Na sjednici Vlade ministar kulture Zlatko Hasanbegović rekao je da se zbog neizvršenja ciljeva i zadaća ne može prihvatiti Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu. Istaknuo je neke “očite i osobito teške propuste”, kao da se ne spominje da je 2014. nad HRT-om proveden nadzor nad korištenjem mjesečne pristojbe i drugih prihoda te da ne postoji podatak da je jedna članica Vijeća bila u sukobu interesa.
“Ispunjeni su i uvjeti za razrješenje predsjednika i članova Vijeća”, rekao je Hasanbegović.
Vlada je u četvrtak dala negativno mišljenje na Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu te Hrvatskome saboru predložila da zbog teških propusta u izvršenju zakonskih obveza smijeni sve članove Vijeća.
Ministar kulture Zlatko Hasanbegović kazao je kako u Izvješću ne postoje potpuni podaci da su Vijeće i Agencija ispunili zakonske obveze i obveze iz programa rada.
Izvješće, navodi ministar, ne spominje da je na HRT-u „proveden nadzor nad korištenjem mjesečne pristojbe i drugih javnih prihoda u skladu s pravilima državne potpore za javne radio-difuzijske usluge“ temeljem Zakona o HRT-u.
Ne postoji ni podatak, naveo je Hasanbegović „da je jedna članica Vijeća od 1. svibnja 2013. do 16. prosinca 2014. bila u sukobu interesa i protuzakonito obnašala dvije javne dužnosti – članice Vijeća i članice UV Hine“. Riječ je o Gordani Simonović.
„To je svojim mišljenjem i odlukom utvrdilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, a Vijeće je bilo dužno izvijestiti Vladu da su se stekli uvjeti za njezino razrješenje prije isteka mandata, što je propustilo“, kazao je ministar kulture.
Iz očitih i osobito teških propusta u izvršavanju zakonskih obveza Izvješće se ne može prihvatiti, rekao je te zaključio: „Zbog neizvršenja ciljeva i zadaća utvrđenih programom rada Vijeća i Agencije za 2014. ispunjeni su i uvjeti za razrješenje predsjednika i članova Vijeća prije isteka mandata, sukladno članku 68., podstavku 8, Zakona o elektroničkim medijima“.
Prema tom članku, članovi Vijeća ne smiju biti vlasnici, dioničari ili imatelji udjela, članovi uprava, nadzornih odbora ili članovi upravnih vijeća i drugih odgovarajućih tijela upravljanja, direktori, ravnatelji ili drugi voditelji poslovanja pravnih osoba na koje se primjenjuju odredbe Zakona o elektroničkim medijima, a odnose se na audio i audiovizualne medijske usluge te mrežne operatore.
U Vijeću za elektroničke medije su, predsjednica Mirjana Rakić, koja je ujedno i ravnateljica Agencije za elektroničke medije, te članovi Damir Hajduk, Suzana Kunac, Vesna Roller, Gordana Simonović, Robert Tomljenović. Predsjednika i članove Vijeća za elektroničke medije imenuje i razrješava Hrvatski sabor na Vladin prijedlog.
Već najavljeno
Vlada će na današnjoj sjednici predložiti Hrvatskom saboru da ne prihvati Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu, a neprihvaćanje tog izvješća, navodio je jutros Jutarnji list, te je isticao da je to samo uvod u raspuštanje Vijeća kojem je na čelu Mirjana Rakić.
Ministar kulture Zlatko Hasanbegović ovo nije želio komentirati, nego je poručio da će o prihvaćanju ili neprihvaćanju Izvješća odlučivati saborski zastupnici te da ne može govoriti o razlozima zbog kojih je Vlada dala negativno mišljenje o radu ove Agencije.
Kako piše Jutarnji list, Vlada je odluku o neprihvaćenju Izvješća donijela zbog niza nepravilnosti u radu te državne agencije i teških propusta, ali i zbog neispunjenja ciljeva koje si je Agencija zadala u planu programa za 2014.
“Kako drugačije objasniti činjenicu da Vijeće u svoj plan i program za 2014. stavlja nadzor nad korištenjem pristojbi HRT-a, a taj nadzor uopće ne obavlja. I onda imamo situaciju da se tek na temelju NO HRT-a pokreće razrješenje Gorana Radmana. NO mu je jasno dao do znanja da je obavezno vođenje odvojenog unutarnjeg računovodstva na javnu i komercijalnu djelatnost, pri čemu svi troškovi i prihodi moraju biti pravilno dodijeljeni ili razdijeljeni na temelju dosljedno primijenjenih i objektivno opravdanih načela troškovnog računovodstva. To je utvrdilo i Vijeće za elektroničke medije u svojemu dopisu NO-u 2015. Stoga je čudno što to isto nisu napomenuli i u 2014. Jer ili nisu znali ili nisu željeli znati”, objasnio je sugovornik Jutarnjeg lista.