Site icon narod.hr

Državni ured za reviziju: Za DVD Predavac nepovoljno, a za DVD Slunj suzdržano mišljenje

Foto: Fah

Državni ured za reviziju u utorak je u 89 izvješća o obavljenoj financijskog reviziji vatrogasnih organizacija za 2015. dostavljenih Hrvatskom saboru, bezuvjetno mišljenje izrazio za njih 39, uvjetno za njih 48, dok je za Dobrovoljno vatrogasno društvo (DVD) Predavac izrazio nepovoljno mišljenje, a za Dobrovoljno vatrogasno društvo (DVD) Slunj suzdržano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni ured za reviziju Hrvatskom saboru je dostavio izvješća o obavljenoj financijskoj reviziji za Hrvatsku vatrogasnu zajednicu, 35 javnih vatrogasnih postrojbi, 32 vatrogasne zajednice i 21 dobrovoljno vatrogasno društvo, rečeno je novinarima u Državnom uredu za reviziju.

Istaknuto je kako su izvješća dostavljena i Državnom odvjetništvu (DORH) te obavljena na mrežnim stranicama Državnog ureda za reviziju. DORH-u je uz izvješća dostavljena i cjelokupna dokumentacija za dva DVD-a koji su dobili nepovoljno i suzdržano mišljenje.

Obavijest o obavljenim revizijama dostavljena je i Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici, Ministarstvu unutarnjih poslova i Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nepovoljno mišljenje DVD Predavac je dobio prvenstveno zbog toga što smo utvrdili niz velikih nepravilnosti koje se odnose i na financijske izvještaje i na cjelokupno poslovanje subjekta. A vezano uz DVD Slunj, njemu smo izrazili suzdržano mišljenje zato što su imali dokumentaciju, ali nisu vodili poslovne knjige i ne možemo potvrditi da su podatci u financijskim izvještajima fer i istiniti, ili nisu”, izjavila je novinarima pomoćnica glavnog državnog revizora Biserka Čoh Mikulec.

Vatrogasne organizacije efikasne pri ostvarivanju ciljeva i učinkovito troše sredstva

Istaknula je da je generalna ocjena, bez obzira na to koliko je i kojih nepravilnosti utvrđeno u 89 vatrogasnih organizacija, da su one efikasne pri ostvarivanju ciljeva i da učinkovito troše sredstva. “Mi smo ovim revizijama obuhvatili 60 posto ukupnih prihoda svih vatrogasnih organizacija u Republici Hrvatskoj”, naglasila je Čoh Mikulec. Rekla je i da su po većini njihovih naloga i preporuka koje su dane u ranijim revizijama, vatrogasne organizacije po njima postupile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozitivni zaključci revizije su da je značajan broj vatrogasnih organizacija pravilno poslovao – 43,8 posto je dobilo bezuvjetno mišljenje; sve vatrogasne organizacije su donijele financijski plan i program rada te su ostvarile zadaće i aktivnosti predviđene programom rada (sudjelovanje u velikom broju intervencija, izobrazba i stjecanje vještina za uspješno obavljanje vatrogasne djelatnosti, nabava zaštitne i druge opreme potrebne za uspješno obavljanje vatrogasne djelatnosti).

U izvješćima o obavljenoj reviziji navedene su sve utvrđene nepravilnosti i propusti. Najčešće su da financijski izvještaji nisu objektivni i realni i da se financijski plan i program rada ne donose pravodobno. Također, prihodi i rashodi nisu realno planirani i nisu evidentirani na propisanim računima, za pojedine rashode nema dokumentacije, plaće nisu obračunavane u skladu s propisima ili ugovorima o radu.

Najčešće utvrđene nepravilnosti i propusti su i da popis imovine i obveza nije obavljen ili nije obavljen na propisani način te da dio prihoda od obavljanja vlastite djelatnosti nije utrošen za propisane namjene. Također, mjere za naplatu potraživanja nisu poduzimane, osim upućivanja opomena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vatrogasne organizacije efikasne u odnosu na planirane aktivnosti

Nepravilnosti u vezi javne nabave su da nije sastavljen plan nabave, izvješće o javnoj nabavi i registar ugovora o javnoj nabavi, a pojedine robe su nabavljane bez provođenja postupka o javnoj nabavi. Za sve utvrđene nepravilnosti i propuste u poslovanju vatrogasnih organizacija, Državni ured za reviziju je dao naloge i preporuke, čija bi provedba pridonijela povećanju usklađenosti poslovanja sa zakonima i drugim propisima te učinkovitosti korištenja sredstava.

U vezi s ostvarivanjem ciljeva utvrđenih statutima i godišnjim programima rada, Državni ured za reviziju je ocijenio da su vatrogasne organizacije s obzirom na planirane i provedene aktivnosti i zadaće iz svoje nadležnosti, bile efikasne. Također, ocijenio je da su vatrogasne organizacije najvećim dijelom bile učinkovite u trošenju sredstava, jer su korištena za ostvarenje postavljenih ciljeva i zadaća.

Državni ured za reviziju je mišljenja da je potrebno dopuniti članak 46. Zakona o vatrogastvu, na način da se utvrde rokovi u kojima su društva za osiguranje obavezna uplaćivati izdvojena sredstva na račune vatrogasnih zajednica te podatke o naplaćenim premijama osiguranja od požara dostavljati Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici i vatrogasnim zajednicama na području na kojem se nalazi osigurana imovina, kako bi se osigurali preduvjeti za poduzimanje aktivnosti za pravodobnu naplatu prihoda, odnosno iskazivanje potraživanja za nenaplaćene prihode s te osnove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, s obzirom da vatrogasne organizacije koriste autoceste bez plaćanja cestarine, neovisno o tome jesu li vozila na intervenciji, a da Zakonom o cestama ni drugim propisima to nije uređeno te da u poslovnim knjigama ne iskazuju prihode ni rashode u vezi s korištenjem autocesta, Državni ured za reviziju je mišljenja da je to propisima potrebno urediti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version