Site icon narod.hr

Hrvatsko katoličko liječničko društvo: Pravo na priziv savjesti definirano Ustavom – u praksi se ostvaruje u većini država svijeta

Hrvatsko katoličko liječničko društvo (HKLD) je katolička stručna nevladina organizacija, koja okuplja doktore medicine, doktore dentalne medicine, magistre farmacije, magistre medicinske biokemije i druge visokoobrazovane djelatnike u zdravstvu koji ovim putem žele reagirati na izjavu Mirele Holy i stranke ORaH za koju članovi HKLD-a drže da je u polazištu teška zabluda s obzirom na poznavanje, ili prezir: osnovnih medicinskih saznanja, očitih i prihvaćenih sukladno medicini temeljenoj na dokazima (evidence-based medicine) kao i temeljnih etičkih načela o vrednoti i poštivanju ljudskog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju kako stranka ORaH daje prijedlog ciljanih mjera kojima bi se represivno djelovalo na priziv savjesti ginekologa. Jedna od mjera je uvjetovanje ne pozivanja na priziv savjesti pri zapošljavanju ginekologa kao i poticajne mjere u vidu stimulacija dodacima na plaću ginekolozima koji takve zahvate obavljaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik stranke ORaH-a Dean Šarčević obraća se odgovorom na upit o navedenim mjerama obrazlažući da se njihova stranka „apsolutno protivi zabrani pobačaja te da država mora jamčiti prava žena na suverenitet nad tijelom te je dužna osigurati ženama pravo na izbor te kako je ORaH stava da nikakve sankcije ili diskriminacija liječnika zbog priziva savjesti ne dolaze u obzir jer bi to bilo protuzakonito te da budući da ne možemo inzistirati na ostvarenju prava jedne osobe kršenjem prava druge osobe.

Sukladno navedenom HKLD reagira na izjavu ukazujući na “njezine kontradiktornosti, obmane i neistine ukazujući da neodgovorno nepoznavanje stvari uvodi u velika zla”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navode kako je prvenstveno, pravo na priziv savjesti definirano Ustavom Republike Hrvatske, osnovno je ljudsko pravo i sastavni je dio slobode mišljenja koje je priznato na međunarodnoj razini, a u praksi se ostvaruje u većini država svijeta.

U osiguranju prava na priziv savjesti svih zdravstvenih djelatnika pozivaju se na Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, Članak 9.1., Ustav Republike Hrvatske , Članak 40., Rezoluciju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe o pravu na priziv savjesti u medicini broj 1863/2010 od 07.10.2010.g., St.1., Zakon o liječništvu Republike Hrvatske, Članak 20., Kodeks medicinske etike i deontologije, Članak 2.15.

U izjavi se navodi kako ORaH „ne možemo inzistirati na ostvarenju prava jedne osobe kršenjem prava druge osobe“ misleći pri tome na ginekologe koji se, sukladno Ustavu RH, pozivaju na priziv savjesti i žene koja želi abortirati dijete u sebi, vidljiva je kontradiktornost razmišljanja i stava. Pozivajući se na upravo citirano, ukazujemo kako HKLD u potpunosti podržava takav navod jer ne možemo inzistirati na pravu žene na pobačaj kršenjem prava nerođenog djeteta (fetusa) na život. Naime, u cjelokupnoj stručnoj literaturi svijeta ljudske civilizacije život započinje spajanjem muške i ženske spolne stanice te je kao takvo od časa oplodnje embrij, kasnije fetus, nerođeno živo biće koje ima PRAVO NA ŽIVOT kao i sva živa rođena bića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stav ORaH-a „da bi se liječničkim timovima koji pobačaje obavljaju, dodatno valorizirao njihov rad bilo bi potrebno uvesti poticajne mjere u vidu stimulacija dodacima na plaću timovima koji takve zahvate obavljaju“ te prozvao liječnike koji se pozivaju na priziv savjesti „da koristite priziv savjesti kao način da si olakšaju posao“ članovi HKLDa drže kao uvredu, omalovažavanje, diskriminaciju i povredu ljudskih prava definiranih među brojnim dokumentima i Ustavom Republike Hrvatske te izravno vrijeđanje liječnika koji su se pozvali na priziv savjesti.

U izjavi glasnogovornika ORaH-a stoji „Jasno da bi ginekologe/inje za koje se utvrdi da se prizivom savjesti koriste samo u javnim bolnicama, dok u privatnim klinikama obavljaju pobačaje, trebalo adekvatno sankcionirati disciplinskim postupkom i ukidanjem prava na priziv savjesti. Zloupotreba zakona ne bi se smjela tolerirati“.
S ovim su dijelom izjave članovi HKLDa u potpunosti suglasni. No, interesantno je kakao glasnogovornik ORaH-a završava ovaj dio izjave kako se „zlouporaba zakona ne smije tolerirati“ čime razvidno i jasno potvrđuje da je priziv savjesti definiran Zakonom.

Članovi HKLDa još jednom ukazuju na djelovanje i ulogu preventivne medicine (liječnici obiteljske medicine, ginekolozi, javno zdravstvo) u razvoju svijesti o planiranju trudnoće te odgovornosti i načinu sprječavanja neželjene trudnoće kao najboljim putem da do namjernog prekida ljudskog života nikada niti ne dođe. Na dobrobit majke, nerođenog djeteta i oca!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko katoličko liječničko društvo prijedlog ciljanih mjera stranke ORaH i izjavu Mirele Holy smatra napadom na liječničku profesiju i pokušaj manipulacije liječnicima i napadom na profesionalni – moralni i znanstveni – integritet liječnika.

Liječnik po svojoj struci i savjesti zna: pred trudnom ženom nalazi se pred dva subjekta – jedan subjekt-osoba sa svojim ljudskim pravima, jest majka, drugi subjekt-osoba je dijete (embrij, fetus) sa svojim ljudskim pravima i govoriti o ‘tijelu žene’ samo je pokušaj manipulacije: lingvističko inženjerstvo, napadom na čovjeka, na temelje humanizma: a to je sloboda savjesti, osobno dostojanstvo sloboda savjesti temelj je svih sloboda, napadom na čovječanstvo: pokušavaju se urušiti temelji civilizacije poštivanje fizičkog i moralnog integriteta liječnika, i svake pojedine osobe.

Začuđuje i zabrinjava da ideologija koja se poziva na dostignuća 21. Stoljeća ignorira elementarna saznanja i vrednote 21. stoljeća, ističu na kraju priopćenja iz HKLD-a.

Ministarstvo zdravlja je nakon brojnih predstavki ovog mjeseca provelo snimku stanja u bolničkim zdravstvenim ustanovama koje imaju ugovorenu djelatnost ginekologije i opstetricije, te je utvrdilo da od 27 bolnica njih pet ne pruža pobačaje zbog priziva savjesti doktora specijalista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To su Klinička bolnica “Sveti Duh” u Zagrebu, opće bolnice u Našicama, Vinkovcima i Virovitici, te Opća bolnica “Hrvatski ponos” u Kninu.

U preostale 22 bolnice dio liječnika se pozvao na priziv savjesti, a veći broj ginekologa koji ne obavljaju pobačaje na zahtjev zabilježen je u šest ustanova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version