Site icon narod.hr

Donesene presude za raketiranje Zagreba i Karlovca: Martiću sedam, Čeleketiću 20 godina zatvora

Foto: Snimka zaslona/Wikimedia (Fotomontaža: Narod.hr)

Nekadašnji predsjednik tzv. SAO Krajine Milan Martić u utorak je u odsutnosti na zagrebačkom Županijskom sudu osuđen na sedam godina zatvora za raketiranje Karlovca u svibnju 1995. dok je ‘krajinski’ general Milan Čeleketić za napade na taj grad, ali i Zagreb osuđen na 20 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Martić nije mogao prisustvovati suđenju jer služi kaznu za ratne zločine u Estoniji, dok Čeleketić živi u Suboticu, a Srbija ga odbija izručiti.

> 12. lipnja 2007. Milan Martić – kako su mnogi Srbi iz komunističkih struktura preko noći postali četnici?

> 12. lipnja 2007. osuđen Milan Martić – 35 godina za zločine nad Hrvatima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

25 godina nakon napada stigla presuda

Optužnica protiv Martića i Čeleketića u kojoj ih tužiteljstvo tereti da su naredili i organizirali raketne napade, kao odmazdu za hrvatsku oslobodilačku akciju Bljesak, podignuta je još 2003. godine.

S obzirom na to da je Haški sud osudio Martića za napade na Zagreb 2008. on je pred zagrebačkim sudom odgovarao samo za napade na Karlovac i Jastrebarsko, dok je Čeleketić bio optužen za napade na sva tri grada, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oslobođeni optužbi za raketiranje Jastrebarskog

Obojica su oslobođena za napad na Jastrebarsko, a prema presudi moraju platiti i po 50.000 kuna troškova vještačenja.

Tijekom napada na Zagreb ubijeno je sedam civila, a ranjeno ih je 218, dok u Karlovcu i Jastrebarskom nije bilo poginulih, već je samo učinjena materijalna šteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Županijsko državno odvjetništvo u veljači je izmijenilo optužnicu protiv Martića i Čeleketića pa je umjesto dosadašnjeg činjeničnog opisa o unutarnjem oružanom sukobu, utvrđeno da su ratni zločini za koje se terete počinjeni u međunarodnom sukobu.

Tužiteljstvo je tada pojasnilo, a što je i stav Haškog suda, da se oružani sukob u bivšoj Jugoslaviji treba smatrati međunarodnim od 8. listopada 1991. jer je neovisnost Hrvatske od tog datuma bila definitivna.

Podsjetimo, Haški sud Martiću je dosudio 35 godina zatvora za pomoć pri organiziranju etničkog čišćenja svih nesrba na području pod njegovom kontrolom, kao i za raketne napade na Zagreb.

Martić je za vrijeme rata bio načelnik „milicije SAO Krajine“ u Kninu, a zatim ministar unutarnjih poslova iste tzv. “SAO Krajine”, te na kraju i predsjednik nepriznate “Republike Srpske Krajine”. Na tim je pozicijama počinio mnoge zločine nad hrvatskim narodom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Martić je proglašen krivim i osuđen što je najduža kazna izrečena nekom srpskom ratnom zločincu na Haškom sudu za zločine u Hrvatskoj. Stotine ljudi stradale su u slučajevima poput Škabrnje, a jedan od poznatih Martićevih zločina bilo je i naređenje da se raketira Zagreb u svibnju 1995.

Suđenje Martiću trajalo je 143 dana. Tužiteljstvo je pozvalo 45 svjedoka i dalo čak 901 dokaz. Martićevi branitelji bili su Predrag Milovančević i Nikola Perović. Martić je suđen i za zločine protiv čovječnosti (progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, ubojstva, mučenja i deportacije), kao i za zločine protiv međunarodnog ratnog prava (napad na civile, ubojstva, mučenja, okrutnosti, uništavanje vjerskih i obrazovnih institucija).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version