Zatvaranje sveučilišta, znanstvenih instituta, kao i odlazak znanstvenika samo je dio posljedica koje Hrvatska može očekivati nakon odluke Vlade da sveučilišnih 1,5 milijardi kuna ide u državni proračun, smatra HDZ, a takav potez ocjenjuje protuzakonitim i protuustavnim.
Radovan Fuchs, bivši ministar znanosti, obrazovanja i športa na današnjoj konferenciji za novinare u HDZ-u pozvao je Vladu da, ukoliko ne znaju i nisu sposobni voditi zemlju, “odu prije nego što dođe do ružnih scenarija kojima nitko ne želi svjedočiti”.
HDZ ocjenjuje ovaj potez resornog ministarstva protuustavnim i udarom na autonomiju sveučilišta, koja im Ustavom zajamčena, kao i samostalno upravljanje resursima.
„Ako postoji sumnja da se sredstva troše na neadekvatan način, a ne za troškove studija, ne treba primjenjivati ovakve drastične mjere zavlačenjem u džepove i račune pojedinih sastavnica akademske zajednice u Hrvatskoj, već izmijeniti kategorizaciju što to predstavljaju sredstva školarine“, objasnio je bivši ministar naglasivši kako bi se time smanjila moguća zloupotreba ili kako je sadašnji resorni ministar Jovanović rekao „bildanje“ plaća.
Fuchs je mišljenja kako Vlada očito treba namaknuti novac za plaćanje silnih automobila pa je najjednostavnije posegnuti u džepove znanstvenih i akademskih institucija ili je u pitanju izvanredno stanje u državi. Naveo je kako znanstvenici ne dobivaju dovoljno novaca iz proračuna te su samo prošle godine morali nadoplatiti više od 30 posto za materijalne troškove.
Iznesen je podatak kako je MZOŠ, u vrijeme kada je Fuchs bio ministar, imao 280 zaposlenih, u veljači ove godine taj broj je iznosio 324 zaposlena plus 17 postupaka zapošljavanja.
Budući da je, kako kaže Fuchs, tijekom prošle godine došlo do smanjenja prava ljudi zaposlenih u obrazovanju i znanosti, nisu isplaćene božićnice, na vrijeme nije isplaćen ni prijevoz, da je smanjen koeficijent plaća, manjak u proračunu se može objasniti samo novim zapošljavanjima u sustavima za koje se ne zna.
Pogubno je, tvrde u HDZ-u, što će takva odluka imati utjecaj i na studente.
„Pazite, uplaćivat će školarinu ministarstvu. Gdje je ta logika? Hoće li oni možda biti školovani u tom ministarstvu?“, zapitala se Marija Boban, docentica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu ističući kako je sve ovo podsjeća na nacionalizaciju, na jedan korak koji ide u zatiranje akademskih sloboda i svega onoga što bi ovu državu trebalo vući naprijed.
Predrag Šuster, dekan Riječkog Filozofskog fakulteta, očekuje od ministra Jovanovića da se očituje koji su to djelatnici koji ne vraćaju novac u sustav, koji „bildaju“ sebi plaće i zašto do sada nije razradio jasan sustav korištenja vlastitih prihoda kao što je to slučaj s dobrom europskom praksom.
„Takvom Vladinom odlukom neće biti novca ni za hladni pogon, nećemo imati za režije, a kamoli za ulaganje u ljudski kapital tako da je status znanstvenih novaka neizvjestan. Ulagali smo puno, a ne znamo koja će biti njihova sudbina“, kazao je Šuster.
Tekst se nastavlja ispod oglasa