Građanska inicijativa Narod odlučuje održala konferenciju za medije na Markovom trgu, ispred Vlade i Sabora, vezano za početa referendumskog izjašnjavanja i opstrukcijama referendumskog izjašnjavanja.
Zvonimir Troskot je informirao o barijerama glede korištenja javnih površina. “Prijavili smo 317 lokacija. U priopćenju Grada Zagreba smo dobili rješenje da moramo platiti pola milijuna kuna za korištenje tih 317 lokacija. Smatramo da je neprihvatljivo da nas se izjednačava s političkim strankama koja dobivaju proračunska sredstva koji plaćaju građani glasači. Smatramo da je ovo opstrukcija ne samo u Zagrebu, nego i u ostalim gradovima građana RH da se jasno izraze u pitanju referenduma.’’, rekao je Troskot.
Luka Mlinarić je opisao situaciju u Splitu i Osijeku. “Gradu Splitu prijavili smo prije više od dva tjedna 110 lokacija na kojima bi se prikupljali potpisi za referendum, od čega smo tek za 10 lokacija dobili odobrenje što će otežati građanima Splita davanje potpisa za raspisivanje referenduma. Tek danas smo telefonski dobili obrazloženje zašto nam nisu odobrene preostale lokacije, uz uputu, da su, navodno, trebale biti prodobnije opisane, mikroopisane na Geoportalu i ostale otegotne stvari.
Smatramo da ovakvo postupanje Grada Splita, odnosno HDZ-ova gradonačelnika Opare je vrlo slično postupanju bivšeg SDP-ovog gradonačelnika Baldasara koji je 2014. godine, inicijativi “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” odobrio samo 4 lokacije u Splitu. Dakle, tu se vidi jedna zajednička opstrukcija gradonačelnika SDP-a i HDZ-a.
Što se tiče Osijeka, slična je situacija kao u Zagrebu – traži se naplaćivanje korištenja javnih površina od čak 200 kuna po danu što bi nas za 47 prijavljenih lokacija u Osijeku ispao – prevelik iznos.’’, izjavio je Mlinarić.
“Možemo vidjeti da dolazi do smanjivanja prostora mogućnosti političkoga djelovanja za građane. Znamo da na izborima imamo dosta malu izlaznost, da građani nisu voljni sudjelovati u političkim procesima, i u ovakvim potezima, posebice u najavama vladajućih i oporbe da se zapravo onemogući i oteža dodatno izjašnjavanje na referendumu, vidimo smanjivanje političkih prava građana. To je sve u suprotnosti s preporukom Venecijanske komisije koja se zalaže za otvaranje novih mogućnosti građanima u političkoj participaciji.’’, rekao je Dominik Knezović.
Na pitanje novinarima hoće li se potpisi prikupljati pred crkvama, Troskot je izjavio da mu je drago da ih je podržala Hrvatska biskupska konferencija i da je prikupljanje potpisa pred crkvama bila i dosadašnja praksa, te da će se i ovaj puta pred crkvama prikupljati potpisi, tamo gdje biskupi odobre.
Svakim danom dobivamo sve veću podršku za naš referendum, izjavio je Troskot.
U vezi pitanja o nacionalnim manjina, Troskot je pojasnio: “Nelegitimitet ulaska u Hrvatski sabor zbog broja glasova dovodi do političkih trgovina i korupcija, pogotovo prilikom formiranja Vlade i proračuna. U kontekstu EU, primjerice Luksemburg, koja je najrazvijenija politički i ekonomski u svijetu, koja u strukturi stanovništva ima 36 posto nacionalnih manjina, nema niti jednog predstavnika nacionalnih manjina u svome parlamentu”, rekao je Troskot.