Zbog sumnje da su, nakon okupacije Baranje, tijekom 1991. i 1992. godine zlostavljali nesrpsko civilno stanovništvo, osječko županijsko državno odvjetništvo pokrenulo je istragu protiv osam srpskih pripadnika tzv. Teritorijalne obrane. Svi su nedostupni hrvatskom pravosuđu, izvijestio je N1.
Državno odvjetništvo je izvijestilo kako se sumnja da su prvookrivljenik i drugookrivljenik od sredine studenoga 1991. pa do sredine siječnja 1992. u Grabovcu, u prostorije Doma kulture privodili stanovnike tog naselja nesrpske nacionalnosti. Zlostavljali su ih fizički i psihički, kako bi ih prisilili na odlazak iz njihovih obiteljskih kuća. Civili su uslijed udaraca krvarili i zadobili razne tjelesne ozljede po cijelom tijelu.
Zlostavljani civil preminuo uslijed zadobivenih ozljeda
Tereti ih se također da su u prosincu 1991. u prostorijama Doma kulture grubo fizički zlostavljali tada 51-godišnjeg mještanina (1940.). On je potom, nepokretan i bez liječničke pomoći, umro uslijed zadobivenih ozljeda. Nadalje, tereti ih se i da su svakodnevno grubo fizički i psihički zlostavljali 42-godišnjeg civila.
>18. prosinca 1991. Zločini srpske vojske – četnici u Baranji ubili preko 200 civila i protjerali 35.000 ljudi
Ostalih šest okrivljenika osumnjičeni su da su ratni zločin protiv civilnog stanovništva, od rujna do studenog 1991. počinili u baranjskim mjestima Kneževim Vinogradima i Grabovcu. To se događalo nakon što su snage JNA i srpske paravojne formacije okupirale Baranju.
Osnovano se sumnja da su, trećeokrivljeni komandant Štaba TO Kneževi Vinogradi te ostali okrivljenici, kao pripadnici toga Štaba TO, uz znanje i odobravanje svog zapovjednika, protuzakonito lišavali slobode stanovnike Grabovca nesrpske nacionalnosti. Privodili su ih u prostorije štaba na ispitivanje te ih grubo tjelesno i psihički zlostavljali što je ostavilo posljedice na njihovo psihičko i tjelesno zdravlje.
Okrivljenici nisu dostupni državnim tijelima Republike Hrvatske, navodi državno odvjetništvo.