Dvodnevni Festival pustolova “Mate Svjetski”, godišnji susret putnika, putopisaca pustolova, avanturista i svih zaljubljenika u putovanja, održava se ovoga vikenda u organizaciji Turističke zajednice grada Vrgorca, a otvorio ga je u subotu navečer hrvatski alpinist i putopisac Stipe Božić.
Prva večer 4. festivala pustolova počela je putopisnom pričom „Rapa Nui“ Jurice Galića Juke o putovanju od Ekvatora, preko Perua, Bolivije, Čilea i Argentine, do Uskršnjeg otoka (Rapa Nui) i nastavila se do kasnih sati izlaganjem Saše Pjanića, koji je prikazao nepoznati svijet Maroka, Mauritanije, Senegala, Gambije i Malija.
Galić je u jednosatnom predavanju fotografijama i kratkim video snimkama prikazao svoj osmodnevni boravak na Uskršnjem otoku uz niz zanimljivih priča i putopisnih crtica koje su oduševile publiku u Vrgorcu.
Zatim je o svom trogodišnjem afričkom (2016-2018) putovanju govorio fotograf Saša Pjanić, koji je proputovao oko 8000 kilometara kroz Afriku kao dio tima My Life4 Kids na najvećem humanitarnom reliju na svijetu „Budapest – Bamako“.
Kako je navijestila Željka Opačak, direktorica turističke zajednice Vrgorac, Festival Mate Svjetski nastavlja se danas, također u višenamjenskoj dvorani u Vrgorcu, gdje je festival zbog kiše prebačen iz Stilja, rodnog sela Mate Svjetskog.
Mate Šimunović Svjetski – 19 godina na putu s psom Globusom
Mate Šimunović Svjetski, po kojemu festival pustolova dobio ime, rođen je i pokopan na Stiljima, malenom selu pored Vrgorca iz kojeg je krenuo na najveće putovanje po svijetu ikad zabilježeno.
Mate Šimunović i njegov pas Globus prošli su biciklom, pješke i malom jedrilicom 360.000 kilometara. Putovali su 19 godina i obišli 70 država, te posjetili na tisuće otoka i otočića po Indijskom i Tihom oceanu. Svo to vrijeme Mate je nosio u kožu uvezani dnevnik u koji su mu se upisali mnogi ugledni domaćini. Kada se pred obalom Sumatre njegova brodica prevrnula, pas Globus spasio mu je knjigu. Kako je Mate snimio na stotine fotografija i vodio dnevnik, iz tih se zapisa vidi kako mu ni danas nema ravnoga pustolova, a fotografije koje je snimio svjedoče o svijetu kakvoga više nema.
Nakon 19 godina putovanja Mate stiže u Egipat odakle se brodom „Podgora“ vraća u luku Bakar. Dan poslije povratka ga je u Zagrebu uhitila OZNA zbog fotografiranja grupe žena pred jednom trgovinom u Ilici dok su čekale u redu. Nakon što je prošao cijeli svijet, divlje krajeve te nadmudrio mnoge pogranične ophodnje, više nikamo nije mogao iz Jugoslavije.
Njegov san o snimanju dokumentarnog igranog filma, za što je imao i podršku Harryja Trumana, dok Truman još nije postao predsjednik SAD-a, rasplinuo se. Do kraja života radio je u Vjesnikovom kiosku u Vrgorcu gdje bi znatiželjnicima pričao uspomene s putovanja i pokazivao svoju putničku knjigu, pa su ga nazvali Mate Svjetski. Pedesetih godina nekoliko je tadašnjih novina objavilo članke o njegovim putovanjima, ali je ubrzo zaboravljen.