Site icon narod.hr

Gotovo nikakav odaziv na gay pride-u u Splitu: gradonačelnik, britanski i švedski veleposlanici i stotinjak ljudi

Split, 6.6.2015. - Pod sloganom "Izađimo u siguran Split" održan peti Split Pride. foto HINA / Žaklina JURIĆ / mm

Gay pride u Splitu doživio je potpuni debakl s obzirom da je okupio oko stotinjak sudionika. U odnosu na građanke i građane Splita koji nisu izašli na ulice, među tih stotinjak ljudi, najviše je bilo turista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradonačelnik Ivo Baldasar razvio je zastavu duginih boja na Pjaci dok su mu okupljeni zviždali i pljeskali. Tamo se zatekao i novinar i pisac Jurica Pavičić koji je rekao: “Ovo je dosadno, što je dobro”.

Sudionici su se nakon Đardina počeli razilaziti, govore gotovo nitko nije želio slušati. Jedan od govornika bio je i splitski gradonačelnik Ivo Baldasar koji je poručio: “Svake godine sve nas je manje, što je dobro, ali i nije. Mi smo tu da branimo ljudska prava”.

Zanimljivo je kako je stotinjak sudionika osiguravalo čak 400 policajaca. Još uvijek nije poznato tko je odgovoran za tako lošu procjenu i prekomjeran angažman policije ( i stvaranje nepotrebnog troška).

Nicole Davison
, veleposlanica Kraljevine Velike Britanije,  okupljenima se obratila riječima: “Britanska Vlada je uz vas, u borbi za jednaka prava za sve. Sretna sam što sam, zajedno sa svojom partnericom Karen, već treći put u Splitu povodom ovog događaja. Hodajte i marširajte za svoja prava!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedski veleposlanik Lars Schmidt kazao je pak kako je u Švedskoj danas državni praznik, a da on ne vidi boljeg načina za proslavu od sudjelovanja na Prideu: “Čestitke Splitu što se pokazao u najboljem svjetlu. Uz vas smo uvijek u borbi protiv za jednakost jer prava LGBT osoba su ljudska prava, a ona su za sve jednaka”.

Aktivistica Sanja Juras je poručila kako je ponosna na peti Split Pride te kako je raduje što se već 3. godinu zaredom održava uz podršku gradskih vlasti, što je, smatra, simbol i poruka kako su i LGBT osobe građani Splita.

Inače, na Split pride-u najmanje sudjeluju LGBT(IQ) osobe – najviše sudionika su pojedinci svjesni potrebe da Split još nije društvo jednakosti za sve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije sve tako jednostavno

Podsjetimo, Ana Brakus, dugogodišnja aktivistica udruge Zagreb pride, izjavila je za Libelu uoči splitskog pridea da je zapravo gay pride u Split uvezen iz Zagreba.

“Splitska Povorka osobno mi je još od same ideje bila problematična – naime, ideja za održavanje Povorke naprosto nije krenula iz Splita. U Splitu u tom, a ni u ovom, trenutku nije postojala LGBT zajednica čija je to bila želja i potreba. Postojali su, naravno, lezbe, pederi, biseksualne i transrodne osobe, ali one nisu, barem ne organizirano, istupale u javnost, zauzimale prostor i jasno i glasno progovarale o ostvarivanju svojih prava. Zbog toga sam organiziranje Povorke u Splitu, pogotovo kao osoba koja jest iz Splita, na neki način doživjela kao požurivanje procesa, gotovo pa kolonizatorski moment inicijative iz Zagreba koja će ‘pomoći’ splitskoj LGBT zajednici”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iskorak i Kontra pokrenule su prvi Zagreb pride u 2002., vjerojatno isto na mig ILGA središnjice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version