Jutarnji list u nedjelju je objavio članak Svaki deveti Hrvat pripada eliti, a radničkoj klasi skoro svaki drugi, provjerite gdje ste vi, posvećen istraživanju o društvenoj stratifikaciji u Hrvatskoj, kojeg je proveo tim sociologa na čelu s Karin Doolan, profesoricom sociologije na Sveučilištu u Zadru.
Manipulacija i diskriminacija
Tom je prilikom Jutarnji list, tj. Hanza media, članak o istraživanju koje pokušava provjeriti kako izgleda percepcija klasne hijerarhije i klasna hijerarhija u Hrvatskoj – ilustrirao diskriminirajućom ilustracijom koja obitelji općenito – jer je obitelji prikazana jedinoj u “NIŽOJ KLASI”, a onda dodatno – obitelji s više djece.
Kao prvo – u tekstu se djeca i obitelji uopće ne spominju, a Hanza medija je svoju ilustraciju obitelji – vezala kao onu koja prikazuje NIŽU KLASU. Iako se u tekstu kao jedini pripadnici “niže klase” izdvajaju stari ljudi i žene koje žive same.
Dakle, Hanza medija je obitelji s više djece samoinicijativno odabrala kao ilustraciju “niže klase” – kao da je veći broj djece povezan s “niskim primanjima, malim brojem knjiga u kućanstvu, slabom društvenom povezanošću, neposjedovanjem nekretnine itd.….”.
Kao drugo je sama obitelji prikazana potpuno negativno, iskrivljeno, odražavajući, pretpostavljamo, predrasude ilustratora, grafičkog urednika i urednika: majka je prikazana kao raščupana, tužna, nezadovoljna, otac je prikazan također tužno, nezainteresirano za djecu, dok su djeca prikazana kao da teroriziraju roditelje i divljaju.
To je slika kako Jutarnji list, odnosno njegovo uredništvo, zamišlja nižu klasu. Uz to, manipulativnom ilustracijom obmanjuje javnost.
Postavlja se pitanje po čemu Jutarnji list obitelji s mnogo djece svrstava u nižu klasu. Po financijskom, obrazovnom ili nekom drugom kriteriju?
No, poznavajući činjenicu da je kod mnogih velikih obitelji često riječ o visokoobrazovanim i dobrostojećim roditeljima, jasno je da je svrstavanje takvih obitelji u „nižu klasu“ veliki stereotip i manipulacija. S druge strane, pogledajte kako su prikazane “elita” i “srednja” – “samačke” klase.
Skandalozna je činjenica da se uz najniži sloj (pretpostavka niže obrazovanosti, manjih mogućnosti i sl.) prikazalo čak petero djece. Ovime se zasigurno nije htjelo reći da niže klase imaju puno djece jer ako uzmemo sve klase zajedno, obitelji s više od dvoje/troje djece je toliko malo da ne mogu ni na koji način biti prikazane kao “predstavnici” jedne klase.
Logično je za očekivati da su obitelji s više djece u istom postotku raspoređene u eliti, srednjoj klasi, radničkoj klasi i nižoj klasi, odnosno da je distribucija obitelji s više djece slična distribuciji građana po klasama. Što može shvatiti svaki ilustrator, grafički urednik, novinar ili urednik. Kad nije zaslijepljen osobnim predrasudama kojima maha daju niski profesionalni standardi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa