Grad Rijeka je kao osnivač osnovnoškolskih ustanova odlučio uvesti građanski odgoj i obrazovanje u osnovne škole kao zaseban predmet. Prema najavama koncipirat će se kao zaseban predmet, odnosno izvannastavna aktivnost, po modelu programa “Moja Rijeka” kroz koji riječki osnovci uče o svom zavičaju, navodi Novi list.
Tu priči nije kraj, ovaj potez pozdravljaju i u GOOD inicijativi, točnije, pozdravljaju bilo kakav oblik uvođenja građanskog odgoja, pa i kada je to parcijalno kao u slučaju riječkih škola. Koordinatorica inicijative Martina Horvat ističe da se “GOOD zalaže za građanski odgoj i obrazovanje koji se sastoji se od 6 međusobno povezanih područja: ljudsko-pravno, političko, društveno, (inter)kulturalno, ekološko i ekonomsko, Horvat ističe da prošle školske godine kod uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja nisu uključene preporuke učenika, učitelja i nastavnika te stručne skupine koja je imala zadatak revidirati Kurikulum”.
Spomenula je i istraživanja koje su proveli rekavši kako su “potvrdila postojanje demokratskog deficita i među mladima i među ponoljetnim građanima Hrvatske”. Tako spominje da je “30 posto sudionika istraživanja neodlučno u stavu prema totalitarističkim režimima, a 48,6 posto je neodlučno je li Nezavisna Država Hrvatska (NDH) bila fašistička tvorevina”. Ipak, ne spominje se kako su se mladi u izvještaju u istoj tablici 14 “Stavovi o totalitarističkim sustavima” jasno izjasnili protiv svakog totalitarizma:
Treba kažnjavati isticanje komunističkih simbola u javnosti. – slaže se 57,1 %
Treba kažnjavati isticanje fašističkih simbola u javnosti. – slaže se 54,4 %
Nezavisna država Hrvatska je bila fašistička tvorevina. – slaže se 28,5 %, ne slaže se 22,9 %; niti se slažu niti se ne slažu 48,6 %
Više pročitajte OVDJE.
Tko sve čini inicijativu GOOD i za što se zalažu?
U inicijativi GOOD okupljene su nevladine feminističke i LGBT organizacije, između ostalih GONG, Mreža mladih Hrvatske, B.a.b.e. i Forum za slobodu odgoja. Radi se o udrugama koje su plaćene proračunskim novcem, te bi trebale promicati demokraciju, a one to ne rade, nego žele indoktrinirati djecu.
Podsjetimo, zbog inicijative GOOD, koja u suradnji s Ministarstvom obrazovanja sudjeluje u uvođenju građanskog odgoja u škole, Udruga Glas roditelja za djecu – GROZD održala je 2014. godine konferenciju za novinare na kojoj je poručila da je građanski odgoj nova platforma za nametanje ideologije u škole budući da ona nije uspjela kroz zdravstveni odgoj.
“Što je s dvije trećine građana i roditelja koji su glasovali ‘za’ na referendumu o ustavnoj definiciji braka, a kojima se nameće jedna ideologija prvo kroz zdravstveni, a sada i kroz građanski odgoj”, postavila je tada pitanje predsjednica GROZD-a Kristina Pavlović.
Podsjetila je kako je ministar obrazovanja Željko Jovanović izjavio svojevremeno da udruge nemaju što raditi u školama. “Očito se to odnosilo samo na neke udruge dok one druge mogu provoditi svoje projekte u školama, s obzirom da u Hrvatskoj ima stotinjak udruga koje provode u školama svoje projekte i sve su istog predznaka i slažu se s resornim ministrom kada je riječ o svjetonazoru”, tvrdi Pavlović.
GROZD drži kako bi roditeljima i djeci trebalo ponuditi više programa kako bi mogli izabrati onaj koji je u skladu s njihovim odgojnim vrijednostima.
Iako im je novi ministar Vedran Mornar donekle osujetio planove, nevladine feminističke i LGBT organizacije okupljene u inicijativu GOOD same su izjavile da im je odobreno 5.300.000 kn za daljnje provođenje građanskog odgoja u školama.
Kako i što dalje?
Na kraju ostaju dva jako važna pitanja na koja odgovor tek treba naći: Što roditelji na području Rijeke mogu napraviti da zaštite svoju djecu? Po kojem ključu će se, osim stranačkom, odabirati udruge koje će se puštati u škole?