Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović ocijenila je da je u zadnjih nekoliko godina u Vukovaru došlo „do pomaka unatrag“ zbog nametanja nekih rješenja, o kojima se nije razgovaralo s lokalnom zajednicom – ni većinskom hrvatskom ni srpskom zajednicom.
Predsjednica Grabar-Kitarović je u petak, odgovarajući na pitanja novinara o problemima Vukovara, napose vezanih za dvojezičnost, suživot i braniteljsku populaciju, naglasila da „treba smiriti medijske strasti“ i nastaviti razgovarati.
Istaknula je da su spomenuti problemi „političko, ali i etičko, kulturno i kulturološko pitanje, a kada je riječ o suživotu ne treba gledati samo zakonske okvire, koji su naravno iznimno bitni, već treba poštivati i osjećaje ljudi i nastaviti njegovati uspjehe mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja koja je daleko najuspješniji proces mirne reintegracije u svijetu“.
Ocijenila je da je u Vukovaru došlo „do pomaka unatrag“ unazad zadnjih nekoliko godina zbog nametanja nekih rješenja. Pritom se, kazala je, nije razgovaralo s lokalnom zajednicom, kako s većinskom hrvatskom, tako i sa srpskom zajednicom. A te su dvije zajednice, uz međusobno uvažavanje, poštivanje i razumijevanje, ključne u donošenju odluka o budućnosti grada pri čemu se posebno mora voditi računa o djeci i mladima „koji mogu biti glavni zamašnjak“ i kojima se moraju osigurati uvjeti za ostanak u Vukovaru, kazala je.
Na pitanje hoće li ona inicirati sastanak na temu dvojezičnosti između te dvije zajednice, rekla je da u ovom trenutku ne bi govorila o konkretnim inicijativama.
„Svakako ću posebno nastaviti razgovarati sa svima i ako bilo kako mogu pomoći u povezivanju, to ću rado i učiniti“, rekla je, odgovarajući na pitanja nakon posjeta Lučkoj upravi Vukovar.
Komentirala je i prijepodnevni sastanak sa zapovjednicima 204. vukovarske brigade te naglasila da ga je doživjela vrlo emotivno.
„Postoje još mnoge kako ratne rane tako i činjenica da se država nije uvijek ponijela fer prema braniteljima u Vukovaru, dosta je neriješenih pitanja poput mirovina i činova, i nadam se da će se netko u Ministarstvu branitelja početi time sustavno baviti“, zaključila je Grabar-Kitarović.
Banski dvori su izvorno sjedište Ureda predsjednika
Na novinarski upit istaknula je da preseljenje Ureda predsjednika „s Pantovčaka u Banske dvore ide dalje“ te je izrazila zadovoljstvo što je i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko predložio Banske dvore kao lokaciju budućega Ureda predsjednika jer su oni i „izvorno sjedište Ureda predsjednika“.
Istaknula je da je potrebno postići dogovor i iznaći optimalno rješenje u smislu troškova ali i protokolarnih, sigurnosnih i drugih uvjeta koji trebaju biti zadovoljeni za Ured predsjednice.
Tekst se nastavlja ispod oglasa