Istraživanje pokazalo da je Pula najnesigurniji grad u Hrvatskoj, iz grada najavljuju tužbu

foto HINA/ Daniel SPONZA/ es

Grad Pula razmatra podizanje tužbe protiv časopisa “Sigurnost” zbog iznesenih informacija koje se u konačnici mogu negativno odraziti na sliku toga grada i okolice, i to uoči turističke sezone, a nakon objave rezultata istraživanja tog časopisa po kojima je Pula najnesigurniji grad u Hrvatskoj, doznaje se iz Odsjeka za informiranje Grada Pule.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sigurnost” je znanstveno-stručni časopis kojeg izdaje Zavod za istraživanje i razvoj sigurnosti i koji objavljuje znanstvene i stručne članke koji se obvezno recenziraju (jedan domaći i jedan inozemni recenzent). Podaci MUP-a, međutim, također upućuju da je sigurnosno stanje u Puli među najlošijima u Hrvatksoj, naročito u pogledu zloporabe droga, imovinskih delikata i ubojstava. Već ranijih godina su i druga istraživanja, poput onih Instituta društvenih znanosti Ive Pilara i časopisa Zaštita, upućivala da je Pula, uz Slavonski brod, najopasniji grad za život u Hrvatskoj.

Na Hinin upit o tome kako gradska uprava komentira rezultate istraživanja časopisa “Sigurnost”, po kojima je najveći istarski grad najnesigurniji u Hrvatskoj, iz Grada Pule odgovorili su da su ti podatci neutemeljeni, da nisu odraz pravog stanja niti su relevantan pokazatelj stanja sigurnosti u gradu.

Istaknuli su kako su proteklih godina već upozoravali na pogreške u metodološkom pristupu istraživanju koje se očito ponavljaju te na pogrešno unesene podatke. “Zato razmatramo i podizanje tužbe zbog iznošenja rezultata koji se u konačnici mogu negativno odraziti na sliku Pule i okolice, i to uoči turističke sezone”, poručili su te dodali da sva relevantna istraživanja u posljednjih nekoliko godina Pulu redovito svrstavaju među najbolje i najpoželjnije hrvatske gradove za život i rad. Nisu naveli koja, jer ona koja su objavljena u medijima govore suprotno. Po statistikama za 2014., a prema Večernjem listu, Pula je grad imovinskih delikata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peta je po broju razbojstava (425), što je čini trećim gradom na listi s obzirom na broj stanovnika. Po broju teških krađa (1243) je četvrti grad i uvjerljivo prvi u statističkom odnosu na 100.000 stanovnika sa 1364 teške krađe (drugi je Zagreb sa 953). Po broju krađa (8307) u odnosu na broj građana to je još izraženije sa 903 krađe (pa Zagreb sa 501) na 100.000 građana. Sa 3050 zloporaba droga je šesta brojem i druga, iza Rijeke, u odnosu na broj stanovnika. U Puli se dogodilo 16 ubojstava, od kojih sedam 2007. (sedmi po broju i 11. u odnosu na broj građana). Sa 38 pokušaja ubojstava je peti grad. Po broju silovanja (16) je deseti (14. po omjeru).

No u gradu se ne slažu. “Da je Pula siguran grad, govori i činjenica da se broj turista koji ga posjećuju stalno povećava, pa je tako 2017. Pula zabilježila više od 400 tisuća dolazaka i više od dva milijuna noćenja”, navode iz Grada Pule i upozoravaju na važnu činjenicu pri analiziranju podataka koja uvelike mijenja rezultate koje je iznio taj časopis. Dodaju i kako Policijska postaja u Puli nije mjerodavna isključivo za taj grad, nego i za Vodnjan te općine Medulin, Ližnjan, Marčanu, Fažanu, Barban i Svetvinčenat.

“Gledajući navedeno područje, broj dolazaka stranih turista premašuje brojku od milijun dolazaka, što odgovara četvrtini ukupnog broja stanovnika Hrvatske. Upravo u vrijeme turističke sezone broj stanovnika koji borave na području Pule povećava se do sedam puta, a tom broju treba pridodati i turiste koji dolaze u jednodnevno razgledavanje grada te sezonske zaposlenike koji u Pulu dolaze iz svih krajeva Hrvatske”, napominju iz Grada Pule.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mladim osobama upravo je sigurnost jedan od najvažnijih kriterija pri odabiru grada gdje će osnovati obitelji, a Istarska županija jedina je hrvatska županija koja ima pozitivan migracijski saldo te se više ljudi u Istru useljava nego što ih se iz nje iseljava. Takvi rezultati i uspjesi ne bi bili mogući da je Pula nesiguran grad, kao što podatci časopisa žele prikazati”, poručili su.

S tim u vezi naveli su podatke istarske Policijske uprave, koja je 2017. u Puli zabilježila tri posto manje kaznenih djela i dva posto manje prometnih nesreća, a na temelju svih pokazatelja već godinama nije zabilježila nijedan događaji koji bi bitno ugrozio sigurnost građana i njihove imovine. Osim toga, u Gradu Puli osnovano je i Vijeće za prevenciju kriminala radi razvoja programa prevencije kriminala te radi zaštite sigurnosti građana, materijalnih dobara i zajednice u cjelini.

Iz Odsjeka za informiranje Grada Pule među glavnim aktivnostima Vijeća naveli su bolju razinu informiranosti o sigurnosti na lokalnoj razini te stvaranje objektivne slike problema pomoću stručnjaka i institucija o određenoj tematici. Vijeće je svoje preventivno djelovanje usmjerilo prema pet sigurnosnih prioriteta, a pri izradi operativnog plana posebna pozornost dana je djeci i mladima te zloporabi opojnih droga i alkohola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.