Grabar-Kitarović: Bila sam razočarana kada je nakon ulaska u Uniju došlo do razilaženja u slučaju Perković

U povodu svog prvog službenog posjeta Njemačkoj predsjednica Kolinda Grabar Kitarović razgovarala je s novinarom Deutsche Wellea, Sinišom Bogdanićem kojem je kazala da želi obnoviti partnerstvo s tom zemljom i ojačati suradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska mora dokazivati svoju vjerodostojnost držanjem do onoga što je potpisala

Kampanja je iza nas, ali i u njoj sam često govorila o odnosima s Njemačkom i da želim obnoviti to partnerstvo. Cijenim njemačku ulogu u europskoj i transatlantskoj arhitekturi i želim jačati našu suradnju. Želim na neki način i obnoviti međusobno povjerenje i vjerodostojnost Hrvatske. Kao nekome tko je radio na pretpristupnim pregovorima i uvjeravao EU da će Hrvatska biti konstruktivan partner, bila sam razočarana kada je nakon ulaska u Uniju došlo do razilaženja u slučaju europskog uhidbenog naloga i slučaja Perković. To je bilo nepotrebno. Hrvatska mora dokazivati svoju vjerodostojnost držanjem do onoga što je potpisala. Bez obzira na to, naši su odnosi vrlo dobri i partnerski. Povezuju nas, ne samo brojna hrvatska iseljenička zajednica i brojni njemački turisti, već i suradnja u NATO savezu.

Držim da je protekle dvije godine došlo do zastoja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekivanja su općenito bila da će se ulaskom u EU stvari promijeniti preko noći. Ali to je proces koji traje i koji mora bit postupan. Ipak, držim da je protekle dvije godine došlo do zastoja. To su te prve godine kada počnete sjediti za zajedničkim stolom, raditi zajedno, ali ono pravo dokazivanje tek slijedi. U tom kontekstu, treba promatrati i pravu suradnju koja predstoji s Njemačkom.

Potrebne su nam snažne promjene

Moramo stvoriti poduzetničku i investicijsku klimu. Zato je neophodno uklanjanje barijera za investicije; kako strane i domaće. Trebamo povećati proizvodnju, reindustrijalizirati zemlju u skladu s ekološkim standardima koje imamo za održivi razvoj i otvarati nova radna mjesta. Mislim da država nije ta koja treba otvarati radna mjesta, možda samo određeni broj na određeno vrijeme, i zato treba poticati duh poduzetništva. Za to je potrebno mijenjati i poreznu politiku kao i birokraciju koja mora postati servis građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žestoko ću lobirati za projekt Pelješkog mosta koji je neophodan Hrvatskoj i EU, ne samo zbog teritorijalnog povezivanja Hrvatske, već i zbog schengenskog prostora i sigurnosti. I, naravno, zbog regionalnog razvoja područja oko tog mosta.

Ohrabrena sam razgovorima sa srbijanskim premijerom Vučićem i potpredsjednikom vlade Dačićem

Hrvatska u ovom trenutku traga za 1600 građana nestalih u Domovinskom ratu, među njima je i 670 građana srpske nacionalnosti – to je humanitarno pitanje koje se ne smije politizirati. Među nestalima su i osobe srpske nacionalnosti. Oni su naši državljani i potraga za njima je naša obveza. Priznajemo to i sa Srbijom želimo kroz dijalog ubrzati rješavanje tog pitanja. Inače, sva otvorena pitanja sa Srbijom bismo trebali rješavati dijalogom, a ako nije moguće, recimo u slučaju granica, trebamo to rješavati preko međunarodnih sudbenih tijela. Ali da to bude konstruktivno i da se ne dižu tenzije s obje strane granice. Sva su se ta pitanja rješavala presporo i to treba ubrzati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanje u vojsci želim popraviti

Afganistan sam posjetila više puta i moram reći da su naše oružane snage na terenu vrhunski profesionalne, kulturološki pripremljene na drugačiju sredinu i empatične prema građanima Afganistana. To je impresivno i čujem pohvale na njihov račun od svih. Imamo vrhunske ljude od kojih mnogi imaju i iskustvo iz Domovinskog rata. Stanje u vojsci želim popraviti. Kao i mnoge države u tranziciji ne ulažemo dovoljno u tehnologije, više se ulaže u ljudske resurse i pitanja iz prošlosti. Odlazak pilota ne bih dramatizirala. Oni imaju pravo zarađivati negdje drugdje, ako misle da ovdje ne zarađuju dovoljno. Osim toga, to je na neki način pohvala njihovoj obučenosti. Neće otići odjednom i neće doći do neke ‘rupe’. O ostalim pilotima također slušam sjajne priče. Oni ni ne žele zapovjedna mjesta, jer se ne žele baviti papirologijom, već žele letjeti i čuvati hrvatsko nebo.

Naše iseljeništvo je potencijal

Od svih iseljenika očekujem da iskustva i poznanstva koja su stekli ulože u Hrvatsku. Potrebno nam je novo znanje i iskustvo kako se stvari u nekim područjima ne bi više vrtile u krug. Naše iseljeništvo je potencijal. Mogu se vratiti, ali i ne moraju. Mogu nam na različite načine pomoći kako bismo pokrenuli gospodarstvo, inovacije i razvoj tehnologije. Ta područja se najbrže razvijaju i porast BDP-a i osobnih dohodaka kroz njih je najveći. I naravno, ne treba zaboraviti demografsku obnovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svrha konferencije je bila pomoći ženama

To je jedno izdvojeno osobno mišljenje, čak se i Crkva očitovala o tome. Gospodin papinski nuncij u Hrvatskoj rekao je da to smatra neutemeljenim. Svrha konferencije je bila pomoći ženama. Sudjelovala sam u panelu koji se bavio ženama, mirom i sigurnosti. Bavili smo se nečim kroz što su prošle Hrvatska i BiH u ratu; kako i na koji način spriječiti seksualno i drugo nasilje, kako pomoći žrtvama i kako ne gledati na njih samo kao žrtve, već kao i na čimbenik promjene. Žao mi je da su se na takav način u hrvatskim medijima zamaglili svrha i smisao te konferencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.