Hrvatsko katoličko sveučilište proslavilo je u ponedjeljak svoj dan u nazočnosti brojnih rektora hrvatskih sveučilišta, nadbiskupa i drugih predstavnika domaćeg znanstvenog, crkvenog i kulturnog života.
To je sveučilište osnovano 2006. dekretom Luce vera illuminata, koji je u ime osnivača, Zagrebačke nadbiskupije, potpisao nadbiskup kardinal Josip Bozanić, a s radom je počelo 2010.
Kardinal Josip Bozanić, Veliki kancelar Hrvatskog katoličkog sveučilišta govorio je na svečanosti o potrebi stvaranja ozračja plodonosnog dijaloga u Hrvatskoj te susreta i izgradnje na temelju suglasnosti o vrijednostima.
Zbog tog nesuglasja u hrvatskom društvu došlo je do ozbiljne krize komuniciranja koja onemogućuje međusobno prihvaćanje, podjelu briga ili dolazak do rješenja, napomenuo je.
Bozanić smatra kako u hrvatskom društvenom tkivu postoje procesi kojima nije cilj stvaranje ozračja susreta ili suglasnosti o nosivim vrijednostima.
Društvo bez oslonca u tome nužno završava u sukobima, ustvrdio je, dodavši kako su upravo sveučilišta mjesta društvenih susreta i dijaloga, prihvaćanja i prenošenja vrijednosti, a Katoličkom sveučilištu to i proizlazi iz naravi obilježene kršćanskim vrijednostima.
Hrvatsko katoličko sveučilišta možda jest malo prostorom, brojem nastavnika i studenata, no veliko je svojom misijom i time što nas je uvelo u obitelj katoličkih sveučilišta u Europi i svijetu, istaknuo je ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar.
Hrvatska je samostalna, ali još je daleko do moralnog, demokratskog društva s tolerancijom i razumijevanjem različitosti, što možemo postići samo zajedničkim djelovanjem obitelji, države, Crkve, ustvrdio je.
Mornar je podsjetio da se Hrvatsko katoličko sveučilište financira s devet milijuna kuna te najavio da će se osigurati dodatnih milijun kuna za plaće, a od njega očekuje pomoć u tome da kroz razgovor zajedno nastave graditi bolje društvo.
Akademik Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, podsjetio je kako je Katolička crkva kroz povijest gradila nacionalni i kulturni identitet Hrvatske.
U tom je kontekstu naglasio njezinu važnu ulogu, kao i ulogu Katoličkog sveučilišta u sadašnjim prijelomnim trenucima, vremenu dezorijentacije, nesnalaženja i preispitivanja.
Osobni izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske Vito Turšić ustvrdio je da, iako je riječ o jednom je od najmlađih sveučilišta u Hrvatskoj, ono s iznimnim zalaganjem ispunjava svoju misiju potrage za istinom kroz istraživanja, te očuvanje i prenošenje znanja za dobrobit društva, a i već se potvrdilo kao institucija koja promiče sve vrijednosti hrvatskog nacionalnog i kulturnog identiteta kroz međusobni dijalog.
Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tanjić najavio je intenzivne aktivnosti u narednom razdoblju. Pokrenuli smo strategiju koja ima ambiciozne i realne ciljeve, a pred nama su novi izazovi da sa sadašnjim modelima kampus napravimo privlačnim te da osnažimo sveučilišnu suradnju, rekao je Tanjić, najavivši od jeseni i uvođenje studija komunikologije na tom sveučilištu.
Pero Lučin, rektor Sveučilišta u Rijeci i predsjednik Rektorskog zbora Republike Hrvatske, rekao je kako brojni rektori okupljeni na svečanosti tog sveučilišta znak potpore njegovu razvoju i postizanju zajedništva.
Svjesni smo da je sustav vrijednosti u Hrvatskoj narušen, a uloga sveučilišta je ključna jer želimo sustav vrijednosti u kojima su znanje i stvaranje temelji za ekonomski i društveni razvoj Hrvatske, kazao je.
U sklopu obilježavanja Dana Hrvatskog katoličkog sveučilišta predavanje “Adam, Eva i Crkva nakon pipule” održao je kardinal George Pell, prefekt Tajništva za ekonomske poslove Svete Stolice.
Hrvatsko katoličko sveučilište nastavu izvodi na preddiplomskom studiju psihologije, sociologije i povijesti te diplomski studij povijesti od akademske godine 2013./2014., a od iduće će izvoditi još preddiplomski studij komunikologije i diplomski studiji sociologije i psihologije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa