“Dopis iz Europske komisije je stigao i on upozorava na akcijske planove, odnosno, ciljeve – upozorava na važnost koncepta gospodarenja otpadom. Tu ustvari apostrofira mjere koje smo mi debelo koristili u planu – a to je recikliranje, kompostiranje, ponovna upotreba, i naglašava da se mehaničko-biološko obrada i spaljivanje neće moći financirati bez debelog opravdanja”, rekao je za naš portal tehnički ministar zaštite okoliša Slaven Dobrović komentirajući napise u medijima o dopisu Europske komisije kojeg je dobilo Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i koje ide u prilog Planu gospodarenja otpadom koji HDZ-ovi ministri nedavno su odbili podržati u Vladi.
Dobrovićev plan gospodarenja otpadom je u interesu općeg dobra, no HDZ mu se svim silama protivi
“To sve skupa ide u prilog novoj politici, ovu koju mi zastupamo – gospodarenje otpadom. Tim konceptom je i načinjen naš prijedlog gospodarenja otpadom koji još nije usvojen u Vladi”, rekao je dodavši kako postoji prijetnja gubitka sredstava iz Europske unije, no Hrvatska ne gubi nužno: “Plan se mora donijeti do kraja ove godine. Ako se ne bi donio do kraja ove godine, onda postoji ozbiljna opasnost gubitka tih sredstava – 475 milijuna eura”.
“To su sredstva – preduvjet za njihovo korištenje je donošenje plana. Što se tiče trošenja tih sredstava, dano je na znanje da se ne troše novci na mehaničko-biološku obradu jer će možda postaviti problem te ako to tako nakanimo, a prethodne administracije su upravo to i činile – sve su novce namijenile za velike, glomazne skupe centre”, ocijenio je dodavši: “Ova naša promjena plana u skladu je i s jednim i drugim. Konceptualno je ispravna je ide u smjeru kružne ekonomije gdje se otpad koristi kao sirovina i time se potiče jedno novo gospodarstvo. Sve skupa ima cilj podizanje resursne učinkovitosti jer Europa sve uvozi, dakle, materijalne resurse, i upravo se s odgovornim postupanjem s otpadom, tako da se otpadne stvari vraćaju u ekonomiju omogući smanjenje uvoza, a to je važno za opstojnost zemlje”.
Na upit što smatra glavnim razlogom zašto Plan gospodarenja otpadom nije dobio podršku u vladi, dijelom vidi neupućenost, a dijelom snažan lobistički rad pojedinih interesnih skupina.
“Svaki taj centar ima svoju PR službu, za to imaju novce, da približe i prikažu te tehnologije što prihvatljivija javnosti. Oni to rade, i to je u neku ruku legitimno, nije zabranjeno da oni uljepšavaju stvari. Na koncu, tu su i određene interesne skupine”, zaključio je Dobrović.