Nina Obuljen Koržinek bit će nova ministrica kulture. Na iznenađenje mnogih, pogotovo nakon svega što je o njoj izašlo u javnost u posljednje vrijeme.
Ovo su budući ministri nove Plenkovićeve Vlade
Inače, mandatar za sastav nove hrvatske vlade Andrej Plenković izjavio je prije nekoliko dana u Bruxellesu da još nije odlučio tko će biti ministar kulture, a za Ninu Obuljen Koržinek, koju su mediji tad spominjali kao potencijalnu kandidatkinju, rekao je da je izuzetno cijeni.
“Nina Obuljen je bila državna tajnica u vladi HDZ-a, u kojoj sam i ja bio, ima veliko iskustvo, cijeli svoj život je posvetila hrvatskoj kulturi, ima značajnu europsku dimenziju. Izuzetno je cijenim”, rekao je Plenković novinarima u Bruxellesu.
Nina Obuljen Koržinek je od 2006. do 2011. godine bila pomoćnica ministra i državna tajnica u Ministarstvu kulture RH, kada je ministar bio Božo Biškupić. Za mandata njegova nasljednika Jasena Mesića, ostala je u Ministarstvu, zadužena za medije pa je, među ostalim, sukreatorica Zakona o HRT-u i Zakona o elektroničkim medijima.
Obuljen Koržinek rođena je u Dubrovniku 1970. u obitelji Nikole Ćiće Obuljena, bivšeg dubrovačkog gradonačelnika, a u rodu je s teatrologinjom Mani Gotovac. Nakon što je u Dubrovniku završila osnovnu i srednju školu, 1988. godine upisuje se na Muzičku akademiju sveučilišta u Zagrebu i Filozofski fakultet istog sveučilišta.
Tko je Nina Obuljen – žena koju su mediji nametnuli kao ministricu kulture
Poveznica s Francuskom
Obuljen je diplomirala violinu te francuski jezik i komparativnu književnost. Na fakultetu Političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu magistrira politologiju, smjer komparativna politika. Smjer doktora društvenih znanosti u znanstvenom polju politologije stječe na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu 2013. godine. Završila je Diplomatsku akademiju Ministarstva vanjskih poslova, a usavršavala se na katedri za doktorske studije Sveučlilišta Paris-Dauphine.
Godine 2013. godine, zajedno s Hrvojem Hribarom i Gordanom Vnuk dobila je od Francuskog veleposlanstva odličje Viteza reda umjetnosti i književnosti jer je “poticala jačanje francusko-hrvatskih kulturnih veza posljednjih godina te se zauzimala za realizaciju festivala hrvatske kulture u Francuskoj”, te ”se već godinama zalaže za zaštitu raznolikosti kulturnih izričaja i razvoj europske kulturne politike”.
Što je istina o vezi ovrhe 435.000 kuna Praljku i Nine Obuljen?
Javila se i Nina Obuljen: Pročitajte kako se brani i kako napada Hasanbegovića!
Važno je istaknuti kako je Plenković od 2005. do 2010. radio kao zamjenik veleposlanika u Francuskoj te je surađivao s veleposlanicima Božidarom Gagrom i Mirkom Galićem. Prema vlastitim riječima sklopio je tada poznanstva s brojnim francuskim političarima i istaknutim osobama iz redova hrvatske dijaspore.
“Od 2005. do 2010. bio sam zamjenik veleposlanika u Francuskoj te sam surađivao s veleposlanicima Božidarom Gagrom i Mirkom Galićem. Bio sam zadužen za politička i organizacijska pitanja. Surađivao sam sa savjetnicima hrvatskog pregovaračkog tima za pristupanje Europskoj uniji – s francuskim stručnjacima Guyom Legrasom i Jean-Louisom Dewostom – te intenzivno radio na pridobivanju francuske podrške hrvatskome pregovaračkom procesu. Sklopio sam tada poznanstva s brojnim francuskim političarima, kao i s mnogim istaknutim osobama iz redova hrvatske dijaspore. Pratio sam nadalje suradnju Hrvatske s UNESCO-om, OECD-om i Monakom te održao niz predavanja u Parizu i diljem Francuske”, istaknuo je Plenković.
S obzirom na jasno navedene veze koje su mandatar i Nina Obuljen imali s Francuskom, pitamo se je li moguće da je Andrej Plenković dopustio da na njegov izbor osobe koja će stajati na čelu Ministarstva kulture više utječe mišljenje Francuza od onog njegovih birača?