Povodom Hoda za život, obitelj i Hrvatsku, koji će se u subotu 19. listopada 2024. održati u Rijeci, u srijedu 16. listopada u emisiji „Aktualno “Hrvatskoga katoličkog radija gostovala je predsjednica Udruge „U ime obitelji“ Željka Markić te koordinator Hoda u Rijeci Ante Bekavac.
Markić se na početku osvrnula na podatke da je 2023. u Hrvatskoj rođeno najmanje djece u posljednjih 30 godina. Rekla je da je to posljedica nedovoljnog ulaganja u obitelj i nepostojanje strukturirane politike koja bi stavila naglasak na pozitivan stav prema djeci i obitelji.
>Hod za život u Slavonskom Brodu: Hrvatske obitelji poslale poruke nade i radosti života
Bekavac je pozvao sve sugrađane, ali i druge ljude, da im se pridruže na Trgu bana Josipa Jelačića u subotu u 10 sati kako bi svi skupa stali u obranu života. Istaknuo je da je Rijeka 15. grad u Hrvatskoj koji ove godine hoda za život. Najavio je da će biti autentična svjedočanstva dodajući da pitanje života ne bi trebalo dijeliti društvo.
Predsjednica Udruge je poručila da se od prvog Hoda za život u Zagrebu 2016. godine promijenilo mnogo toga. „Stvorena je jedna svijest da je to važan društveni i osobni problem. Ako se u demokratskom društvu prekida život nerođenog djeteta, to je moje osobno, ali i pitanje društva i svatko treba imati svoj stav i sukladno tome djelovati“, poručila je te dodala da je to građanska obveza, a ne samo vjernička.
Istaknula je da se s vremenom u medijima sve manje može čuti da je začeto dijete samo nakupina stanica. „Sad se prešlo na drugu tezu – da žena ima pravo prekinuti život svog djeteta tijekom trudnoće“, kazala je te naglasila da se, zahvaljujući argumentiranju prava za život, sve više sužava argumentacija protiv života.
Dr. Markić: Hrvatsko društvo je naklonjeno obiteljima
Osvrćući se na hrvatsko društvo, poručila je da je ono naklonjeno obiteljima, no političari nisu. „Oni im ne daju mogućnost da žive život dostojan života“, rekla je te dodala da „nije istina da nema novca, nego se novac ulaže ondje gdje to odgovara političarima“.
>Hod za život Osijek i Vinkovci darivao kuću za majke u potrebi
Komentirajući podatak da je 75 % žena učinilo pobačaj zbog pritiska javnosti ili ekonomske situacije, naglasila je da je to pokazatelj kako tvrdnja da je žena slobodna učiniti pobačaj nije istinita. Pojasnila je da su brojne žene „pritisnute“ upravo takvim situacijama, odnosno ne odlučuju u slobodi.
Markić je također istaknula da je pobačaj neprihvatljiv jer oduzima život čovjeku. Naglasila je da nije problem što netko ne želi imati djece, nego što se ne pomaže onima koji to žele.
Kazala je da je Udruga „U ime obitelji“ u samom vrhu po broju volonterskih sati u Hrvatskoj. „Mi ovo radimo iz ljubavi. I to ne samo prema toj djeci, nego i iz ljubavi prema ženama. Nijednoj ženi ne želim to iskustvo da je prekinula život svoga sina ili kćeri“, dodala je. Uputila je poziv svima da dođu na Hod za život, obitelj i Hrvatsku koji će se u Rijeci održati u subotu 19. listopada i tako podsjete sve da su dužni brinuti za one najslabije u društvu.
Hod za život, obitelj i Hrvatsku u Rijeci najavljen je u srijedu 16. listopada na Konferencija za medije u Rijeci. Organizatori su istaknuli da ne postoji dijete koje nekome nije važno, piše IKA.
„Želimo se zahvaliti i svim liječnicima, medicinskim sestrama i farmaceutima koji se koriste prizivom savjesti da bi zaštitili oba pacijenta o kojima su dužni brinuti se – i majku i nerođeno dijete. Trebamo štititi život, ne iz moranja ili obveze, nego po naravi, po dužnosti“, poručili su.