Krajem siječnja Ministarstvo znanosti i obrazovanja u Narodnim novinama objavilo je 24 nova kurikula za osnovne i srednje škole. Tada je ministrica Blaženka Divjak poručila:
“Danas smo prešli Rubikon – više nema natrag”, tvrdila je Divjak.
Naime, prema novom kurikulu s popisa lektira maknuta je većina suvremenih autora, poput primjerice Zorana Ferića, Miljenka Jergovića, Ante Tomića, Dubravke Ugrešić, Ivana Slamniga, Arsena Dedić, Ivane Bodrožić Simić i drugih.
>Prof. dr. Željko Tanjić: ‘Hrvatski jezik jedan je od temelja nacionalnog identiteta’
>(VIDEO) Ovako pomoćica ministrice Divjak – Lidija Kralj – brani pedofiliju u lektiri
Međutim, niti mjesec dana nakon službene objave kurikula dolazi do obrata, pa ministrica Divjak putem društvene mreže najavljuje kako će se ipak dodati suvremeni autori i to putem ankete.
“Nakon jučerašnjeg dana jasno je da postoje snažni dugogodišnji prijepori u struci, ali i javnosti po pitanju lektire. I ja sam kao ministrica shvatila jasnu poruku i uvažit ću kritike. Zamolila sam kolege da hitno sastave anketni upitnik za sve učitelje Hrvatskog jezika u osnovnim i srednjim školama i upravo će oni svojim odgovorima kreirati preporučeni popis suvremenih lektirnih djela.
To možda i nije uobičajena metoda, ali mislim da ovako snažne prijepore, oko kojih očito nema suglasja unutar struke, mogu riješiti samo ljudi iz učionica koji svaki dan provode s učenicima i koji najbolje mogu autonomno procijeniti kojim lektirnim djelima će najbolje ostvariti ishode učenja koji su predviđeni kurikulumom Hrvatskog jezika. Zaključno, najvažnije je da ovim pristupom promoviramo i podržavamo autonomiju i stručnost učitelja. BD”, ocijenila je Divjak na Facebooku.