Dr. sc. Hrvoje Pende: Antifašizam, oslobođenje, demokracija u Rijeci – gradu koji teče

Foto: narod.hr

Potaknut jučerašnjim javnim pismom riječkog gradonačelnika Obersnela, koje je upućeno ministru kulture Hasanbegoviću i objavljeno u Novom listu, kao i predizbornim nastupom SDP-ovaca u Rijeci, potrebno je još jednom dati svoj doprinos u razotkrivanju nakaznosti balkanskog „antifašizma“ koji je ovim prostorima nanio ogromnu štetu, a sudeći po političkoj sceni, nanosit će i ubuduće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijedi se opet podsjetiti da termin „antifašizam“, kao što je točno ustvrdio ministar Hasanbegović i mnogi relevantni svjetski povjesničari, ne predstavlja nikakvu jasnu političku ideologiju, nego je floskula izmišljena od Staljina za vrijeme 2. svjetskog rata kako bi se stvorio dojam zajedništva, odnosno zajedničkih vrijednosti s demokratskim društvima koja su se također borila protiv fašizma te da se legitimira totalitaristička vlast u SSSR-u. Činjenica je i to da istočnoeuropski/balkanski „antifašizam“ ima puno više sličnosti s fašizmom nego sa zapadnim demokracijama. Izuzmemo li odnos prema naciji i rasi, komunizmu i fašizmu zajedničko je da imaju diktatorski sustav, autoritarnost vlasti, nedemokratičnost, onemogućavanje stvaranja opozicije, ekonomiju pod kontrolom vlasti i sl.

Gdje god je komunistička ideologija došla na vlast zavela je teror, masovna ubojstva, uništila slobodu misli i djelovanja. Komunizam i fašizam su na vrlo sličan način uništavali postojeće strukture društva, s namjerom stvaranja novog društva prepunog lijepih deklaracija, a to je uvijek vodilo u teror koji je od 1945. godine na prostorima cijele bivše Jugoslavije odnio stotine tisuća života. Radi se o tome da se sustav „rješavao“ kritične mase moguće opozicije i smetnje u planiranoj uspostavi totalitarne države. To mu je naravno i uspjelo kroz gotovo potpunu eliminaciju elite (inteligencije) i stvaranja razgranate mreže aparatčika koji vladaju i danas.

Tako je i „europski“ grad koji teče „oslobođen“ desetina tisuća autohtonog stanovništva koje je na razne načine iz grada „isteklo“ (ubijanjem ili prisilom na odlazak) i danas Rijeka duhovno i arhitektonski više sliči na „antifašizmom“ urbaniziranu kombinaciju Zenice i Vladivostoka nego na europske gradove kojima je sličila do „oslobođenja“. Urbana degradacija proistekla iz uništenja građanske kulture od 1945. do danas vidljiva je na svakom koraku i još će dugo određivati identitet ovog grada.
„Antifašizam“ na prostorima bivše Jugoslavije danas u svojoj stvarnosti tek je plašt kojim se štite komunistički zločini i aparatčici iz bivšeg sustava koji su i danas ostali na javnoj sceni i prikazuju se kao jedina snaga koja je sposobna društvo uvesti u demokraciju i blagostanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na žalost, danas u Hrvatskoj živimo u sustavu u kojem su stvorene društvene pseudoelite koje temeljem veza iz prošlog sustava, nepotizma, političke podobnosti i sličnih oblika vladanja, osiguravaju svoju poziciju vlasti, produbljuju degradaciju vrijednosnog sustava i pridonose daljnjem slabljenju društva. Prostora za optimizam sve je manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.