Djeca četvrtog razreda jedne zagrebačke osnovne škole već danima ne pohađaju nastavu zbog problematičnog učenika iz svog razrednog odjeljenja. Slučaj je već dugo vremena u fokusu javnosti. Dotični je učenik, naime, iz prethodne škole upisan u drugu. No, time se postojeći problem njegovog neprihvatljivog ponašanja nije riješio, nego samo promijenio adresu.
Roditelji ostale djece, kažu, iz sigurnosnih razloga djecu ne šalju u školu. U utorak navečer na sastanku u resornom ministarstvu nije postignut dogovor. Na sastanku su bili prisutni predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, nadležnog ureda Grada Zagreba, Centra za socijalni rad RH te roditelji, uključujući i roditelje dotičnog učenika.
Slučaj poprimio šire razmjere
Cijeli slučaj poprimio je šire razmjere. Zabrinuti roditelji koji djecu ne šalju u školu uzeli su i odvjetnika. Odvjetniku, međutim, nije bilo dozvoljeno nazočiti sastanku na kojemu je trebao biti postignut dogovor.
Ministarstvo je, prema mišljenju roditelja, ponudilo neadekvatno rješenje. Ono bi, osim pomoćnika (asistenta), podrazumijevalo još jednu odraslu osobu (psihologa) na nastavi kako bi se kontroliralo ponašanje učenika. No, praksa iz škole koju je učenik prethodno pohađao pokazala je, tvrde roditelji, da ta opcija nije i rješenje.
Predstavnica Agencija za odgoj i obrazovanje, gostujući u HRT-ovoj emisiji Otvoreno, kazala je da je AZOO u školi koju je učenik prethodno pohađao “provela niz postupanja”. “Mi nismo utvrdili da su bila evidentirana ova ponašanja za koja se dječaka proziva”, dodala je.
No, postavlja se pitanje zbog čega je dječak prebačen u drugu školu. I to nakon što se iz nje ispisao čitav razred.
>Nasilje u zagrebačkoj školi: Neki učenici tvrde da je profesor bio izložen ‘najbezobraznijim provokacijama’
‘Nije bilo preseljenja učenika’
U istoj emisiji ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih kazao je da dječak “nije prebačen”.
“Prebacivanje učenika znači da bi učeniku trebala biti izrečena disciplinska mjera preseljenja koja nije izrečena” istaknuo je. Dodao je da nije bilo preseljenja, nego “upisa u školu roditelja koji su ostvarili svoje pravo s mjestom prebivališta”.
Ravnatelj je u nastavku naglasio da je sustav “struktura u kojoj se jasno zna što tko treba napraviti”. Kazao je da je “propisima, zakonima, protokolima, sve jasno propisano”.
Dodao je i da, “kad problem dođe do ove razine, kad se s njime bavi ministarstvo, onda je očito negdje napravljena greška”.
Što kaže Ministarstvo?
HDZ-ov nadležni ministar Radovan Fuchs nazvao je negodovanje roditelja novonastalom situacijom odnosno nedolazak djece u školu “balvan revolucijom”. Državna tajnica MZOM-a, komentirajući slučaj, navela je da “ne može ulica odlučivati o onome što se događa u školi”.
Roditelji djece koja izostaju s nastave kažu da žele preventivne, a ne mjere “gašenja požara” koje im nudi Ministarstvo.
Dječaku problematičnog ponašanja ovo je već treća škola koju pohađa.
Ostala djeca do daljnjega neće na nastavu. Njihovi roditelji, kažu, neće odustati. Poručuju da bi njihovo odustajanje značilo da prihvaćaju “nakaradnu situaciju i nakaradni sustav” koji njih i njihovu djecu tjera da budu žrtve.