Izvanredna uprava Agrokora opovrgava pisanje Telegrama

Foto: Fah

Izvanredna uprava Agrokora na upit HRT-a reagirala je na tekst u Telegramu pod naslovom “Fižulić ekskluzivno: Je li Agrokor pod Ramljakom kupio vlastite obveznice za 100 milijuna eura?”. Izvanredna uprava Agrokora tvrdi da je objavljena dezinformacija vezana uz novo financiranje koje je Agrokor ugovorio 8. lipnja ove godine, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priopćenje donosimo u cijelosti:

“Autor teksta u Telegramu uglavnom prepričava tužbu Sberbanka koju je Trgovački sud u Zagrebu odbacio u rujnu ove godine, u kojoj Sberbank tvrdi da je Agrokor pod izvanrednom upravom kupio vlastite obveznice za 100 milijuna eura po nominalnoj vrijednosti, s čime nisu bili upoznati ni Vlada RH ni vjerovničko vijeće te zaključno kaže: “Svim (ostalim) sudionicima roll-up modela odobreno je priznavanje prioritetnog reda naplate starih tražbina u iznosu u kojem su odobrili novi kredit. Ali ni jednoj financijskoj i kreditnoj instituciji nisu do sada plaćene stare tražbine. To zadovoljstvo do sada je imao samo Knighthead Capital Management i s njim povezane pravne osobe.”

Ova neistinita konstrukcija dezinformira javnost o transakcijama koje su provedene kao sastavni dio novog zaduženja Agrokora s refinanciranjem u ukupnom iznosu od 1,6 milijardi eura. Financijske i kreditne institucije i fondovi vlasnici obveznica u ovom su kreditu sudjelovali s ukupno 960 milijuna eura i u sklopu kredita svim su kreditorima – dakle i financijskim i kreditnim institucijama i vlasnicima obveznica – njihove stare tražbine, u iznosima s kojima su odlučili sudjelovati u novom financiranju, refinancirane. Dakle, svim kreditorima su stare tražbine zatvorene, ako se radilo o kreditima, ili otkupljene, ako se radilo o obveznicama, i to njihovim novcem, čime je ukupan iznos od 480 milijuna eura postao novo zaduženje Agrokora s pravom prednosti namirenja. Drugih 480 milijuna eura navedenog kredita je novac kojim su plaćena stara potraživanja dobavljača, pripremljena sezona i osigurana stabilnost i urednost poslovanja Agrokora koja bez novog zaduženja ne bi bila moguća, stoji u objašnjenju izvanredne upave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključak autora teksta: “Takva operacija nije sporna samo zbog narušene ravnopravnosti vjerovnika, nego je po čl. 40. st. 4. Zakona o postupku izvanredne uprave izrijekom i zabranjena” obmana je javnosti jer namjerno ili slučajno ne uzima u obzir cijeli članak 40. st. 4 koji izrijekom navodi kako “U tražbine iz operativnog poslovanja ne ulaze tražbine financijskih i kreditnih institucija i imatelja vrijednosnih papira osim vezano uz zaduženja s prednosti namirenja.” Zaduženje prema Ugovoru o najstarijem zajmu je u svakom smislu zaduženje s prednosti namirenja, a zakonitost refinanciranja pravomoćno je potvrđena i od Visokog trgovačkog suda u Zagrebu. Dodatno, Trgovački sud u Zagrebu je odbacio zahtjev Sberbank of Russia da se utvrdi ništetnost odredbi Ugovora o najstarijem zajmu kojima se dozvoljava „roll-up“ financiranje starih dugova i otkup obveznica, što znači da su sudovi što se tumačenja navedenog članka tiče bili sasvim jasni.

Privremeno vjerovničko vijeće dalo je svoju suglasnost na Ugovor o najstarijem zajmu na sjednici održanoj 8. lipnja ove godine, a sa svim bitnim značajkama ovog zaduženja s refinanciranjem, uključujući i činjenicu da se u iznosu od 480 milijuna eura refinanciraju stare tražbine kreditora koji sudjeluju u aranžmanu, bili su obaviješteni svi ključni dionici procesa i javnost. Podsjećamo, inicijalna alokacija 480 milijuna eura kredita bila je predviđena u omjerima 150 milijuna eura vlasnici obveznica, 160 milijuna eura domaće banke i 170 milijuna eura strane banke. Ovakva alokacija približno je reflektirala u tom trenutku utvrđenu razinu starog duga u omjerima 31 posto vlasnici obveznica, 33 posto domaće banke i 36 posto strane banke. Kako je dio banaka, prije svega Sberbank, odlučio ne sudjelovati u ovom kreditu, njihovu alokaciju iskoristili su drugi kreditori te je novo zaduženje ugovoreno u omjerima 21 posto strane banke, 23 posto domaće banke i 56 posto vlasnici obveznica.

Svima njima, još jednom ponavljamo, refinancirane su odnosno zatvorene ili otkupljene stare tražbine u obliku obveznica ili kredita po nominalnim iznosima u ukupnom iznosu od 480 milijuna eura, koje su ti isti kreditori dali Agrokoru kao novo zaduženje s kamatom od 4 posto godišnje, dakle, stare su tražbine refinancirane pod povoljnijim uvjetima od prethodnih, a cijeli taj iznos dobio je status najstarije tražbine. Sve činjenice vezane uz refinanciranje bile su više puta debatirane i prezentirane svim dionicima procesa izvanredne uprave u Agrokoru te se nadamo da će i ovo priopćenje pridonijeti zaustavljanju daljnjeg širenja dezinformacija, stoji u priopćenju izvanredne uprave Agrokora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.