Site icon narod.hr

Hrvatska slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja

Svečani program centralne proslave Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 20 obljetnice vojno-redarstvene operacije ‘Oluja’ u Kninu započeo je budnicom ulicama grada u jutarnjim satima. Slavlje u Kninu pratite s nama uživo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

.


.

U 8,15 sati predsjednici Hrvatskog sabora i Vlade Josip Leko i Zoran Milanović, zamjenik načelnika Glavnog stožera OS RH general pukovnik Dragutin Repinc i glavni ravnatelj policije Vlado Dominić položili su vijence zapalili svijeće ispred spomenika Hrvatske pobjede “Oluja ’95” na Trgu dr. Ante Starčevića.
.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kninskoj Tvrđavi Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović zajedno je s drugim državnim dužnosnicima, predstavnicima diplomatskog zbora, uzvanicima i okupljenim građanima odala počast poginulim hrvatskim braniteljima minutom šutnje uz riječi “Neka im je laka slobodna hrvatska zemlja”, te je simbolično pušteno dvadeset golubova u znak sjećanja na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje.

Gradonačelnica grada Knina Josipa Rimac predstavila je novi muzej posvećen ‘Oluji’. Muzej Oluje ’95. nalazi se u centralnom dijelu kninske tvrđave inače zaštićenog spomenika kulture. Nazočnima se obratio i ministar kulture Berislav Šipuš koji je pozdravio otvaranje muzeja.

8,56 Nazočnima se obratila predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović čestitajući svima Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 20- obljetnicu vojno-redarstvene operacije ‘Oluja’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Onaj narod koji ima svoju povijest ne može se izbrisati s lica zemlje, kao što su to neki pokušali“, kazala je.

Predsjednica se ovom prigodom sjetila žrtve branitelja, ali i civilnih žrtava, posebno djece. Naglasivši kako oni nisu samo dio povijesti nego i živa baština – vrijednost na kojoj se i danas temelji suvremena Republika Hrvatska.

Predsjednica Grabar-Kitarović istaknula je kako muzej „Oluja ’95“ daje realan, dokumentiran, stručno i znanstveno argumentiran pregled događaja koji su prethodili našoj borbi za slobodu, sliku o Domovinskome ratu i samoj vojno redarstvenoj operaciji „Oluja“ kao i o međunarodnome kontekstu toga vremena, te ga je svečano proglasila otvorenim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Svoju povijest pišemo sami. Ponosni na svoj nacionalni identitet, na postignuća i vrijednosti koje su nas održale, našu povijest i baštinu tumačimo i promičemo na jedini ispravan način: istraživanjem i stručnim radom, čuvanjem i njegovanjem uspomena na velike ljude i događaje, odnosno upravo onako kao to možemo vidjeti u kninskome muzeju Oluja 95“, kazala je Predsjednica Republike.

Djeca poginulih hrvatskih branitelja pročitali su imena poginulih i nestalih hrvatskih branitelja u VRO Oluja.

9,40 Na kninskoj Tvrđavi svečano je podignuta hrvatska zastava čemu su nazočili predsjednici Republike, Sabora i Vlade.

Hrvatsku su državnu zastavu na kninskoj tvrđavi podignuli bivši pripadnici 7. gardijske brigade Hrvatske vojske (HV) Jasmin Hadžić, Mario Bilač i Edvard Baltić. Hadžić se, prije 20 godna, po završetku Oluje popeo na jarbol na Kninskoj tvrđavi i skinuo zastavu tzv. Republike Srpske krajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon podizanja hrvatske državne zastave na Tvrđavi, iznad Knina su preletjela dva MIG-a.

Kninska crkvena zvona oglasila su se jutros u 9,43 sati, točno u vrijeme kada su 5. kolovoza 1995. hrvatske snage ušle u Knin označivši završetak oslobodilačke akcije Oluja.

Nakon podizanja zastave i izvođenja himne, predsjednica Grabar-Kitarović i Miroslav Tuđman, sin prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, otkrili su spomenik dr. Franji Tuđmanu,  prvom predsjedniku i vrhovnom zapovjedniku OS RH.

Spomenik prvom hrvatskom predsjedniku Tuđmanu postavljen je na najvišem dijelu Kninske tvrđave u neposrednoj blizini jarbola na kojem je podignuta hrvatska državna zastava, na mjestu gdje je prije 20 godina, podizanjem hrvatske državne zastave, označen završetak Oluje. Tuđmanova poruka “Imamo Hrvatsku” upisana je u postolje njegova spomenika na Kninskoj tvrđavi.

Brončani spomenik na Kninskoj tvrđavi prvom hrvatskom predsjedniku visok je 2,3 metra, težak je 500 kilograma, a izrađen je u ljevaonici “Ujević” u Zagrebu. Autor spomenika je Mirko Vuce.
.

Spomenik dr. Franji Tuđmanu, kninska Tvrđava, 05.08.2015., foto: narod.hr

.

Počeo je zajednički mimohod pripadnika braniteljskih i stradalničkih udruga i državnog vrha ulicama grada Knina do Crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta.

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović susrela se ispred zgrade Muzeja grada Knina sa zborom branitelja i udrugama proizašlim iz Domovinskog rata.

U povodu 20. obljetnice Oluje ispaljeno je 20 počasnih plotuna iz topničkog oružja, a svečanost je uveličala i grupa aviona “Krila Oluje”, sa šest zrakoplova u 15 minutnom aktobatskom programu iznad Knina i Kninske tvrđave.

U 11 sati započelo je svečano misno slavlje za poginule, umrle i nestale branitelje u Domovinskom ratu u prepunoj Crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta, koje je predvodio kardinal Josip Bozanić.

Misi za Domovinu nazočili su predstavnici najvišeg političkog i vojnog vrha, saborski zastupnici, predstavnici branitelja i brojni drugi. Među njima su tako bili predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Sabora Josip Leko, predsjednik Predsjedništva BiH Dragan Čović, predsjednik Udruge 100 postotnih HRVI Đuro Glogoški, general Ante Gotovina te zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Premijer Zoran Milanović nije došao.

Zbog mnoštva vjernika i vrućine, tijekom mise pozlio je Glogoškom, kao i HDZ-ovom saborskom zastupniku Miroslavu Tuđmanu.

Dug i srdačan pljesak u prepunoj kninskoj crkvi dobila je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović koja je svetu misu pratila u društvu Josipe Rimac kojoj su također pljeskali, te predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka. Vjernici su pljeskom pozdravili generala Antu Gotovinu i Marka Perkovića Thompsona.

Oko 13,30 na Trg dr. Ante Starčevića gdje se nalazi spomenik Hrvatske pobjede “Oluja ’95” stigo je dobro raspoložen general Ante Gotovina, kojeg je okupljeni narod pozdravio skandiranjem “Ante, Ante!”.

U 13,35 postrojena je vojska, Mate Ostović, zapovjednik kopnene vojske obavio je prijavak predsjednici Kolindi Grabar Kitarović koja je dočekana s oduševljenjem.

Članovi obitelji poginulih branitelja postavili su vijence na središnjem trgu u Kninu, nakon čegaje i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović položila je vijenac.

Vijence na spomenik položili su još izaslanstvo Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović, šibensko-kninski župan Goran Pauk, gradonačelnica Knina Josipa Rimac, gradonačenik Zagreba Milan Bandić, izaslanstvo udruge Majke Srebrenice te zajednički vijenac položili su i čelnici HDZ-ove koalicije.

Grabar-Kitarović Srbiji: Ne sijte novo sjeme zla

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović obratila se okupljenima ali i svim građanima te im još jednom čestitala današnji dan. Ponovno se spomenula svih koji su izgubili život i zdravlje za slobodu u Hrvatskoj.

“Hvala vam na optimizmu i moram vam reći volim te narode moj i volim te zemljo moja, Hrvatska. Danas smo jedna Hrvatska i ova ovdje i iseljena. Mi smo narod koji slavi pobjede, a ne poraze. Rat je bio ovdje, a ne tamo daleko” istaknula je predsjednica.

“Ovaj skup nije uperen protiv Srbije. Mi slavimo povratak teritorija i pobjedu kojom je slomljena kičma velikosrpskoj politici Miloševića. Oluja je spriječila novi genocid. Sada su vrlo glasni oni koji su bili ili vrlo tihi ili su Miloševiću davali javnu podršku. Nikada nećemo dozvoliti da se žrtva i agresor izjednačavaju. Nitko ne poriče da su se nakon Oluje dogodili zločini i ubojstva, ali Oluja je bila legitimna i priznata vojna akcija. Srpskim političarima poručujem okanite se mitova i laži. Hrvatska nike neprijatelj Srbiji i ne sijte novo sjeme zla”, upozorila je Grabar-Kitarović.

Program u Kninu se nastavlja, a završava koncertom Marka Perkovića Thompsona koji počinje u 21 sat.

U Oluji su, prije 20 godina, oslobođeni Knin i najveći dio do tada u Domovinskom ratu, okupiranog hrvatskog teritorija. Oluja je omogućila i mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja te postizanje mira u tom dijelu Europe. Nakon Oluje ostalo je osloboditi hrvatsko Podunavlje (istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srijem) što je mirnom reintegracijom uz Prijelaznu upravu Vijeća sigurnosti UN-a završeno 15. siječnja 1998.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version