(FOTO) Mreža antifašistkinja: Marš solidarnosti za dostupan i besplatan pobačaj i protiv kapitalističkog sustava

Zagreb,29.09.2018 - Mreža antifašistkinja Zagreba i Platforma za reproduktivna prava organizirali "Marš solidarnosti: Glasno o pobačaju" foto HINA/ Tomislav PAVLEK /tp

Marš solidarnosti koji je istaknuo pravo na dostupan i besplatan pobačaj, regulaciju priziva savjesti te besplatno i solidarno javno zdravstvo, održan je u subotu poslijepodne u središtu Zagreba u organizaciji Mreže antifašistkinja Zagreba i Platforme za reproduktivna prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okupljeni u marš solidarnosti „Glasno o pobačaju“, koji je ove godine održan jedanaesti put zaredom, malobrojni aktivistice i aktivisti više udruga i inicijativa šetali su od Trga žrtava fašizma, preko Zrinjevca, Cvjetnog trga i natrag na Trga žrtava fašizma noseći transparente i ističući odlučnost na solidarnu borbu.

“Stop nasilju nad rodiljama“, “Nasilje nije privatna stvar“, „Demografi od…bite od žena“ (??), “Nedogmatski seksualni odgoj u škole“ (?), “Ni državu ni boga blizu jajnika moga“, neki su od transparenata koje su nosili, a pored njih isticane su crvene zastave bivšeg SSSR-a odnosno internacionale i crveno-crne zastave “antife”.

Početak jesenske kampanje Inicijative 40 dana za život: ‘Posljedice koje pobačaj ostavlja na majke očeve, obitelji’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavno pravo iz 1974. koje omogućuje građankama i građanima da slobodno odlučuju o rađanju djece, koje se može ograničiti samo zbog zaštite zdravlja, danas je višestruko ugroženo, rečeno je.

Trenutno je pobačaj dostupan samo ženama s dovoljno novca, jer ga plaćamo između dvije i tri tisuće kuna, rečeno je uz pitanje: što sa ženama koje su na minimalcu, nezaposlenim ženama, studenticama, onima bez zdravstvenog osiguranja, iz ruralnih područja i tražiteljicama azila?

(VIDEO) Chelsea Clinton: ‘Pobačaj je dobar za ekonomiju, zaradili smo milijarde dolara na njemu’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okupljeni su upozorili i na prigovor savjesti koji je, kao su rekli, ključni alat manipulacije s dostupnošću pobačaja u Hrvatskoj.

Oko 54 posto ginekologinja i ginekologa u Hrvatskoj poziva se na prigovor savjesti, pa je stoga pobačaj, iako legalan, nedostupan, rečeno je. Pri tome, rasprava o pobačaju u javnosti nerijetko dobiva moralizatorsku dimenziju i često se svodi na “lažnu proturječnost života i smrti” (?). Time isključuje društveni, ekonomski i politički kontekst, jača stigmatizaciju žena i izlaže ih nesigurnijim zahvatima, rečeno je.

Takav odnos posljedica je duboko ukorijenjenog patrijarhata kojeg prate razne vrste nasilje prema ženama, istaknuto je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) “Bog blagoslovio pobačaje”: Voditeljica talk showa u panici zbog Trumpovog izbora vrhovnog suca

Marš solidarnosti pod motom „Glasno o pobačaju“, zaključio je da borba za reproduktivna prava znači i borbu za besplatno, kvalitetno i solidarno javno zdravstvo, predškolski odgoj i obrazovanje, sigurna radne mjesta i stambenu politiku.

Do kraja 2019. trebao bi biti donesen novi zakon koji bi u uvjetima jačanja konzervativizma i klerikalizma u postojećem kapitalističkom sustavu mogao reproduktivna prava vratiti stepenicu natrag, rečeno je.

Prema službenim statistikama, u Hrvatskoj je 2001. ukupno zabilježeno 12.814 pobačaja, od čega 6.574 tzv. legalno induciranih pobačaja, odnosno pobačaja o kojima žena slobodno odlučuje na temelju Zakona (NN 18/78), dok je 2017. ukupno zabilježeno 6.145 pobačaja od čega 2.416 legalno induciranih. Aktivistice ne prihvaćaju da je to zbog odgovornijeg seksualnog ponašanja. Znatan udio smanjenog broja, smatraju, odvija se u tajnosti ili izvan Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.