Jakov Sedlar: Film ‘Jasenovac – istina’ važan je za poticanje dijaloga

Dokumentarni film Jakova Sedlara ‘Jasenovac – istina’ premijerno je prikazan 4. travnja u zagrebačkom kinu Europa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim je povodom u ‘Studiju 4’ gostovao autor filma Jakov Sedlar te govorio o tematici, dosadašnjim komentarima, reakcijama publike i očekivanjima. Naglasio je da je posljednji film koji je rađen o Jasenovcu bio film Lordana Zafranovića koji je rađen 1979. godine.

“U međuvremenu je pronađeno dosta novih dokumenata, od filma židovskog redatelja Sidney Bernsteina u kojem se govori o brojkama, pa su tu neke bilježnice koje su bile skrivane, zatim dva Pavelićeva pisma i još mnogo toga”, rekao je Sedlar.

Stoga, po njegovu mišljenu, postoji niz stvari u filmu zbog čega je važan za poticanje dijaloga. “To je jedna vrlo mučna tema i zapravo poticaj na dijalog. Ako ovaj film pokrene dijalog, ako pokrene želju da se nešto napravi po pitanju utvrđivanja konačne istine, napravio je veliki posao”, dodao je autor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je i da su glavni prijepori u filmu oni kojima se bave brojke te kako smatra da je tu apsolutno kriva jugoslovenska historiografija jer se nije temeljila na znanstvenim potvrdama. Njegovo je mišljenje da se u logoru Jasenovac radilo o 20 do 40 000 žrtava.

Svjetska premijera filma bila je u Tel Avivu, i izazvao je velik interes, dodao je Sedlar. Rekao je i da se nakon projekcije najviše govorilo o sudbini Židova u Hrvatskoj, njihovom životu i položaju prije rata te nakon rata. Isto tako, govorilo se i o spašavanju Židova tijekom Drugog svjetskog rata.

Zagrebačka premijera filma Jakova Sedlara o Jasenovcu: Film došli pogledati ministar Hasanbegović, biskup Košić, Leljak…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. travanj 2016. god. u Kinu Europa u 21 sat održana je premijera dokumentarnog filma Jakova Sedlara “JASENOVAC-ISTINA”.

Dokumentarac donosi niz, dosad skrivanih, istina o Jasenovcu. U Dokumentarcu je samo načeta istina o JBT-ovom Jasenovcu od 1945 do 1948. i od 1948 do 1951. god Nedvojbeno je da je bio logor smrti s tom razlikom što je u vrijeme NDH i poglavnika Pavelića bio i radni logor. Razlika je bila i u otpuštanju iz logora poslije odslužene kazne Sinoć je u Zagrebu, u kinu Europa premijerno prikazan film redatelja i producenta Jakov Sedlara i scenarista Hrvoja Hitreca “Jasenovac -istina”. Kino dvorana je bila premala da primi sve znatiželjnike, a kamere su zabilježile da su promociji nazočili broji uglednici i znatiželjnici. Najveću pažnju izazvala je nazočnost ministra kulture dr. Zlatka Hasanbegovića i njegov susret sa Slavakom Goldsteinom. I u kontekstu teme filma, ali i najnovijih sporenja oko komemoracije žrtvama Jasenovca, jer su iz Židovke zajednice u Zagrebu poručili da neće nazočiti komemoraciji u Jasenovcu.

Promociji su nazočili sisački biskup Vlado Košić, ministrica rada i mirovinskog sustava Nada Šikić, ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević, episkop Hrvatske pravoslavne crkve Aleksandar, zamjenica ministra kulture Ana Lederer, istražitelj Udbinih zločina Roman Leljak, glumica Anja Šovagović-Despot, redateljica Irena Škorić, Vice Vukojević, dr. Josip Jurčević, dr. Zdravko Tomac i brojni drugi uglednici. U društvu Slavka Goldsteina bli su Drago Pilsel i Branimir Pofuk. U filmu dokumentarnom filmu ”Jasenovac-istina” objavljeni mnogi dokumenti i dokazi kako su komunističke vlasti povećavali broj žrtava u logoru. Predočeni su i dokazi da je Jasenovac kao logor, u koji su partizani dovodili i likvidirali “narodne neprijatelje” postojao do 1951. godine, što je doskora prešućivano. Film je premijerno prikazan u Izraelu gdje je izazvao veliku pažnju tamošnje javnosti. Poglavito u svjetlu činjenice da je logor Jasenovac radio do 1951. godine. Nakon Izraela prikazan je publici u Njemačkoj a nakon premijernog prikazivanja u Zagrebu slijede promocije u ostalim hrvatskih gradovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.