, još kao apsolvent tijekom pripravničkog staža od 1988. godine volontirao je u Klinici za neurokirurgiju Kliničke bolnice “Sestre milosrdnice”, gdje je imenovan znanstvenim pripravnikom. Krajem 1992. Rješenjem Ministarstva zdravstva dobio je specijalizaciju iz neurokirurgije u Klinici za neurokirurgiju Kliničke bolnice “Sestre milosrdnice”. Specijalistički ispit položio je 1998. Otad radi kao specijalist neurokirurg u Klinici za neurokirurgiju Kliničke bolnice “Sestre milosrdnice”.

Poslijediplomski doktorski studij upisao je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu iz područja molekularne biologije. Na istom fakultetu u lipnju 2006. godine obranio je doktorsku disertaciju.

Prije dolaska u Ministarstvo bio je pročelnik Zavoda za endokranijalnu neurokirurgiju u KBC-u Sestre milosrdnice. Prilikom stupanja na dužnost u imovinskoj je kartici naveo da mu je neto plaća 15.622,47 kuna. Ostali prihod od drugog dohotka nešto mu je veći od 200 tisuća kuna na godišnjoj razini. Supruga radi u dječjem vrtiću i ima plaću 6184 kune.

On i supruga imaju dva kredita, jedan od 75 i pol tisuća eura iz 2008. koji su podignuli na 20 godina, a drugi 50 tisuća eura iz 2016. na deset godina.

U Zagrebu imaju dvije nekretnine. Zajednički u Rudešu posjeduju nekretninu od 140 kvadrata vrijednu oko 1,5 milijuna kuna, a Beroš je vlasnik i nekretnine u Vrapču od 50 kvadrata. Supruga je vlasnica voćnjaka od 1692 kvadrata u Laduču. Beroš je s trećim osobama suvlasnik stana od 75 kvadrata i kuće s okućnicom od 135 kvadrata u Jelsi na Hvaru. Supruga ima Audi A3 iz 2011., a on Jeep iz 2008. Suvlasnik je i glisera, a prijavio je i sat Breitling vrijedan 35.000 kuna. Obiteljska štednja iznosi 25 tisuća eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.