U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja, Grada Zagreba, Gradske četvrti Podsljeme, Udruge Falaček Prigorja, Zagrebačke nadbiskupije, te župe Svetog Mihaela u Gračanima, održat će se posljednji ispraćaj, sveta misa i pokop posmrtnih ostataka 294 osobe koje su ubijene na samom kraju Drugog svjetskog rata i/ili u poslijeratnom razdoblju.
Partizanski zločini: Posljednji ispraćaj 294 žrtve Drugog svjetskog rata u Gračanima
Posljednjem ispraćaju u 10 sati u petak nazočila je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, izaslanik predsjednika Vlade RH ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić i pomoćnik ministra hrvatskih branitelja nadležan za Upravu za zatočene i nestale Stjepan Sučić.
‘Osuđujem velikosrpski totalitarizam i agresiju na hrvatski narod’, kazala je predsjednica prenosi N1.
Predsjednica je istaknula kako 23. kolovoza nije nimalo slučajno odabran kao Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.
“Dan je to kada je prije točno 80 godina ugovoren zloglasni pakt Ribbentrop-Molotov, koji je nakon svega nekoliko dana zaživio na najkrvaviji mogući način, a potpisnicima zajamčio ostvarivanje imperijalnih ciljeva. Prošlo je od tada osamdeset godina. Rat je završio, oba su režima propala, ali brojne su posljedice njihovih zala ostale do danas”, naglasila je Grabar-Kitarović.
Istaknula je kako je taj rat završio i u Hrvatskoj, ali jednu neslobodu zamijenila je druga.
“Dok su u demokratskom svijetu fašizam, nacizam i njima srodni režimi moralno i politički osuđeni, stratišta i grobišta njihovih žrtava obilježena, a mnogi krivci osuđeni, komunizam se u Hrvatskoj bez prave i potpune osude prokrijumčario u demokraciju skrivajući se pod krinkom antifašizma, krivo shvaćene pomirbe ili čak opravdanja osvete”, ustvrdila je predsjednica.
“Totalitarizmi su pogubni i zato što zasijecaju društvo duboko, najdublje. Otvaraju rane koje ne zacjeljuju desetljećima. Totalitarizmi su rastakali obitelji iznutra, porobljavali pojedinca, zaposjedali institucije, ubijali kulturu. Ulazili su u sve pore društva, a njihov otrovni zadah nažalost osjećamo i do dana današnjeg”, istaknula je.
“Zato na ovom mjestu jasno osuđujem nenarodne totalitarne režime, komunistički i ustaški, njihove zločine nad civilima, logore, zatvore, pljačku imovine, represiju nad mišlju i riječju te jednopartijsku strahovladu. Zato na ovom mjestu jasno osuđujem velikosrpski totalitarizam i njegovu agresiju na Hrvatsku, totalitarni čin koji je ostavio najsvježije rane na hrvatskom tkivu. Zato mi moja dužnost prema hrvatskoj državi i hrvatskom društvu nalaže danas reći ‘Nikad više'”, rekla je Grabar-Kitarović.
U obilježavanju Europskog dana sjećanja u Gračanima sudjelovali su i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Samo na području Grada Zagreba tijekom 2018. godine Uprava za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja, provođenjem terenskih istraživanja, ekshumirala je posmrtne ostatke najmanje 430 osoba, žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.
Uprava za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja je u više faza rada od 2013. do 2018. godine organizirala i provela terenska istraživanja, probna iskapanja i ekshumacije posmrtnih ostatka na 11 lokacija na području Gračana u Gradu Zagrebu od kojih je pet lokacija potvrđeno pronalaskom posmrtnih ostataka.
Ovom će prilikom uz ekshumirane posmrtne ostatke s tih lokacija biti dostojno trajno zbrinuti i posmrtni ostaci koje je prethodno nadležno tijelo ekshumirao 2012. Godine i koji su bili privremeno zbrinuti u kosturnici crkve Krista Kralja na Mirogoju, kao i posmrtni ostaci osoba ekshumiranih tijekom infrastrukturnih radova u Gračanima.