Prva predsjednica na čelu države ili još jedan mandat aktualnog predsjednika, odlučit će u nedjelju oko 3,8 milijuna hrvatskih birača, birališta su otvorena u 7, zatvaraju se u 19 sati.
Potporu za petogodišnji mandat, u drugom izbornom krugu traže Kolinda Grabar Kitarović, bivša ministrica i diplomatkinja i aktualni predsjednik Ivo Josipović, pravnik i glazbenik.
Za predsjednika, odnosno predsjednicu, može se glasovati na 6.352 biračka mjesta, u Hrvatsku ih je 6.260, u inozemstvu 92.
Osim u Hrvatskoj, šesti predsjednički izbori od neovisnosti, provode se u još 50 država, na 92 biračka mjesta, glasovati se može samo u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske. Najviše biračkih mjesta, po 15, određeno je za Bosnu i Hercegovinu te u Njemačku.
Do nedjelje u 19 sati traje dvodnevna izbora šutnja za koje je u tradicionalnim medijima i na internetu zabranjena svaka izborna promidža, kao i objavljivanje izbornih rezultata.
Državno izborno povjerenstvo (DIP), ključno izborno tijelo, pozvalo je sve izborne sudionike da u tom razdoblju ne šalju ni promidžbene SMS-ove ili e-mail-ove, da ne distribuiraju letke.
Glasovanje u nedjelju traje od 7 do 19 sati, sat kasnije DIP će na svojim stranicama početi objavu prvih podataka o izbornim rezultatima koje će neprestano ažurirati.
Povjerenstvo će u 22 sata održati konferenciju za novinare na kojoj će objaviti prve neslužbene izborne rezultate.
DIP će u dva navrata, u podne i u 17 sati, objaviti podatke o izlaznosti do 11,30, odnosno 16, 30 sati.
U prvom krugu 28. prosinca Ivo Josipović dobio je 38,46 posto glasova a Kolinda Grabar-Kitarović 37,22 posto glasova.
U 7 sati otvorena birališta i u BiH
I u drugom izbornom krugu hrvatskim državljanima upisanim u birački popis bit će omogućeno glasovanje na petnaest biračkih mjesta u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Hrvatske u BiH.
Najviše biračkih mjesta, njih deset, otvoreno je u generalnom konzulatu u Mostaru, po dva su otvorena u veleposlanstvu u Sarajevu i generalnom konzulatu u Tuzli a jedno u generalnom konzulatu u Banja Luci.
Procjenjuje se kako u BiH živi između 250 i 260 tisuća hrvatskih državljana s pravom glasa no za glasovanje u drugom krugu predsjedničkih izbora aktivno se registriralo njih tek nešto više od deset tisuća.
Glasovanje će kao i ranije ipak biti omogućeno i onima koji se nisu prethodno registrirali no sve takve osobe prije toga morat će pribaviti potvrdu o upisu u birački popis koje i na sam dan izbora mogu dobiti u veleposlanstvu odnosno konzulatima.
Biračka mjesta i u BiH ostaju otvorena do 19 sati a rezultate glasovanja u toj zemlji objavit će Državno izborno povjerenstvo Hrvatske (DIP).
Tekst se nastavlja ispod oglasa