Site icon narod.hr

Ivan Đikić uputio apel premijeru Plenkoviću: Nulta tolerancija na plagiranje trebala bi biti opće prihvaćeni standard za bilo kojeg političara u Republici Hrvatskoj

Foto: Snimka zaslona

Istaknuti hrvatski znanstvenik Ivan Đikić uputio je u četvrtak apel premijeru Andreju Plenkoviću u kojemu ga poziva na primjenu nulte stope tolerancije na bilo kakve oblike plagiranja u javnom djelovanju, upozorivši kako javno relativiziranje plagijata upućuje na temeljno nerazumijevanje standarda etike i odgovornosti u znanstvenom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reagirajući na javne sukobe i izjave povezane s djelovanjem ministra znanosti i obrazovanja Pave Barišića, Đikić je pozvao premijera da što prije ozbiljno razmotri nastavak javnog djelovanja ministra Barišića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nulta tolerancija na plagiranje, na kršenje etičkih normi i na pritisak na članove etičkih odbora trebala biti opće prihvaćeni standard za bilo kojeg političara u Republici Hrvatskoj”, ističe Đikić u pismu upućenom premijeru.

“Ono što je napravio ministar Barišić u svom radu iz 2008. jest po definiciji plagijat. Kopiranje članka drugog znanstvenika bez citiranja izvora jest plagijat, bez obzira je li prikazani tekst u fusnoti ili u glavnom tekstu rada”, ustvrdio je nadalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno neprimjerenom smatra javnu izjavu ministra Barišića u kojoj je ustvrdio kako se “premijer Plenković jako čudi uopće tome da se javnost toliko zabavlja oko dijela jedne fusnote iz jednog mog članka”.

“Relativizirati javno plagijat mogu samo osobe koje ne razumiju etiku i odgovornost u znanstvenom sustavu, a ako takve izjave dolaze od ministra znanosti onda je to uistinu zabrinjavajuće. Ministar/ica opterećen/a etičkim greškama u svom znanstvenom opusu ne može odgovorno voditi obrazovni sustav i biti čimbenik kvalitete i moralne odgovornosti u tom resoru. Nažalost, ministar znanosti i obrazovanja prof. Barišić svojim dosadašnjim radom i nedavnim javnim istupima, nije pokazao da može odgovorno i stručno obavljati vodeću ulogu u obrazovnom sustavu u Hrvatskoj”, upozorio je Đikić.

Osvrnuo se na nekoliko europskih primjera, ministrice znanosti i obrazovanja Annete Schawann i ministra obrane von Karl-Theodora zu Guttenberga u Vladi njemačke kancelarke Angele Merkel, napomenuvši kako je Schawann dugi niz godina bila uspješna ministrica znanosti, ali je zbog sumnje o kršenju određenih etičkih normi u njezinu znanstvenom opusu, a koje su napravljene prije više od 20 godina, sama podnijela ostavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas, kada broj mladih, obrazovanih i stručnih ljudi koji napuštaju Hrvatsku raste iz godine u godinu, jer mladima nedostaje povjerenje u društvo temeljeno na osobnoj odgovornosti, moralnosti, znanju i gospodarskom napretku, Hrvatska više nego ikada treba takve visoke standarde u javnom djelovanju, smatra Đikić.

“Vi i Vaša koalicijska Vlada obvezali ste se u Hrvatskom Saboru na održavanje visokih kriterija političke odgovornosti. Osobno ste vrlo uspješno predstavljali Hrvatsku u EU niz godina i upoznati ste sa normama zemalja EU u obrazovnom sustavu: Nulta tolerancija na bilo kakve oblike plagiranja. Stoga apeliram da razmotrite nastalu situaciju i što prije riješite ovaj slučaj jer će nastavak javnog djelovanja ministra Barišića nakon pravorijeka Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju o plagiranju uzrokovati samo dodatne sukobe i politiziranja (čega smo i svjedoci u posljednjim javnim istupima). Obveza Vlade Republike Hrvatske jest da što prije počne uspješno rješavati nagomilane probleme posebice u obrazovnom i znanstvenom sustavu koji predstavljaju temelje svakog društva”, poručio je Đikić premijeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version