Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko ocijenio je danas da je posjet premijera Zorana Milanovića Mostaru bio dobar i logičan potez, kazavši kako mu nije jasno zašto Milanovića zbog toga kritiziraju.
“Diplomatska pravila bi trebalo poštovati, ali premijer nije pogriješio. Dobro je učinio, jer je trebalo hitno tamo otići. Pustimo proceduru i formu. On je otišao dolje kao premijer dati podršku i pomoć koliko može, što je njegova dužnost i dobra gesta i ne vidim zašto ga kritiziraju”, rekao je Karamarko u intervjuu Hrvatskom radiju.
Uvjeren je da je nemire u BiH potaknula loša socijalna situacija, ali i da je “moguće da netko želi politizirati i radikalizirati taj socijalni moment”.
“Bosanskohercegovačke političke elite već 20 godina se iscrpljuju notornim stvarima, koje su davno trebale biti riješene. Hrvati se tamo bore za ravnopravnost, a neki faktori u bošnjačkom političkom korpusu uporno im otežavaju da implementiraju svoju konstitutivnost, na štetu svih u BiH”, ustvrdio je Karamarko te poručio da se status Hrvata u BiH mora žurno riješiti.
Kritike upućene HDZ-u iz vrha Europske pučke stranke Karamarko je nazvao “olujom u nekakvoj šalici ili tanjuru”.
“HSP AS je naš čvrst koalicijski partner, a oni će sami odlučiti koga će istaknuti na listi za Europski parlament. Mi očekujemo da će to biti Ruža Tomašić. Ono sve što se sporilo oko nje, kojem klubu pripada, moje je mišljenje da ona logično pripada pučanima. Male su razlike, pogotovu kad su u pitanju kadrovska rješenja, odnosno kandidat za šefa Europske komisije. Gospođa Tomašić u parlamentu glasa i glasat će kao pučani”, ustvrdio je Karamarko.
Dodao je da će HDZ o tomu još razgovarati sa šeficom HSP AS te da će napraviti sve kako bi se do kraja mandata priklonila glasovanju Kluba EPP-a, a u slijedećem mandatu i pridružila tom klubu.
Okrupnjavanje na desnici u vidu Saveza za Hrvatsku Karamarko ne doživljava kao opasnost za HDZ. “Oni nam nisu prijetnja. Radi se o sitnim strankama, koje su minorne, a iskustvo pokazuje da takve stranke ne uspijevaju. One se jako spretno pozicioniraju u taj ekstremni dio desnog spektra, što nije dobro.
Mi smo desni centar, obuhvaćamo centar i velik dio desnice i ne znam po čemu su oni domoljubniji od nas”, kazao je Karamarko, ocijenivši da je udruživanje stranaka na desnici dijelom i posljedica “nerealiziranih osobnih ambicija”.
Kad je riječ o čelnici građanske inicijative ‘U ime obitelji’ Željki Markić, Karamarko je istaknuo da respektira tu inicijativu, ali da ona “nije politička snaga”. “Ne bih politizirao inicijativu ‘U ime obitelji’, koja je ostvarila ogroman uspjeh, kroz izraženu volju naroda na referendumu, no HDZ je aktivno sudjelovao u organizaciji tog referenduma, a gospođa Markić je svjesna snage HDZ-a”, rekao je Karamarko, koji je uvjeren da će HDZ pobijediti na idućim izborima.
Ime HDZ-ova predsjedničkog kandidata nije želio otkriti, no kazao je kako stranka ima “dva, možda čak i trećeg vrlo ozbiljnog, rekao bih pobjedničkog kandidata”. Najavio je da će ime kandidata za predsjednika države HDZ objaviti nakon izbora za Europski parlament u svibnju.
Karamarko je komentirao i aferu oko sisačke županice marine Lovrić Merzel. “To je zanimljiva afera, sa simptomatičnom atmosferom, u kojoj je prag tolerancije vrlo visok, čak i kod medija. To nije jedina afera koju SDP-ovci imaju, a tu su i druge članice koalicije. Dosta je tih afera, vidjet ćete tek kad odu s vlasti kakve će se stvati otkrivati”, uvjeren je Karamarko.
Optužbe da iza afere stoji HDZ nazvao je “deplasiranima i jadnima”, a Državnom odvjetništvu spočitnuo je što punih godinu dana nisu reagirali. “Simptomatično je da Državno odvjetništvo već godinu dana zna za probleme oko te gospođe i ništa nije poduzelo”, rekao je Karamarko i poručio da od DORH-a očekuje brzinu i efikasnost “kakvu je pokazao kad su u pitanju bili neki HDZ-ovi grešnici”.
Na pitanje hoće li HDZ podržati glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića za još jedan mandat na čelu DORH-a Karamarko nije jednoznačno odgovorio.
“Rad Državnog odvjetništva u jednom je dijelu u zadnje dvije godine sigurno politiziran. Radilo se selektivno, a meta su bili slučajevi u kojima se pojavljivali ili mogli pojaviti članovi HDZ-a. Ako je taj rad pošten, ako nije selektivan, ako je depolitiziran, onda glavni državni odvjetnik može očekivati našu podršku, a ako se pokaže suprotno, onda ne”, rekao je Karamarko.
Tekst se nastavlja ispod oglasa