Site icon narod.hr

Iskusni kapetan šokiran obustavom potrage: ‘Pomorci su živi ako su u splavi, potraga se mora nastaviti’

Foto: Marine nationale, Facebook; fotomontaža: Narod.hr

Iz Udruge pomorskih kapetana Split javili su se kako bi dali podršku nastavku traganja za nestalim kolegama potonulog broda Bourbon Rhode, javlja morski.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Udruga pomorskih kapetana Split vrlo aktivno prati razvoj događaja vezanog za nastavak potrage za preostalim pomorcima i tri splavi potonulog tegljača „Bourbon Rhode“.

Podupiremo sve zahtjeve naše i međunarodne zajednice za nastavkom potrage za ostalim pomorcima i tri spasilačke splavi potonulog tegljača „Bourbon Rhode“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Splavi u normalnim okolnostima pružaju uvjete za opstanak više od tri tjedna boravka na moru.

Smatramo da u nastavak potrage treba uključiti ne samo pomorske snage već i satelite.

Predsjednik Udruge

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kap.Sanjin Dumanić, dipl.ing.”

‘Potraga je neopravdano prekinuta’

“Pod pretpostavkom da je sedam pomoraca s “Bourbon Rhodea”, koji se još uvijek smatraju nestalima, živo i da se nalaze u splavi ili splavima za spašavanje, potraga za njima, koja je po meni neopravdano prekinuta, trebala bi biti nastavljena. Ti ljudi, ako se nalaze u splavi, još uvijek mogu biti živi”, rekao je Slobodnoj Dalmaciji kapetan Toma Miletić, čovjek s tridesetogodišnjim iskustvom pomorca, od čega je šesnaest godina bio zapovjednik, a koji je kao predavač na Srednjoj i Visokoj pomorskoj školi u Splitu odgojio mnoge današnje kapetane duge plovidbe. Osim toga bio je i pomoćnik ministra pomorstva u hrvatskoj Vladi za sigurnost plovidbe i zaštitu mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Obustavljena potraga za nestalim pomorcima s potonulog broda Bourbon Rhode: U Šibeniku održana misa za nestalog hrvatskog kapetana

> (VIDEO) Kum nestalog šibenskog kapetana: ‘S brodom je uvijek bilo problema, Bourbon je škrta firma i nisu ga popravljali’

> (VIDEO) Pronađeno tijelo jednog od 11 pomoraca s potonulog Bourbon Rhodea: ‘Obitelj moli da se identitet ne objavljuje’

> Transkript poruka hrvatskog kapetana prije havarije: ‘Valovi su visoki 10 metara, nemoguće je lansirati splavi’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brod Bourbon Rhode, koji je imao 14 članova posade, potonuo je oko 2000 kilometara od najbližeg kopna, francuskog otoka Martiniquea, a potraga za nestalima trajala je tjedan dana i rezultirala pronalaskom trojice živih i četvorice poginulih članova posade. Kapetan Bourbon Rhodea je Hrvat Dino Miškić, a na brodu su, uz hrvatskog kapetana, bili većinom Ukrajinci te po jedan Rus, Južnoafrikanac i Filipinac.

Odluka da se prekida potraga za pomorcima s “Bourbon Rhodea” je u Hrvatskoj, ali i u svijetu, izazvala golemu nevjericu i neodobravanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U pitanju je spašavanje ljudskih života, a ljudski život ništa ne može nadoknaditi. Kada bi bilo u pitanju spašavanje samo tereta ili broda, složio bih se s prekidom potrage, ali ovako ne mogu. Ljudski život nema cijene i potraga se mora nastaviti. Pogotovo jer je posada, po mome mišljenju, dovedena u ovu situaciju ne svojom krivnjom”, kazuje kapetan Miletić i dodaje: “Splav je nepotopljiva i jedini problem je činjenica da je more valja i da u njoj nije lako izdržati takvo valjanje.”

Supruga Dina Miškića ministru Gordanu Grliću Radmanu

“Moja obitelj i ja ne možemo i ne želimo prihvatiti osobito što smo informirani od strane preživjelih članova posade da su se preostali članovi posade uspješno ukrcali u splav za spašavanje”, napisala je između ostalog Marijana Kedžo Miškić, supruga Dina Miškića u pismu ministru Gordanu Grliću Radmanu.

“Možemo li na ikakav način utjecati na da se Američke snage uključe u potragu svojim raspoloživim snagama?”, zapitala je zaključno Marijana Kedžo Miškić.

Foto: Facebook

Splavi na Bourbon Rhodeu su prilikom pregleda i ocjenjivanja bile u dobrom stanju

Inače, splavi su samonapuhavajuće i nalaze se na povišenom mjestu na brodu. U pravilu se jednaki broj splavi nalazi s obje strane broda, u ovom slučaju u blizini zapovjedničkog mosta. One su za brod vezane morskim vezom i hidrostatskim kukama. Te kuke imaju funkciju da se, ako dođe do potonuća broda, a splavi nisu aktivirane i bačene s broda, same aktiviraju i aktiviraju splavi. Tako da splavi isplivavaju na površinu i šire se.

Splavi na Bourbon Rhodeu su prilikom pregleda i ocjenjivanja bile u dobrom stanju. Od 4 ocjene, gdje 1 odznačava vrlo dobro, 2 dobro, 3 zadovoljavajuće, a 4 nezadovoljavajuće, splavi su ocijenjene dvojkom. Ovo i spašena trojica Ukrajinaca, kao i činjenica da preostale tri splavi još uvijek nisu pronađene – trebali bi biti razlog za nastavak potrage, javlja morski.hr.

Administrator Facebook grupe Bourbon Rhode Rescue i prijatelj hrvatskog kapetana Dina Miškića Sebastian Latocha napisao je u toj grupi ono što je javnosti prošlo ispod radara, i zbog čega obitelji nestalih ima nade za spas preostale sedmorice pomoraca.

Kako je naveo Latocha, tri preživjela člana posade, Dmytro Marchenko, Yevhenii Nikolov i Igor Morozov izjavila su da su se nestalih sedmero uspjeli ukrcati na jedan od tri splavi koje nisu pronađene.

“Dragi moji prijatelji, otkad se dogodio ovaj šokantan događaj… ostao sam bez riječi, ali bez obzira na to ipak vjerujem! Vaša i moja vjera dobili su dokaz! Ukrajinci su izjavili da je sedam članova posade preživjelo i pluta na Atlantiku! Vjerujem u čuda, neka ovo bude sljedeće, pomozite nam da pronađemo splav, jer naši prijatelji ovise o nama… oni su tu!”, napisao je u grupi Latocha.

Preživljavanje na splavima je izvjesnije ako splav ima plastični “pokrov” koji unesrećene može zaštititi od sunca i drugih vanjskih utjecaja.

Nada da je sedam za sada nestalih pomoraca još uvijek živo, ulijeva i činjenica da tri splavi nisu pronađene i da se u tim splavima može preživjeti dulje vremensko razdoblje.

Usprkos činjenici da je potraga prekinuta, svi brodovi koji plove tim područjem morat će obratiti posebnu pozornost i stalno motriti ne bi li pronašli splavi i, eventualno, u njima sedmoricu pomoraca. Područje pretrage je ogromno i veličine je kao dvije ili tri Hrvatske.

Šibenčani okupljeni u grupi na Facebooku pokrenuli su peticiju kojom traže nastavak potrage. U samo nekoliko sati peticiju je potpisalo više od 15 tisuća ljudi, a trenutačno je više od 35.000 potpisnika.

Usprkos svemu tome, francuski Centar za traganje i spašavanje procijenio je da više ne postoji šansa, odnosno da postoje male šanse da se pronađu. Iako su Francuzi odlučili prekinuti potragu, mnogi smatraju da se, dok god postoji i najmanja šansa i najmanja moguća nada, pretraživanje Atlantika mora nastaviti. Vrlo dobro se zna da je brod uletio u uragan sa strahovito jakim vjetrom, ali mora se znati da, osim vjetra koji ima određeni smjer kretanja, u Atlantiku postoje jake struje koje ne moraju biti u istom pravcu kretanja kao vjetar. Uvijek postoji mogućnost da su te splavi, za koje se pretpostavlja kako su se aktivirale, išle u drugom pravcu od onog koji su očekivali iz Centra za spašavanje i traganje.

Sindikat pomoraca Hrvatske: Potraga se mora nastaviti

Sindikat pomoraca Hrvatske (SPH) je u dogovoru s obitelji nestalog hrvatskog kapetana Dina Miškića pozvao na aktivni nastavak potrage za sedmoricom nestalih pomoraca s broda Bourbon Rhode, koji je 26. rujna potonuo u Atlantiku, priopćeno je iz tog sindikata.

Pismo sa zamolbom da se ponovno razmotri odluka o obustavi potrage uputila je francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović.

Grabar-Kitarović je zamolila predsjednika Macrona da se svojim autoritetom zauzme za ponovno razmatranje odluke o obustavljanju potrage te da se ne odustane od traganja za kapetanom Dinom Miškićem i njegovim članovima posade sve dok postoji i mala vjerojatnost i nada kako bi ona mogla uroditi plodom.

Premijer Andrej Plenković u subotu je izjavio da je hrvatska strana u stalnom kontaktu s francuskim vlastima. Hrvatsko veleposlanstvo u Parizu je na dnevnoj bazi više puta tražilo i dobivalo informacije o svim elementima koji su se dogodili nakon potonuća broda, rekao je premijer. Dodao je da je komunikacija i s obitelji i francuskim vlastima intenzivna, a tako će se i nastaviti.

Podsjetimo, havarija se dogodila 26. rujna u vodama Martiniquea, a brod, za kojeg se sumnja da se nalazio u prilično lošem stanju, potonuo je pod naletom snažnog uragana.

Foto: Snimka zaslona, dnevnik.hr

Rezultat intenzivne i višednevne potrage su trojica spašenih, četvorica mrtvih i sedmorica nestalih članova posade među kojima je i Šibenčanin Dino Miškić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version