“HINA je 19. studenog 2018. u 16:16 objavila vijest pod naslovom “Od 18 prijavljenih potpisnika dviju referendumskih inicijativa samo dvoje prvog dana došlo na uvid u APIS ”, u kojem donosi nekoliko lažnih vijesti o referendumskim pitanjima GI Narod odlučuje“, ističu iz GI Narod odlučuje u svom zahtjevu za ispravkom kojeg traže od Hrvatske izvještajne novinske agencija – HINA-e, javnog medija i jedine nacionalne novinske agencije u Hrvatskoj čiji su korisnici gotovo svi važniji elektronički i tiskani mediji u zemlji.
Priopćenje GI Narod odlučuje prenosimo u cijelosti:
Poštovani g. Obratov,
HINA je 19. studenog 2018. u 16:16 objavila vijest pod naslovom “Od 18 prijavljenih potpisnika dviju referendumskih inicijativa samo dvoje prvog dana došlo na uvid u APIS ”, u kojem donosi nekoliko lažnih vijesti o referendumskim pitanjima GI Narod odlučuje.
Molimo Vas da, sukladno čl. 40.-55. Zakona o medijima (NN br. 59/2004, 84/2011, 81/2013) u cijelosti objavite i svojim korisnicima pošaljete sljedeći demantij:
“Hina u vijesti “Od 18 prijavljenih potpisnika dviju referendumskih inicijativa samo dvoje prvog dana došlo na uvid u APIS donosi neistinu da se građanska inicijativa Narod odlučuje u prvom referendumskom pitanju ‘zalagala da se ukinu dva saborska mandata srpskoj nacionalnoj manjini’. Građanska inicijativa Narod odlučuje u prvom referendumskom pitanju, o kojem je raspisivanje referenduma zatražilo 405 342 birača, predlaže smanjenje, a ne “ukidanje” broja saborskih zastupnika nacionalnih manjina s 8 na 6, u sklopu općeg smanjenja broja svih saborskih zastupnika na maksimalno 120 od postojećih 151. Referendumsko pitanje GI Narod odlučuje nigdje ne navodi da će se smanjiti broj zastupnika srpske nacionalne manjine, niti može biti riječ o ukidanja mandata “srpskoj manjini” s obzirom da referenumski prijedlog nije etnički motiviran, već je motiviran ostvarenjem veće društvene pravednosti i većeg utjeca birača na izbor saborskih zastupnika, kako je i objašnjeno i u Zahtjevu za raspisivanje referenduma.
Nadalje, Hina donosi da je građanska inicijativa Narod odlučuje u prvom referendumskom pitanju tražila da se ‘prekrajaju izborne jedinice’, što je neistina. GI Narod odlučuje nije tražila “prekrajanje” izbornih jedinica, već da izborne jedinice ne smiju dijeliti granice županija, što je i preporuka Venecijanske komisije, te da se glasovi birača po izbornim jedinicama ujednače, što je i nalog Ustavnog suda Hrvatskom saboru još od 2010.
Na koncu Hina donosi da je građanska inicijativa Narod odlučuje u drugom referendumskom pitanju ‘tražila da manjine ne mogu odlučivati o Vladi i proračunu’, što je neistina. GI Narod odlučuje u drugom referendumskom pitanju, o kojem je raspisivanje referenduma zatražilo 407 469 birača, predlaže da zastupnici nacionalnih manjina, ne mogu odlučivati o Vladi i donošenju državnog proračuna (čije neusvajanje znači pad Vlade) s obzirom da su izabrani po posebnim propisima, u posebnoj izbornoj jedinici i nemaju jednak legitimitet kao i ostali saborski zastupnici te stoga na njima ne bi trebala biti odgovornost sastavljanja Vlade, već samo na zastupnicima izabranih po općem biračkom pravu.
Hinina vijest lažno prikazuje da je prijedlog GI Narod odlučuje usmjeren protiv nacionalnih manjina, čime nanosi štetu ugledu GI Narod odlučuje. Prijedlog GI Narod odlučuje nije usmjeren protiv pripadnika nacionalnih manjina, već protiv političke oligarhije, pa i one koje navodno predstavlja nacionalne manjine, i protiv nepravednog izbornog sustava, a za taj prijedlog je prikupljeno više od 812 000 za raspisivanje referenduma, među kojima su i brojni pripadnici nacionalnih manjina koji žele promjenu u načinu upravljanja Hrvatskom.”
S poštovanjem,
Andreja Kotnik,
GI Narod odlučuje
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.