Predsjednik Demokratskog saveza nacionalne obnove (Desno) Anto Đapić ustvrdio je u petak da je ministar kulture Zlatko Hasanbegović izvrgnut brutalnim napadima zbog svog domoljublja i jer je jedini počeo s istinskim reformama u svom ministarstvu, odnosno s rezanjem troškova.
“Ako Hasanbegović ne bi opstao kao ministar, onda će pasti Vlada, a HDZ u tom slučaju više ne bi imao što tražiti na hrvatskoj političkoj sceni. Ipak, nadam se da će Hasanbegović ostati na mjestu ministra kulture i konačno uvesti reda, te da nećemo više financirati vlastite neprijatelje kroz medije i udruge”, poručio je Đapić na konferenciji za novinare.
Pritom se osvrnuo na fotografiju na kojoj je Hasanbegović snimljen s kapom HOS-a tijekom Domovinskog rata.
“O tome pišu Novosti, glasilo Srpskog narodnog vijeća koje kroz dugogodišnje izlaženje širi mržnju prema Hrvatskoj, a za to godišnje iz hrvatskog državnog proračuna dobivaju oko tri milijuna kuna. Mi se nadamo i očekujemo da će novi ministar hrvatske kulture ukinuti financijska sredstva za takva glasila, koja rade izravno protiv hrvatskih nacionalnih interesa”, poručio je Đapić.
HOS-ovi dragovoljci nosili su crne odore i na kapama značke na kojima je bio povijesni hrvatski grb s prvim bijelim poljem, okružen stiliziranim hrvatskim pleterom.
“To što iz hrvatskog pletera Nenad Stazić i njemu slični vide slovo ‘U’ je njihova fantazija i mržnja prema svemu što mi doživljavamo da je istinsko hrvatsko. Oni i na povijesnom hrvatskom grbu na Markovoj crkvi vide ustaško znakovlje”, kazao je Đapić.
Kap koja je prelila čašu je izjava Zorana Milanovića da je i Franjo Tuđman smatrao HOS-ovce opasnim crnokošuljašima, čime je bivši premijer obmanuo hrvatsku javnost i obezvrijedio ulogu dragovoljaca HOS-a u Domovinskom ratu, napominje Đapić.
Tuđman je iamo posve drugačiji stav o dragovoljacima HOS-a, istina, imao je svojih primjedbi, ali je izuzetno visoko cijenio dragovoljce HOS-a koji su kroz Zakon o pravima hrvatskih branitelja ušli u sastav Hrvatske vojske kao njezin regularni, sastavni dio. Također je priznao status dragovoljcima HOS-a i sve činove koje su imali kao svoje u doba stvaranja Hrvatske vojske, tvrdi Đapić.
Pritom ističe da je na Vojnom sudu u Zagrebu donesena oslobađajuća presuda vodstvu HOS-a, u kojoj je Vojni sud izrijekom naglasio da dragovoljačke postrojbe HOS-a nisu bile paravojne formacije, nego doprinos HSP-a stvaranju Hrvatske vojske i obrani Hrvatske.