U cijeloj zemlji prevladava pretežno sunčano i vruće, vjetar je u unutrašnjosti uglavnom slab, a na Jadranu jutros puše slaba do umjerena bura, izvijestio je u u četvrtak Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).
Najviša dnevna temperatura zraka bit će između 31 i 36 Celzijevih stupnjeva.
Na Jadranu će danju puhati većinom jugozapadnjak i sjeverozapadnjak.
Za područje Rijeke, Knina, Splita i Dubrovnika izdan je naračansti meteoalarm, odnosno upozorenje na veliku opasnost od toplinskog vala.
U Kninu i Rijeci danas se očekuju najviše temperature od 35°C, u Splitu od 34°C, a u Dubrovniku 32°C.
Vruće i sunčano vrijeme očekuje nas i u petak, a DHMZ je objavio da će u petak biti velika opasnost od toplinskog vala u Kninu, u kojemu će se taj dan obilježavati Dan pobjede i domovinske zahvalnosti.
Najviše temperature očekuju se u subotu kada je za Knin, Rijeku i Split objavljen crveni meteoalarm – vrlo velike opasnosti, po drugi put ovoga ljeta.
Inače, u prvih 7 mjeseci ove godine, u odnosu na prošlu, zabilježeno je 46 % više požara na otvorenome prostoru dok je gledajući samo požare raslinja u istom razdoblju evidentirano povećanje od čak 70%, prenosi HRT.
Opožarena površina je u prošloj godini u prvih 7 mjeseci iznosila 16.153 ha dok je u tekućoj godini već zabilježena 51.962 ha, što je povećanje od čak 221 %.U prošloj je godini zabilježeno 8.833 požara dok je u 2022. broj požara iznosi 11.323 što je povećanje od gotovo 30 %.
I brojke ozlijeđenih i smrtno stradalih osoba u ovoj godini bilježe povećanje
Nažalost, i brojke ozlijeđenih i smrtno stradalih osoba u ovoj godini bilježe povećanje u odnosu na prošlu. Tako je u 2022. godini zabilježeno 16 smrtno stradalih osoba u požarima dok je u ovoj 25, uključujući i jednog vatrogasca koji je tragično nastradao gaseći požar kod Zatona Dubrovačkog 31. srpnja.
Zabilježeno je i povećanje broja ozlijeđenih osoba od 42 %, od čega je zabilježeno 77 ozlijeđenih u prošloj godini dok je u ovoj čak 110. Treba navesti kako je u promatranome razdoblju manji broj ozlijeđenih vatrogasaca budući da ih je prošle godine zabilježeno 15, a ove 10 ozlijeđenih vatrogasaca u prvih sedam mjeseci.
Također, korišteno je i 30% više puta zrakoplova u ovoj godini u odnosu na prošlu, a u ovoj su godini zračne snage sudjelovale i u međunarodnim aktivnostima gaseći požare u Republici Sloveniji te Bosni i Hercegovini, s time da su i vatrogasci, pripadnici javnih vatrogasnih postrojbi Pula, Poreč, Umag i Pazin sudjelovali u gašenju požara u Sloveniji.
Dakle, u svim kategorijama u prvih 7 mjeseci, osim požara objekata, zabilježeno je povećanje u odnosu na 2021. godinu. Budući da se nastavlja razdoblje visokih temperatura bez padalina, kao i vrlo visokog indeksa opasnosti od izbijanja požara, nužno je još jedanput upozoriti sve građane na odgovorno ponašanje.