N1 Televizija provela je istraživanje o Hrvatskoj za vrijeme pandemije koronavirusa, povjerenju građana u Stožer i druge institucije, ali i nizu drugih pitanja. Rezultati su predstavljeni u emisiji Newsroom.
Istraživanje je provela Agencija MASMI od 11. do 14. prosinca na reprezentativnom uzorku punoljetnih građana RH (N=713) što jamči pouzdanost od 95 posto, uz statističku pogrešku od plus/minus 3,67%.
Imaju li građani povjerenja u Stožer?
Istraživanje se bavi pitanjem povjerenja u one koji donose odluke i predstavljaju ih javnosti svaki dan, pa su građani ispitani imaju li povjerenja u Stožer koji donosi ključne mjere u borbi protiv pandemije.
Istraživanje je pokazalo da gotovo polovica Hrvata više ne vjeruje Stožeru. Tako se 46 posto ispitanika izjasnilo da ne vjeruje Nacionalnom stožeru civilne zaštite RH, 28 posto mu vjeruje, a ne zna 26 posto anketiranih.
Kao razlozi nepovjerenja navedeni su utjecaj politike (33%), nedosljednost (23%), manipuliranje brojevima (11%), nestručnost (8%) i neučinkovitost (7%).
Zdravstvena situacija u Hrvatskoj
Za razliku od prvog vala, procjena zdravstvene situacije znatno je negativnija. Tako trećina Hrvata također smatra da je zdravstvena situacija u zemlji izmakla kontroli, a trećina Hrvata također smatra da je Vlada zakasnila s mjerama.
Što se zdravstvene situacije u Hrvatskoj tiče, u svibnju je 33 posto građana vjerovalo da situacija nije jako komplicirana, dok je u prosincu to vjerovalo tek sedam posto anketiranih. U svibnju je također tek sedam posto sudionika istraživanja smatralo da je situacija komplicirana i teško se kontrolira, dok je u prosincu ta brojka iznosila čak 40 posto.
Većina Hrvata smatra da je Vlada zakasnila s mjerama
Što se pravovremenosti odluka Vlade RH tiče, u svibnju je 69 posto građana smatralo da su odluke dovoljne i pravovremene, dok je u prosincu to vjerovalo 17 posto anketiranih. Da su mjere nedovoljne i zakašnjele u svibnju je smatralo 10 posto anketiranih, dok je u prosincu ta brojka narasla na 60 posto.
Tekst se nastavlja ispod oglasa