Site icon narod.hr

Hrvatska je bacila preko dva milijuna doza cjepiva protiv Covida; pogledajte brojke u EU

Foto: Fah

Krajem 2020. odobrena su prva cjepiva protiv koronavirusa. Od tad EU je primila oko 1,5 milijardi doza, što je više od tri doze po stanovniku. Međutim, velik broj doza cjepiva ostao je neiskorišten i sad leže na deponijima diljem Europe, piše portal Politico.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prosjeku su zemlje EU odbacuje 0,7 doza po stanovniku. Estonija je pritom bacila najviše, više od jedne doze po stanovniku. Hrvatska je po tom parametru ispod prosjeka s 0,57 bačenih doza po glavi stanovnika.

Objava šefa Pfizera izazvala bijes: Cjepivo protiv Covida najbolji mu je trenutak karijere

Stvarni broj bačenih cjepiva vjerojatno je veći jer su podaci za neke zemlje zastarjeli, dok neke ne žele dati službene podatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU je sklopila svoj najveći pojedinačni ugovor za kupnju 1,1 milijarde doza od Pfizera i BioNTecha 2021. godine tijekom vrhunca pandemije.

Unatoč pohvalama u to vrijeme, pokazalo se da su i veličina i vrijeme sklapanja ugovora bili problematični. Zemlje su bile obvezane kupiti doze čak i kada je pandemija slabila. Nisu se mogle riješiti viškove donacijom trećim zemljama zbog smanjene potražnje i logističkih problema.

Čudni pregovori oko cjepiva Ursule von der Leyen s Pfizerom

Posljedice nisu samo financijske. Postavlja se pitanje kako su vođeni pregovori oko velikog ugovora s Pfizerom, posebno nakon što je New York Times objavio da je šefica EU-a, Ursula von der Leyen, razmijenila poruke s izvršnim direktorom Pfizera prije dogovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Novo istraživanje otkrilo: Cjepivo protiv Covid-19 povezano s višestrukim rizikom neočekivanog krvarenja kod žena

Europska komisija je morala ponovno pregovarati s Pfizerom nakon pritiska zemalja EU-a koje su imale viškove cjepiva. Poljska i Mađarska su prestale prihvaćati te doze, a Pfizer ih je tužio za neplaćanje. U Rumunjskoj tužitelji žele ukinuti imunitet bivšem premijeru i dvojici bivših ministara zdravstva, tvrdeći da je prekomjerna kupnja cjepiva prouzrokovala štetu od više od milijardu eura za državu.

Unatoč tome, doze će i dalje stizati jer su europske zemlje obvezane na kupnju cjepiva prema revidiranom ugovoru s Pfizerom, barem do 2027. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version