Site icon narod.hr

Hoće li Možemo i ove godine (umjesto Pupovca) baciti vijenac u Dunav ‘za sve civilne žrtve rata’?

Možemo

Foto: Možemo, X

Približava se 18. studeni, Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Do prošle godine Milorad Pupovac je 17. studenog, dan prije praznika, bacao „venac“ u Dunav za „nedužne srpske i hrvatske žrtve Vukovara“. Tu je praksu koju hrvatski narod i Vukovarci vide kao provokaciju i relativizaciju srpske agresije na Hrvatsku prošle godine prekinuo Domovinski pokret (DP). Međutim, Pupovca je zamijenila Sandra Benčić iz ekstremno lijeve stranke Možemo koja ima izrazitu projugoslavensku orijentaciju što se najbolje očituje u čašćenju takozvane „narodnooslobodilačke borbe“ i Titovih partizanskih zločinaca. Hoće li i ove godine Benčić baciti svoj „venac“?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Politička situacija uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara: DP i HDZ nikad bolji, što će učiniti Pupovac?

Prije godinu dana, 19. studenog 2023., iz stranke Možemo su nakon bacanja vijenca u Dunav za „sve civilne žrtve rata“ poručili: „Članovi Možemo Osijek i Sandra Benčić danas su u Vukovaru položili vijenac u Dunav za sve civilne žrtve rata. Život svake nevine žrtve vrijedi jednako. Samo priznanjem i žaljenjem zbog patnje svih koji su je iskusili moći ćemo doista izgraditi trajni mir i okrenuti se budućnosti“.

Vijenac Možemo i ‘venac’ Milorada Pupovca isti? 

Komentari na društvenim mrežama pokazali su kako hrvatska javnost ovaj čin gotovo pa izjednačava s Pupovčevim bacanjem „venca“. Kao i bivši HDZ-ov koalicijski partner, čije je mjesto sada zamijenio DP Ivana Penave, Benčić je ovim činom relativizirala srpsku agresiju na Hrvatsku osuđujući rat kao takav, umjesto jasno definirajući tko je žrtva, a tko agresor i što se točno obilježava 18. studenog u Vukovaru.

Treba i dodati da kada Možemo polaže i obilježava partizanske obljetnice iz Drugog svjetskog rata, jasno se određuje i svrstava „na pravu stranu povijesti“, jasno definira žrtvu i agresora, zločinca i pravednika, te ne dopušta nikakve dvosmislene konotacije. U slučaju Domovinskog rata, Možemo se teško svrstava na doista pravu stranu povijesti.

> Kulturna revolucija Možemo: Maknuli nepodobne pa ulice nazvali po glumicama i pjevačicama

Identificira li se Možemo s pobjedničkom Hrvatskom vojskom iz Domovinskog rata?

Iz stranke Možemo još nemamo nikakve službene informacije o sudjelovanju te stranke u Koloni sjećanja. Ogranak Možemo u Vukovaru, sudeći prema Facebook stranici, poprilično je marginalan i neaktivan. Posljednja objava je iz srpnja ove godine u kojoj se traže volonteri i simpatizeri. Stranica je otvorena u travnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, iz djelovanja i ponašanja stranke Možemo za Dan sjećanja prošle godine, primjetan je izostanak polaganja vijenaca i zahvale braniteljima Vukovara, ili je on gurnut na margine, prešućen i stavljen u drugi plan. Teško je reći jer je vijenac u Dunav centralna točka obilježavanja tog praznika kada je u pitanju ta ekstremna stranka. Benčić i Možemo na taj su dan govorili samo o „žrtvama rata“.

Oni koji su pratili događanja u Vukovaru, mogli su primijetiti kako iz stranke Možemo nisu položili vijenac na grob Blage Zadre. Tog se heroja i simbola obrane grada ne sjete ni na obljetnicu njegove smrti 16. listopada. Stoga, legitimno je postaviti pitanje identificira li se Možemo s pobjedničkom hrvatskom vojskom iz Domovinskog rata?

> Obilježena 33. godišnjica pogibije Blage Zadre i Alfreda Hilla

Kao što smo spomenuli gore u tekstu, sa Sandrom Benčić vijenac u Dunav bacao je i osječki ogranak stranke. Niti taj se ogranak nije sjetio obljetnice 16. listopada. Također, nema nikakve najave aktivnosti članova za 18. studeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučajnost? Benčić i Pupovac na isti obilježavaju Vukovar

Znakovit je odabir načina kako je Možemo obilježio stradanje „svih civilnih žrtava rata“ – bacanjem vijenca u Dunav, na isti način kao i Pupovac. Također, to je učinjeno ne na sam praznik, već dan kasnije. Pupovac je „venac“ bacao dan ranije. Možemo i Pupovčev SNV (Srpsko narodno vijeće) imaju gotovo identičan pogled na povijest. Sljubljuju se u partizanskim obljetnicama, primjerice 8. svibnja ili 22. lipnja, a u slučaju Domovinskog rata naglasak stavljaju na „sve žrtve“, relativizirajući srpsku agresiju na Hrvatsku.

Foto: fah
> Predstavljen program Dana sjećanja na žrtvu Vukovara: Pupovac neće bacati vijenac?

Podsjećamo, Gordan Bosanac, uzdanica stranke, bio je dugogodišnji aktivist Centra za mirovne studije s kojim surađuje i Documenta, parapolitička udruga za pomirenje u „regionu“ i centralna točka „suočavanja Hrvata s vlastitom prošlošću“. Iz Centra je potekla i Sandra Benčić, a uz Vesnu Teršelič, u Documenti je radio i Eugen Jakovčić, sadašnji glasnogovornik SNV-a Milorada Pupovca.

Benčić: Bacit ćemo vijenac u Dunav i ove godine

Politički brat blizanac Možemo – SDSS – još nije najavio kako će sudjelovati u Danu sjećanja, osim da će „nekako sudjelovati“. Stipo Mlinarić (DP) obećao je spriječiti bacanje “venca” – nenaslino, odnosno živim lancem. Iz stranke Možemo to su komentirali nazvavši DP “političkom bijedom“. Benčić je potvrdila da će njezina stranka sudjelovati u Koloni sjećanja i baciti svoj v(ij)enac u Dunav za “sve civilne žrtve rata”.

> Benčić i Kekin snimile video o bučnici: Evo što su im poručili građani
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version