Eko stožer: ministarstvo ne želi vidjeti da nema uvjeta za ‘Marišćinu’

Članovi udruge Krizni eko stožer Marišćina danas su na konferenciji za novinare u Rijeci ocijenili da Ministarstvo zaštite okoliša i prirode izbjegava uvažiti činjenice koje ukazuju da nema osnovnih uvjeta za izdavanje okolišne dozvole za županijski centar za gospodarenje otpadom „Marišćina“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatraju da obrazloženje objavljenog nacrta okolišne dozvole nema valjanih pojedinačnih obrazloženja. Ocjenjuju da je resorno ministarstvo bezuvjetno prihvatilo stručnu podlogu te da se u nacrtu rješenja za okolišnu dozvolu samo usputno očitovalo na veliki broj primjedaba, odbijajući ih redom i bez valjanih pojedinačnih obrazloženja.

Stručnu podlogu na temelju koje se izdaje dozvola, izradili su, kažu predstavnici udruge, „od Ministarstva certificirani pouzdanici, koji su u okviru tog dokumenta na sve moguće načine pokušali opravdati prihvatljivost postrojenja za okoliš.“

Po riječima Josipa Begonje, udruga ima četiri glavne primjedbe. Prvo, studija utjecaja na okoliš, koja je prihvaćena u nacrtu rješenja za okolišnu dozvolu, napravljena je samo za kompostanu i sortirnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugo, u stručnoj podlozi na temelju koje se izdaje dozvola ne prikazuje se faza 0-1 projekta, tj. sadašnje odlaganje otpada na katastarskim česticama na kojima se gradi novo postrojenje županijskog centra „Marišćina“.

Kao treću primjedbu navode da nije izgrađena pristupna cesta, koja je uvjet za uporabnu dozvolu. Bez obzira na to, resorno ministarstvo izdalo je rješenje po kojemu „postojeća prometnica tehničkim elementima osigurava pravac za redovni odvoz otpada.“ Naglašavaju da je riječ o neodgovarajućoj i uskoj prometnici kroz naselja, kojom će prometovati velika i brojna teretna vozila.

Posljednja se primjedba odnosi na udaljenost mjerne stanice, koja će pratiti kakvoću zraka, od budućeg centra. Stanica će biti udaljena oko 1,5 kilometar, a s udruzi smatraju da bi trebala biti postavljena bliže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirna Međimorec dodala je da su mještani u postupku izdavanja okolišne dozvole dali ukupno oko 100 primjedaba, a da nisu dobili ni jedan konkretan odgovor.

Predsjednik udruge Josip Katalinić smatra da je ministarstvo posve ignoriralo primjedbe i da je „očito imalo već pripremljen postupak izdavanja okolišne dozvole“. Istaknuo je i da je procedura bila ubrzana.

Rekao je da se mještani koji žive u blizini „Marišćine“ već poslije 20 sati moraju zatvarati u kuće zbog nepodnošljivog smrada i da netko zbog stanja na Marišćini mora odgovarati, ali da državna administracija ne želi sve to vidjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga vjeruje da će okolišna dozvola za „Marišćinu“ uskoro biti izdana, kazao je Katalinić najavljujući da će sljedeći korak udruge biti obraćanje europskim institucijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.