Na lokalnim izborima za nekoliko dana svjetla reflektora bit će najviše uperena prema glavnom gradu – Zagrebu. Ondje će se unutar borbe za vlast na istom biračkom mjestu i istog dana, ali na različitim biračkim listićima odigrati u stvari četiri različite izborne utakmice. Birači 18. svibnja biraju gradonačelnika, a na istom biračkom mjestu birat će se i članovi Gradske skupštine, članovi vijeća gradskih četvrti i članove vijeća mjesnih odbora.
Izbori za gradonačelnika
Gradonačelnik Zagreba bira se na tajnim i neposrednim izborima (od 2009. godine), a pravo glasa imaju oni birači s prebivalištem u glavnom gradu. Izbori za gradonačelnika najvažniji su izbori na lokalnim izborima u Zagrebu, a pravo kandidirati se imaju punoljetni građani koji prethodno prikupe 5.000 potpisa birača.
>Tomašević na silu pokušava progurati GUP; Goluža Vladi: Nemojte pristati na pritisak
Gradonačelnik, čiji mandat traje četiri godine, postaje onaj kandidat koji osvoji naklonost preko 50% birača koji su izašli na izbore. Ukoliko u prvom izbornom krugu nitko ne osvoji traženi postotak, u drugi krug koji se održava dva tjedna od prvog ulaze dva najuspješnija kandidata iz prvog kruga. U drugom krugu pobjeđuje kandidat koji osvoji više glasova birača.
Izbori za Gradsku skupštinu
Nakon izbora za gradonačelnika, drugi po važnosti bit će izbori za Gradsku skupštinu koja se nalazi Ćirilometodskoj ulici na Gornjem Gradu. Najviša zakonodavna gradska vlast sastoji se od 47 zastupnika koji, između ostalog, donose Statut Grada Zagreba, donose odluke i druge opće akte kojima uređuje pitanja iz samoupravnog djelokruga Grada Zagreba, donose gradski proračun, odluku o izvršavanju proračuna i odluku o privremenom financiranju u skladu sa zakonom.
Pozicija Gradske skupštine iznimno je važna jer bez njezine potpore gradonačelniku je gotovo nemoguće upravljati gradom. Za izglasavanje odluka potrebna je natpolovična većina – 24 zastupnika.
>Svi protiv Tomaševića: Tko će se sve kandidirati za gradonačelnika Zagreba?
Izborni zakon ovdje ne predviđa da se glasa i preferencijalno. Stranke predlažu kandidacijske liste i na njima definiraju redoslijed kandidata te birači glasaju samo za željenu listu. Položaj na listi, počevši od prvog mjesta, te broj osvojenih mandata određuju koji će od kandidata ući u Gradsku skupštinu.
Kandidacijske liste moraju se predati nadležnom izbornom povjerenstvu u roku od 14 dana od dana stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora.
Izborni prag je 5%, a cijeli Zagreb je jedna izborna jedinica.
Izbori za članove vijeća gradskih četvrti
Grad Zagreb je podijeljen na 17 gradskih četvrti: Donji grad, Gornji grad – Medveščak, Trnje, Maksimir, Peščenica – Žitnjak, Novi Zagreb – istok, Novi Zagreb – zapad, Trešnjevka – sjever, Trešnjevka – jug, Črnomerec, Gornja Dubrava, Donja Dubrava, Stenjevec, Podsused – Vrapče, Podsljeme, Sesvete, Brezovica.
Vijeća gradskih četvrti broje, ovisno o broju stanovnika, između 11 i 19 članova te imaju svojeg predsjednika i potpredsjednika.
Vijeće gradske četvrti donosi odluke vezane uz komunalne projekte, promet, infrastrukturu i druge lokalne potrebe.
Izbori za članove mjesnih odbora
Gradske četvrti su teritorijalno podijeljene na mjesne odbore, a njihov broj varira ovisno o veličini gradske četvrti.
Broj članova mjesnih odbora varira od 5 do 11, ovisno o broju stanovnika koji živi na tom području.
Mjesni odbor se bavi se manjim komunalnim pitanjima, uređenjem naselja i potrebama stanovnika u svom području.
>Kako protiv Tomaševića? Moguće je oporbeno ujedinjenje, ali i borba svatko protiv svakog
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa