Site icon narod.hr

Dobrović: Kad bi htio, Tomašević bi Zagrepčanima mogao pojeftiniti troškove gospodarenja otpadom

dobrović

Slaven Dobrović, Tomislav Tomašević, Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

“Neodlučnost, nespremnost za uvažavanje prijedloga struke te sklonost zatvaranju u male kružoke odlučivanja ne da ne vode rješenju problema, nego ga još i produbljuju”, upozorava u razgovoru za Narod.hr Slaven Dobrović, predsjednik Kluba Domovinskog pokreta (DP) i Zelene liste u zagrebačkoj Gradskoj skupštini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitali smo ga o smjenama u Zagrebačkom holdingu, gomilanju otpada na zagrebačkim ulicama. te o Tomaševićevoj suradnji s tvrtkama povezanim s poduzetnikom Petrom Pripuzom s kojima je surađivao i prošli gradonačelnik.

> Sladoljev: Tomašević ne želi odsjeći uhljebe ni po cijenu poskupljenja u Zagrebu

Skupština trgovačkog društva Zagrebački holding na sjednici održanoj u ponedjeljak donijela je odluku o opozivu predsjednika Uprave Nikole Vukovića i člana Uprave Ante Samodola, dok je za predsjednika imenovala Ivana Novakovića. Vijest dolazi nakon nekoliko dana nagađanja o mogućim neslaganjima uprave Zagrebačkog holdinga s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vuković i Samodol na funkcijama su bili od 14. lipnja, kada je Skupština Holdinga razriješila dotadašnji Nadzorni odbor i Upravu Zagrebačkog holdinga.

Narod.hr: Možete li prokomentirati situaciju s ostavkama koje su navodno podnijeli član i predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Ante Samodol i Nikola Vuković?

Slaven Dobrović: Iz onoga što je dostupno javnosti ne znamo puno, no očito je da je situacija u Zagrebačkom holdingu i gradskim poduzećima vrlo ozbiljna. Dužina i način vladanja bivšeg gradonačelnika donijelo je svoje, i pitanje je smije li javnost uopće znati stvarno financijsko stanje u kojem se Grad sa svojim poduzećima danas nalazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez kriznog upravljanja u kojem odluke moraju biti brze, hrabre i konačno uz jasno zalaganje za javni interes, neće se ići naprijed. Neodlučnost, nespremnost za uvažavanje prijedloga struke te sklonost zatvaranju u male kružoke odlučivanja ne da ne vode rješenju problema, nego ga još i produbljuju.

Narod.hr: Kakva je situacija s odvozom glomaznog otpada u Zagrebu, odnosno odvozi li se otpad ili po gradu ima dosta gomila smeća?

Slaven Dobrović: Postupanje s glomaznim otpadom jednako je loše kao za vrijeme Milana Bandića. Nova gradska administracija nije za sada napravila puno u pogledu najavljene zelene tranzicije i ovog komunalnog sektora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je najava iz kolovoza o zbrinjavanja glomaznog otpada vlastitim snagama bila dobar znak, to nije dovoljno kada govorimo o glomaznom otpadu. Drobilice za neiskoristivi glomazni otpad jesu dio rješenja, ali nikako nisu sve na što se ovaj komunalni segment treba svesti.

Narod.hr: Hoće li Tomašević biti prisiljen nastaviti suradnju oko zbrinjavanja glomaznog otpada s tvrtkom Ce-Za-R Petra Pripuza?

Slaven Dobrović: Ako bi htio, gradonačelnik Tomašević može promijeniti pristup glomaznom otpadu čime će stvoriti uvjete da Zagreb i njegovi građani izađu iz situacije u kojoj se plaćaju tako goleme cifre za inače jednostavne kategorije otpada kao što su glomazni i biorazgradivi otpad. Dakle, iako su novoj upravi ruke dijelom vezane prethodnim odlukama i uhodanim krivim pristupom i procedurama, može se, ako se zna i hoće promijeniti stvari na bolje, u smjeru daleko jeftinijeg i po okoliš boljeg kružnog gospodarenja otpadom.

Narod.hr: Što mislite koje je najbolje rješenje za Grad Zagreb u vezi zbrinjavanja glomaznog otpada?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slaven Dobrović: Glomazni otpad ima mogućnost ponovne uporabe. Stari namještaj, kućna galanterija, igračke, tekstil, građevinski materijali i elementi te mnogo drugoga ima potencijalnu uporabnu vrijednost i to se ne smije uništiti neurednim načinom prikupljanja, kao što je to uglavnom sada slučaj.

Stoga se rješenje sastoji od dobro organiziranog sustava prikupljanja i nekoliko centara za ponovnu uporabu s radionicama za pregled, popravak i skladištenje upotrebljivih odbačenih predmeta koji se odmah unose u digitalni mrežni katalog kroz koji se građanima nudi po niskim cijenama ili kroz socijalne programe.

Ako uporabne vrijednosti nema, ide se na reciklažu, rastavljanjem, drobljenjem i pripremom sirovinskih materijala za industriju, poput iverice, metala ili raznih polimera. To je sustav kojeg treba odmah početi graditi i koji se u nekoliko godina može značajno razviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version