Site icon narod.hr

Ekonomski analitičar Japunčić: Treba sniziti troškove tržišta rada

japunčić radnici

Foto: Snimka zaslona, Depositphotos; fotomontaža; narod.hr

Hrvoje Japunčić, ekonomski analitičar, rekao je gostujući u emisiji Studio 4, kako je bio očekivan ovako dobar kreditni rejting za Hrvatsku od agencije Fitch zato što je ona uzimala zadnje vrijednosti te korigirala rejting i razmišljanje o budućim trendovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li utjecalo na trenutačno zaduživanje građana to što su poslovne banke uz zeleno svjetlo Vlade građanima znatno smanjile minuse po tekućim računima, Japunčić je odgovorio kako je to stvar kompleksnosti te ako se gledaju podaci o potrošnji to ne stoji, ali ako se gledaju podaci banaka o vrstama zaduženja, onda je došlo do sniženja tih oblika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kamatne stope su na niskim razinama

Smatra da s obzirom na ovakav kreditni rejting, moramo se sada zadužiti na inozemnim tržištima.

– Kamatne stope su na niskim razinama i mislim da bi se trebao staviti naglasak na fiksnu kamatnu stopu, a ne varijabilnu, govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je kako je u doba pandemije bio zastupnik toga da se treba ići sa širim setom mjera s obzirom na poduzeća i pravne osobe. Kako kaže, zalaže se da kompanije koje se bave zelenim energijama trebaju imati mogućnost kvalitetnog zaduženja zato što su to investicije koje bi u budućnosti trebale rezultirati prihodima.

Naglasio je kako je apsolutno iznenađenje otpornost hrvatskog izvoza.

– Svjedoci smo da je turizam jedan od naših najvećih dijelova BDP-a, ali smo svjedoci i da je područje informatičke industrije imalo strahoviti rast. Kada se pogleda u brojke izvoza i u tom je segmentu Hrvatska profitirala, istaknuo je Japunčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strukturne reforme nisu napravljene

Dodaje kako strukturne reforme u segmentu usmjerenja hrvatske ekonomije nisu napravljene.

– Smatram da se trebaju sniziti troškovi tržišta rada, zato što bi to omogućilo propulzivnost ne samo informatičkih industrija, već i mnogih drugih, a tranzicijski trošak koji bi se javio, povećanjem ukupne zaposlenosti, bi se anulirao, govori.

Naglašava kako će u Hrvatskoj biti veliki problem tržišta rada te smatra kako bi trebale postojati jače i veće ekonomske odluke koje bi nam omogućile da rast standarda bude ekvivalent rasta standarda drugih zemalja koje su prešle na euro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version