Hrvatski generalski zbor (HGZ) objavio je u srijedu na svojim internetskim stranicama zaključke s izvanredne sjednice na kojoj se raspravljalo o uhićenjima časnika HVO-a u Orašju, u kojima su Vladi, Hrvatskom saboru i predsjednici Republike uputili osam prijedloga za pomoć uhićenima i za poboljšanje položaja hrvatskog naroda u BiH.
Na sastanku održanom iza zatvorenih vrata, pod vodstvom predsjednika HGZ-a generala zbora Pavla Miljavca, sudjelovalo je više od 40 hrvatskih generala i zapovjednika, među kojima više od 30 pripadnika brigada i zbornih područja HVO-a, koji su referirali o položaju hrvatskog naroda u BiH i pripadnika HVO-a, uz konstataciju da su Hrvati u BiH u “teškom, gotovo katastrofalnom stanju”.
HGZ predlaže Vladi da pronađe način financiranja obrane i pomoći obiteljima uhićenih pripadnika HVO-a, te prikupljanje vjerodostojnih podataka o broju prijavljenih, optuženih i procesuiranih Hrvata za ratne zločine u BiH. Također predlažu istragu o nezakonitom korištenju i manipuliranju dokumentima.
HGZ podržava Vladu, budući da je Hrvatska članica EU-a i NATO-a, te internacionaliziranje problema pravnog i političkog djelovanja u cilju sprječavanja nestanka hrvatskog naroda u BiH. Predlaže Vladi na temelju Ustava i Daytonskog sporazuma poduzimanje svih koraka za zaštitu prava hrvatskog naroda u BiH, kao ravnopravnog i suverenog naroda, a Hrvatskom Saboru tematsku sjednicu o položaju Hrvata u BiH.
HGZ najavljuje formiranje tima za analiziranje stanja u BiH radi pružanja stručne pomoći u sadašnjim i budućim procesima protiv HVO-ovih branitelja, stoji u zaključcima.
Kako je u utorak navečer potvrđeno – na sastanku se raspravljao i o 644 istražne radnje koje se provode nad hrvatskim časnicima i vojnicima u BiH, te da su analizirani slučajevi i mjesta gdje su već neki od njih i procesuirani. Predloženo je osnivanje Nacionalnoga vijeća za potporu Hrvatima u BiH-a te da u tome vijeću pripadnike postrojba HVO-predstavlja umirovljeni general Marinko Krešić.
HRT je u utorak izvijestio kako je umirovljeni general Marinko Krešić u pauzi sastanka za emisiju Hrvatska uživo izjavio da obitelji hrvatskih časnika uhićenih u Orašju još nisu dobili pravnu pomoć hrvatske Vlade.
“Obitelji nemaju ni novaca kako bi posjetili uhićene. Današnji sastanak vjerojatno će rezultirati donošenjem interventnih mjera, a ubuduće moramo raditi na kompletnoj strategiji”, rekao je Krešić. Dodao je da odvjetnici iz Hrvatske ne mogu braniti osumnjičene u BiH.
Tekst se nastavlja ispod oglasa