Site icon narod.hr

Hrvatska matica iseljenika: Zimska škola hrvatskoga folklora u Koprivnici

Foto: fah

Stotinjak plesača, pjevača i svirača iz dijaspore i domovine pohađat će u siječnju zimsku Školu hrvatskoga folklora, a predavači su istaknuti folkloristi i koreografi predvođeni etnologom Andrijom Ivančanom, umjetničkim ravnateljem Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske „Lado“, priopćeno je u subotu iz Hrvatske matice iseljenika (HMI.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zimska sesija Škole hrvatskog folklora u organizaciji HMI održavat će se od 3. do 12 siječnja u koprivničkom hotelu „Podravina“, a u intenzivnom cjelodnevnom programu ljubitelji hrvatske tradicijske kulture iz domovine i dijaspore vježbat će hrvatske narodne plesove i slušati etnološka i etnomuzikološka predavanja.

Škola hrvatskog folklora (ŠHF) obuhvaća program plesova, izvornih napjeva, nošnji i glazbala hrvatskoga gorskog područja (tzv. alpsko plesno područje – prema terminologiji I. Ivančana) koje uključuje sjeverozapadnu Hrvatsku i Istru. Tako će ove zime polaznici učiti narodne plesove Gorskog kotara i Grobinštine, Karlovačkog pokuplja, Jaskanskog prigorja i polja; Samoborskog, Zaprešičkog, Vrapčanskog i Zagrebačkog prigorja i polja; Sesvetskog, Zelinskog, Vrbovečkog prigorja i polja; Zagorja, Međimurja i Podravine.

Usto, poučavat će se i plesovi gradišćanskih Hrvata, naše autohtone manjinske zajednice, i iz austrijske savezne pokrajine Gradišće (Burgenland), iz ostalih srednjoeuropskih panonskih prostora višestoljetno nastanjenih gradišćanskim Hrvatima – od zapadne Mađarske do južnih dijelova Slovačke, ali i novijih destinacija raseljenih moravskih Hrvata iz Češke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predavači su ugledni etnolozi i etnomuzikolozi s bogatim koreografskim i pedagoškim iskustvom u scenskoj prezentaciji raznovrsne folklorne baštine hrvatskoga naroda.

Gost predavač maestro Siniša Leopold

Uz programskog voditelja i umjetničkog ravnatelja proslavljenog zagrebačkoga Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske „Lado“ prof. Andriju Ivančana, Odjel tambura vodi afirmirani tamburaški voditelj Tibor Bun, a Odjel tradicijskih glazbala Matičine ŠHF vodi glazbeni pedagog i glasoviti majstor izrade tradicijskih glazbala Vjekoslav Martinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz glavne predavače i koreografe angažirani su u realizaciji programa ŠHF brojni demonstratori i izvorni kazivači s respektabilnim voditeljskim, koreografskim i metodičkim plesnim i glazbenim iskustvom u vođenju folklornih ansambla i poučavanju školskih grupa koje njeguju i jačaju našu tradicijsku kulturu kao što su: Nerina Štajner iz Pule; Miro Kirinčić iz Karlovca; folklorne selektorice Senka Jurina, ing. iz Zaboka i Katarina Horvatović, mag. etn. i kult. antrop. iz Zagreba; voditelj Kola Slavuj Štefan Novak iz Austrije; dr. Goran Oreb sa Sveučilišta u Zagrebu; Kristina Benko Markovica, prof., zamjenica gradonačelnika Grada Đurđevca; poznati folklorist i sakupljač narodnoga blaga Vidoslav Bagur te glazbeni korepetitor Antun Kottek iz Zagreba.

Gost predavač na Matičinoj Školi hrvatskoga folklora bit će maestro Siniša Leopold, plodni hrvatski skladatelj, glazbeni pedagog i dirigent te autor jedinstvenog priručnika o tamburi kao našem autohtonom glazbenom dragulju.

Završni koncert Škole hrvatskoga folklora 12. siječnja u Dvorani Domoljub

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Završni koncert zimske sesije Matičine Škole hrvatskoga folklora, koji će prezentirati apsolviranu prelijepu plesnu i glazbenu baštinu, polaznici će izvesti pred koprivničkom publikom u Dvorani Domoljub 12. siječnja u 20 sati.

Školu hrvatskoga folklora programski i metodički je osmislio prije 55 godina znameniti hrvatski etnokoreolog i koreograf dr. Ivan Ivančan (Molve, 15. 1927. – Molve. 2006.), čiji je istraživački opus hrvatskih narodnih plesnih običaja i napjeva na tlu Hrvatske, ali i višestoljetnih migrantskih odredišta gradišćanskih Hrvata koje je također istraživao – sažet u njegovih dvadesetak najčešće citiranih etnografskih monografija.
Posljednjih dvadesetak godina Matičinu Školu hrvatskoga folklora uspješno vodi istaknuti etnolog Andrija Ivančan, aktualni umjetnički ravnatelj profesionalnoga folklornog Ansambla „Lado“, koji je dosad u ljetnoj i zimskoj sesiji poučavao cijele naraštaje ljubitelja hrvatske tradicijske kulture iz više od tri stotine folklornih ansambala koji se pojavljuju s dužim ili kraćim stvaralačkim dahom u četrdesetak zemalja svijeta od Sjeverne i Južne Amerike, preko juga Afrike do Australije i Novoga Zelanda, uključujući i naše mlade folklorne ansamble diljem Staroga kontinenta kao i bližega europskoga susjedstva.

ŠKH projekt Hrvatske matice iseljenika za promicanje tradicijske kulture i hrvatskog nacionalnog identiteta

“Kroz ovaj obrazovni projekt ostvaruju se i važni ciljevi Hrvatske matice iseljenika kao što su očuvanje i promicanje tradicijske kulture i hrvatskog nacionalnog identiteta u prekooceanskom iseljeništvu te bližim europskim migrantskim odredištima, uključujući i višestoljetne domicilne sredine pripadnika hrvatskih manjinskih zajednica iz zemalja srednje i jugoistočne Europe. Glavna misija ovoga značajnog projekta HMI jest očuvanje izvornosti najvišeg standarda ovog segmenta tradicijske kulture, koja nije imuna na procese asimilacije pa i akulturacije u višekulturnim dijasporskim odredištima ljudi naših korijena od susjednih malih sela do planetarnih megapolisa kako na bližim tako i daljim meridijanima”, kazala je rukovoditeljica Odjela za kulturu Hrvatske matice iseljenika Snjžana Jurišić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz Školu hrvatskoga folklora promiče se i autorska stvaralačka dimenzija, tj. etnološka i folkloristički utemeljena reinterpretacija ovog segmenta tradicijske umjetnosti – jer je folklorno naslijeđe dinamičan proces koji svjedoči poštovanje autentičnih hrvatskih tradicijskih vrijednosti. Današnji život folklorne baštine je važan dio suvremene hrvatske kulture u domovini i svijetu, što je pozicionira u nezaobilazno uporište kulturnog i nacionalnoga identiteta, čije očuvanje je misija Hrvatske matice iseljenika, istaknula je Jurišić.

Škola hrvatskoga folklora namijenjena je obrazovanju voditelja i članova hrvatskih folklornih i tamburaških sastava u hrvatskom iseljeništvu i među pripadnicima hrvatskih zajednica koje žive u zemljama srednje i jugoistočne Europe, okupljajući sve ljubitelje hrvatskoga folklora iz cijeloga svijeta. Aktualni dvodesetljetni umjetnički voditelj Andrija Ivančan u program ŠHF-a ugradio je suvremene tendencije plesne edukacije i sveobuhvatne elemente školovanja voditelja folklornih i tamburaških skupina pa njezino pohađanje s položenim ispitom čini jedan od kriterija za stjecanje statusa u Hrvatskom društvu folklornih koreografa i voditelja, zaključila je rukovoditeljica Odjela za kulturu HMI.

Detaljnije informacije o ŠHK mogu se dobiti na internetskoj stranici HMI: www.matis.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version