Grbin: mijenjat ćemo Zakon o referendumu; U ime obitelji: načelno smo za

Predsjednik saborskog odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Peđa Grbin u današnjem je Večernjem listu najavio kako se u rujnu otvara rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o referendumu i drugim oblicima osobnog sudjelovanja u obavljanju državne vlasti i lokalne i područne (regionalne) samouprave te se planira izglasati do kraja rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grbin je izjavio kako treba definirati način prikupljanja potpisa. Oni bi se trebali prikupljati na primjerenim mjestima te je najavio da će se potpisi o potrebi raspisivanja referenduma ubuduće davati u tijelima državne vlasti, a ne na ulici, pred školama i drugim neprikladnim mjestima, objavio je Večernji list. Tako više ne bi trebalo provjeravati potpise, a rok za prikupljanje produljio bi se od 30 do 60 dana, ovisno o dogovoru tijekom rasprave, ali i druge novine.

-Izjave Peđe Grbina komentirao je za Hinu dipl. ing. Lino Zonjić, predsjednik Udruge “U ime obitelji“: Nadamo se da cilj ove inicijative g. Grbina nije još jedan pokušaj sprječavanja izjašnjavanja građana i onemogućivanja narodnih inicijativa budući da je g. Grbin već jednom izjavio kako građani nemaju što odlučivati na referendumu. Kada govorimo o transparentnosti, nadamo se da ćemo konačno dobiti točan broj potrebnih potpisa za raspisivanje referenduma.

Udruga “U ime obitelji” slaže se da je potrebno unaprijediti referendumsku proceduru slijedeći pritom najbolje primjere europskog zakonodavstva koji potiču i olakšavaju izjašnjavanje građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, u prosincu 2013. predsjednik Josipović, GONG i aktualna vlast pokušali su donijeti ustavne promjene, među kojima je bio i prijedlog Hrvatskih laburista, kojima bi se praktički onemogućilo referendumsko odlučivanje građana i mijenjanje Ustava pomoću referenduma.

Ideja aktualne vlasti, koju je najavio Peđa Grbin, da se građani potpisuju unutar radnog vremena u tijelima državne uprave pokušaj je sprječavanja izjašnjavanja građana i ograničavanje prostora demokracije. Potrebno je produžiti rok za izjašnjavanje građana i olakšati građanima izjašnjavanje, a nepravedno je i to što hrvatski državljani izvan mjesta prebivališta nemaju mogućnost izjasniti se o potrebi raspisivanja referenduma, a ulaze u ukupan broj birača, smatraju u Udruzi U ime obitelji.

Najave Peđe Grbina o izmjenama i dopunama Zakona o referendumu ne odnose se na izjašnjavanje građana o potrebi raspisivanja referenduma o promjenama izbornoga sustava i demokratizaciji izbornoga procesa koje će omogućiti građanska inicijativa „U ime obitelji“ u cijeloj Hrvatskoj od 21. rujna do 5. listopada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.