Prema svemu sudeći, od sljedeće će godine samo tijekom 16 turistički udarnih vikenda trgovine moći raditi nedjeljom. Tako barem planiraju u Vladi. Resorni ministar već priprema izmjene Zakona o trgovini. I dok sindikati i dio poslodavaca podupiru Vladin prijedlog, neki veliki trgovci već najavljuju novu ustavnu tužbu. Dosad su oba pokušaja zabrane rada nedjeljom pala na Ustavnom sudu.
Ana Ratar vlasnica je prodavaonice odjeće u Dubrovniku. Ne radi nedjeljom i to je u redu, no razmišlja dvojako. Nedjelja je , kaže – jedini dan kad može otići u dućan kupiti hranu za obitelj, ali podržava rad nedjeljom kako bi se sačuvala radna mjesta.
– U 20 godina nikad nismo radili nedjeljom. To je dan za odmor i obitelj, kaže Marijana Vukušić, vlasnica trgovine iz Osijeka, za HRT.
Vlada zagovara zabranu rada nedjeljom, no u izmjenama Zakona o trgovini ipak predlaže 16 radnih nedjelja u godini prema izboru poslodavca koji to smatraju narušavanjem poduzetničke slobode.
– Snažno se zalažemo za slobodno tržište i da gospodarski subjekti sami određuju kako će poslovati ako to nije na štetu društva i radnika. Izmjene zakona o trgovini stavljaju u nepovoljan položaj samo jednu branšu i to je vrapcima jasno da je u koliziji sa Ustavom, tvrdi direktor Emmezete Slobodan Školnik.
Radno vrijeme liječnika, vozača, turističkih radnika regulira se kolektivnim pregovaranjem, ističe ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović koji ne računa na moguće tužbe.
Trgovina zapošljava oko 207 tisuća radnika, većinom žena, koje priželjkuju neradnu nedjelju – poznato je stajalište Sindikata.
– Smatramo da će to biti pozitivni društveni iskorak, jer se želimo ugledati na razvijene zemlje kojima je nedjelja neradna. Da i naši prodavači mogu pomiriti privatni i poslovni život jer su u trgovini dvije trećine žena, kaže predsjednica Sindikata trgovine Zlatica Štulić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa