Drago Marković iz Povjerenstva za obranu i nacionalnu sigurnost HSP-a osvrnuo se na, kako ističe u priopćenju, opasne izjave i proturene teze u režimskim medijima o nepotrebnosti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva te naglasio kako je HSP za to „da Hrvatska mora imati Ratno zrakoplovstvo jer je to preduvjet za zaštitu hrvatskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta“.
Marković naglašava kako je pad MiG-a 21 posljedica neodgovornog vođenja države u proteklih dvadeset godina, a nedostatak vizije i jasne nacionalne strategije, te pod svaku cijenu opstanaka na vlasti je rezultat da Hrvatska nema nikakvog plana razvoja u kojem bi bila osigurana sredstva za Hrvatske oružane snage.
Smatra kako u proračunu „godinama nema sredstava ni za zrakoplovstvo, a ni za kopnenu vojsku i moranaricu“, a da se za Ministarstvo obrane samo vežu afere kao što je remont migova, nabave oklopnih vozila i vojnih kamiona.
Marković tvrdi kako su interensni lobiji jači od intresa države zbog čega strateški nacionalni interesi nisu prioritet te dodaje kako „ne čude najave preko režimskih medija (Novog lista i Jutarnjeg) da je u redovima državne prevladava stav da se mora prekrižiti zrakoplovstvo, zadržati helikoptere, a nadzor zračnog prostora prepustiti zrakoplovima nekog od NATO saveznika“.
„Iz Ureda predsjednika i Banskih dvora plasiraju se stavovi prema kojim bi neka druga država iz NATO saveza mogla štititi naš zračni prostor. Prema tim stavima koje iznosi neimenovani sugovornik iz državne vlasti kako prenosi Novi list: ‘Hrvatskoj dugoročno ne prijeti nikakva ugroza od susjednih država. … Jedna Srbija ne predstavlja opasnost za Hrvatsku, pokazuje se da su oni spremni gotovo sve podrediti nacionalnom cilju – ulasku u EU’, analizira sugovornik iz državne vlasti dodatne razloge zašto Hrvatska ne treba Hrvatsko zrakoplovstvo jer je’održavanje ratnog zrakoplovstva prevelilk i nepotreban teret za Hrvatsku’“, istaknuo je Marković.
„Nepostojanje Strategije razvoja Oružanih snaga je ugrožavanje hrvatskih nacionalnih interesa za što su odgovorni prije svega predsjednik Države i predsjednik Vlade“, smatra Marković te dodaje kako su se „dosadašnje Vlade takmičile u zaduživanju države, dovele građane Hrvatske u dužničko ropsto za što nitko do sada nije odgovarao“.