Uoči najavljenog sindikalnog prosvjeda protiv mirovinske reforme, koji će se održati 20. listopada na Europskom trgu u Zagrebu, objavljujemo izvješće Odjela za industrijsku futurologiju (DIF) Međunarodne organizacije za aktivan život (IOAL), koja u svom posljednjem predviđanju za 2031. godinu zaključuje kako će kasnije umirovljenje i odgođeni odlazak iz svijeta rada imati blagotvorne učinke na ljudsku populaciju i skratiti društveno neproduktivno razdoblje muškaraca i žena, u kojem se nalaze nakon odlaska u mirovinu.
SSSH: Ne bude li prosvjed dovoljan organizirat ćemo i referendum protiv mirovinske reforme
Ipak, DIF procjenjuje kako će od odlaska u mirovinu sa 67 godina života više koristi imati muškarci nego žene, budući da je njihovo očekivano trajanje života za dvije do tri godine kraće od osoba ženskog spola te će i njihovo neproduktivno razdoblje života biti za toliko reducirano.
Ako se životni vijek žena i muškaraca nakon 2031. godine ne izjednači, DIF predlaže podizanje dobne granice za odlazak u mirovinu za žene na razinu očekivanog doživljenja.
Spas od umirovljeničke melankolije ili čak depresije, DIF vidi u radu nakon odlaska u mirovinu, kako stres zbog nerada i smanjeni prihodi ne bi utjecali na kvalitetu života, pri čemu će veliku ulogu imati posebni programi aktiviranja umirovljenika na javnim radovima, kao i društveno korisni oblici samozapošljavanja u rastućem sektoru reciklirajućih poslova u cirkularnoj ekonomiji.
Tekst se nastavlja ispod oglasa