Site icon narod.hr

Kako je kiselina završila u bočicama? Sabotaža, transport ili nešto treće…?

kiselina

Foto: fah

Ne prestaje strah zbog kontaminiranih napitaka čiji je proizvođač Coca-Cola. Do četvrtka je evidentirano 34 slučaja. I dok ministar Vili Beroš tvrdi kako je kod mnogih “upitno radi li se o kemijskoj ozljedi ili psihogenoj reakciji ili nekom drugom patološkom stanju”, ostaje pitanje na koji je način kiselina koja prži jednjak završila u pakiranjima popularnog proizvoda?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Tu ima jako puno čudnih informacija i stvari koje su se dogodile. Ja se nadam da ćemo, čim budemo imali rezultate policijskih očevida i rezultate Centra za kriminalistička istraživanja – imati odgovore”, rekao je u četvrtak Krunoslav Capak, ravnatelja HZJZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moguća je i sabotaža

Na pitanje je li moguća sabotaža, Capak je rekao: “Sabotaža je također moguća. U povijesti smo imali slučajeva incidentnih trovanja. Bilo je pokušaja trovanja mlijeka u dućanima. Za ovaj slučaj ne mogu još ništa konkretno reći jer nemamo rezultate”.

Matko Erceg, dekan Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, kao i čitav niz njegovih kolega, upozorava na to da se radi o još uvijek malom broju uzoraka da bi se prije okončanja službene istrage mogli donositi zaključci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>HZJZ izdao upute: Evo kako postupiti ukoliko popijete sumnjivu tekućinu

– Količine koje se na visokoj tehnološkoj razini proizvode u takvim pogonima dnevno, mjesečno ili godišnje su prilične i poznato je da se reagira i na najmanju sumnju u grešku. U tom slučaju povlače se cijele serije. Bilježi se svaki, pa i najmanji parametar, pa ako je problem u tehnologiji i onome što se navodi s ostacima lužine ili kiseline u cijevima, neće biti problem sve rekonstruirati unatrag.

Ono što mene zabrinjava jest da se, koliko vidimo, ne radi o istom pogonu, niti o istim proizvodima, tako da u obzir treba uzeti i druge mogućnosti u logističko-transportnom dijelu. Dugo sam u ovom poslu i znanosti i ne pamtim nešto slično – kaže Erceg za Slobodnu Dalmaciju.

Možda će vas zanimati

Zašto javnost nije odmah obaviještena o slučaju trovanja? Beroš: Nakon jednog slučaja nije bilo razloga za intervencijom

Ministar Beroš je istaknuo kako ne bi rekao da se zakasnilo upozoriti građane. U subotu je to bio jedan jedini slučaj za koji se i sada ne zna što se točno dogodilo.

Analizira se kako je kiselina završila u proizvodu

Isti detalj o dva različita proizvoda iz dva različita pogona upao je u oči i profesoru Ernestu Meštroviću, prodekanu Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Nakon što se pogon očisti, mora se obaviti analiza i to se mora ponavljati sve dok se ne utvrdi neutralan ispir. To se moralo napraviti. Kontrola proizvodnje morala je dati zeleno svjetlo da se idu puniti boce.

>Državni inspektorat objavio rezultate analize iz Rijeke: Sve je u skladu s propisima

Teško mi je vjerovati da se radi o sustavnom previdu. Analiza kiselosti vode gotova je za minutu, to rade studenti na prvoj godini fakulteta. Ne može se doznati o kojoj je kiselini/lužini riječ, ali može se utvrditi je li tekućina opasna za zdravlje. Vjerujem da moji kolege već imaju naznake o čemu se radi – komentirao je Meštrović za HTV.

Po njegovu mišljenju, malo je vjerojatno da je netko u pogonu mogao nešto ubaciti u jednu bocu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Moguće je, međutim, da je netko u transportu, u namjeri da našteti proizvođaču, zamijenio bocu drugom, u koju je stavio neki sastojak, a da se to ne može primijetiti. To su ipak spekulacije i potrebno je pričekati nalaze – dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version